top of page
  • Yazarın fotoğrafıguneygizem

Şarkı Gerçekleri: Joan Jett - I Love Rock 'N Roll

Güncelleme tarihi: 2 Nis 2021

I Love Rock 'N Roll, ilk olarak 1975'te The Arrows adlı bir İngiliz grubu tarafından kaydedildi. Sözler grubun baş şarkıcısı Alan Merrill ve gitarist Jake Hooker tarafından yazıldı. Merrill, bir Songfacts röportajında ​​bu şarkının nasıl ortaya çıktığını açıkladı: "Bu, Rolling Stones '' It's Only Rock 'N' Roll'a tam bir tepkiydi. ' Onu Top of the Pops'ta izlediğimi hatırlıyorum. Mick Jagger ile sosyal olarak birkaç kez tanıştım. Rupert Lowenstein ve onun gibi insanlarla, jet sosyeteyle takıldığını biliyordum. Neredeyse 'It's Only Rock and Roll' birlikte dolaştığı o jet sosyete prens ve prenseslerinden bir özürdü - aristokrasi, biliyorsunuz."


Şarkı, The Arrows'un "Broken Down Heart" şarkısıyla B yüzü olarak yayınlandı (A yüzü ve B yüzü, plaklar ile kasetlerin iki yüzünü açıklar. A yüzünde "hit" olabilecek şarkılara yer verilir. B yüzündeyse radyoda çalınmayacak, enstrümantal şarkılar olur). Merrill'in açıkladığı gibi, " I Love Rock 'N Roll ", o zamanlar en çok tercih edilen baladlar ve blues gibi mevcut müzik zevklerine uymuyordu. Şarkı, piyasaya ilk sürüldüğünde çeşitli şanssızlıklardan dolayı tutmadı.

Joan Jett, bu şarkıyı keşfettiğinde The Runaways adlı, tamamen genç bir kız grubunun üyesi olarak İngiltere'yi geziyordu. Şarkıyı hemen The Runaways ile kaydetmek istedi ancak diğer üyeler şarkıyı beğenmedi ve es geçtiler. Jett şarkıyı kafasına koymuştu… Böylece, 1979'da Jett, The Sex Pistols'tan Paul Cook ve Steve Jones ile birlikte şarkıyı kaydetti, B yüzü olarak piyasaya sürdü. En sonunda, 1981'de Jett, şarkıyı grubu The Blackhearts ile kaydetti ve sonuçta canavar bir hit elde etti.


Orijinal versiyonda sözler, oldukça tipik bir rock and roll konusu olan genç bir kızı alıp onu eve götüren bir adam hakkında. Ancak şarkıyı Jett söylediğinde; sözler, müzik kutusunun yanındaki bir adamı fark eden ve onu eve getiren kız hakkında oldu. I Love Rock 'N Roll, Jett'in sert, kendine güvenen rock yıldızı imajını şekillendirmesine yardımcı oldu ve birçok kadın müzisyene ilham kaynağı oldu.


Şarkının ilk yazarı Alan Merrill, koronavirüs salgınının ilk kurbanlarından biri olarak 29 Mart 2020'de hayatını kaybetmişti.

0 yorum

Comments


bottom of page