top of page
  • Yazarın fotoğrafımavi ⛧ ada

2022 YILINDA RADYOLARDA EN ÇOK ÇALINAN 40 ROCK+METAL PARÇASI


2022... Ne yıldı ama! Açlık, ekonomi, eğitim hakkı, vicdan özgürlüğü, her yaş kitlesinde katlanarak artan depresyon gibi Dünya'nın gerçek problemlerini bir kenera bırakırsak gerçekten harika bir yıldı! Özellikle sevgili Megadeth, Slipknot, Ghost gibi sanatçıların rock dünyasına kazandırdığı albümlerle.

Bu yazıda bu yıl Amerikan radyolarında en çok çalınan 40 Rock+Metal şarkısına göz atacağız. Ne yazık ki ülkemizde radyo kültürü giderek yok olmakta olup pek umursanmadığından üstüne bir de "Türkiye'deki Rock Radyoları" olgusu bu alanda çaba sarf eden Elçin Özsoy gibi muhteşem insanların emeğine rağmen pek büyüyemedi.

Bu yüzden bu liste Rock radyo dünyasının en canlı olduğu -ve verilerine erişmenin en kolay olduğu- ülke olan ABD' radyolarını kapsamakta. Listeyi verileri yıl boyu takip eden Mediabase'in yayınladığını da belirtip listeye geçebiliriz.


40. Bush, 'More Than Machines'39. Slash featuring Myles Kennedy + the Conspirators, 'The River Is Rising'38. Volbeat, 'Temple of Ekur'37. I Prevail, 'Bad Things'36. Ghost, 'Hunter's Moon'35. Five Finger Death Punch, 'Times Like These'34. Falling in Reverse, 'Voices in My Head'
33. Bring Me the Horizon, 'DiE4u'32. Bad Omens, 'Like a Villain'

31. Mammoth WVH, 'Epiphany'30. Fozzy, 'I Still Burn'29. Highly Suspect, 'Natural Born Killer'28. Ozzy Osbourne, 'Patient Number 9 (feat. Jeff Beck)'