top of page
  • Yazarın fotoğrafı🦇Beyza Türedi🦇

2022 Rock & Roll Hall of Fame Giriş Töreni ve Öne Çıkanlar


2022 Rock & Roll Hall Of Fame giriş töreni, Dolly Parton, Pat Benatar, Duran Duran, Eminem, Lionel Richie, Carly Simon ve Eurythmics dahil olmak üzere 14 adayla en yeni sınıfını karşıladı.

Rock And Roll Hall of Fame'e, müzik yaşamlarında en az 25 yılı geride bırakmış, genel çerçevede rock müziğinin gelişimine ve yayılmasına yardımcı olmuş isimler kabul ediliyor.

Bu yılki etkinlik 5 Kasım Cumartesi günü Los Angeles'taki Microsoft Tiyatrosu'nda gerçekleşti. Çoğu kişi, 19 Kasım'da HBO ve HBO Max'te yayınlanana kadar göremeyecek.

- P!NK & Eurythmics -


- Duran Duran & Dolly Parton -


Geceden Notlar :

>> Duran Duran şarkıcısı Simon Le Bon, grubun orijinal gitaristi Andy Taylor'ın, 4. evre prostat kanseri tedavilerinde 'gerileme' nedeniyle Rock & Roll Hall Of Fame gecesine katılamadığını söyledi.

Ayrıca basçı John Taylor‘da yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Beatles, David Bowie ve Mick Ronson, T-Rex, Sex Pistols ve Clash'ın etkisi olmasaydı burada olmazdık… Siouxsie Sioux ve Patti Smith… Bunlar ve daha pek çokları bir zamanlar ebeveyn, akıl hocasıydı, ve ruh rehberleri. Onlar ve müzikleri olmasaydı, birbirimizi asla bulamazdık.”


>> Gecede ödülü verilen Ahmet Ertegün Türk-Amerikan müzik yapımcısı, iş insanı ve Atlantic Records'un kurucusu. The Rolling Stones, Led Zeppelin'in yanı sıra Eric Clapton, Aretha Franklin ve Ray Charles gibi isimleri müzik dünyasına kazandırdı.

>> Pink, gecenin son davetlisi Dolly Parton’ı şöyle tanımladı;

“Zamanımızın en büyük şarkı yazarlarından biri”, müziği “Tanrı dinliyormuş gibi hissetmenizi sağlayabilir ve bu yardım hemen köşede.”>> Parton, Simon Le Bon, Annie Lennox, Dave Stewart, Pink, Brandi Carlile, Pat Benatar ve Rob Halford dahil olmak üzere gecenin birçok sanatçısını “Jolene”de kendisine katılmaya çağırdı.

- Dolly Parton & Rob Halford -

>> Judas Priest’e Rock Hall'un Müzikal Mükemmellik Ödülü'nü veren Alice Cooper, İngiliz grubunu “kesin metal grubu” olarak adlandırdı. Ayrıca Judas Priest'in memleketi Birmingham'ı “İngiltere'nin Detroit'i” ile karşılaştırdı ve grubun ödülünün ”uzun süredir gecikmiş” olduğunu söyledi.

Salonun bu türü reddetmesinden uzun süredir şikayet eden birçok heavy metal hayranının şüphesiz aynı fikirde olacağı bir şey.


>> Bruce Springsteen, Rock Hall'dan Ahmet Ertegün Ödülü ile plak yapımcısı-müzik-yöneticisi Jimmy Iovine'i takdim etti. Ayrıca gecede de yer aldı.
>> Janet Jackson, Jam ve Lewis'e ödülü takdim etti.>> Gecenin ilk performansını sahneleyen Duran Duran, biraz teknik sorun yaşadı. Çığlık atan kalabalık bunun için oradaydı, ama müzik değildi. Grup, vokalleri esasen akapella olan şarkıcı Simon Le Bon dışında neredeyse duyulmuyordu.

Duruma dikkat çeken Le Bon durdu ve şaka yaptı: "Sadece size dudak senkronizasyonu yapmadığımızı kanıtlamamız gerekiyordu." Ve sonra grup, yeniden başladı.>> Yeşil takımıyla Robert Downey Jr., Duran Duran'ı takdim etti.
>> Dr.Dre törende Eminem'i takdim etti.