top of page
  • defne ergenoglu

Aliterasyonun Kralları: İşte Karşınızda Franz Ferdinand!Eminim şöyle bir soru var kafanızda: “Neden bu grubu seçtin? Zaten hepimiz müziklerini dinledik, gayet de popüler bir grup.” Tamamıyla haklısınız, aslında size verecek bir cevabım da yok. Tamam, var: çünkü gerektiği kadar ilgi görmeyen bir grup. Müzik dinlerken o genre’da biraz daha bilinmeyen grupları dinlemek, genre’yı tanımamıza fırsat tanıyor. Franz Ferdinand’ın bilinmeyen bir grup olduğunu iddia etmiyorum, ama bir Beatles kadar da dinlenmiyor. Lisedeyim ve benim jenerasyonum pek de bilmiyor, ama 90’lar’ı görmüş herkes bayılıyor. Bu anlamda aslında kült sanatçılar arasında yerini almış bir grubu tanıtmayı kendime görev bilirim.


Grup 2002’de kurulmuş, orijinal olarak ekipte Alex Kapranos (vokalist, gitarist, klavye), Nick McCarthy (ritmik gitar, klavye, arka vokalist), Bob Hardy (bass gitar) ve Paul Thomson (baterist, arka vokalist) vardı. 2017’de McCarthy’nin ayrılmasıyla Julian Corrie (klavye, gitarist, arka vokalist) ve Dino Bardot (ritmik gitar, arka vokalist) kadroya dahil oldu. 2021’de Thomson’ın ayrılmasıyla da Audrey Tait bateriye geçti.Peki, Franz Ferdinand ismi çok tanıdık, nereden geliyor? Grup 2001’de izledikleri bir at yarışından sonra gruba bu ismi vermeyi konuşuyorlar. Kazanan atın ismi, Archduke Ferdinand. Hani 1.Dünya Savaşı’nın başlamasının sebebi olan Archduke Franz Ferdinand var ya, o. Grup, bu ismin aliterasyonunun ve savaşı başlatan isim olmasının getirdiği nüanstan etkileniyorlar, ve şimdi dinleyip sevdiğimiz grubun ismi ortaya çıkıyor. Archduke Ferdinand’ın hayatının, daha doğrusu hayatının bitişinin dünyanın değişimini kökünden değiştiren katalizör bir olay olmasının yapmak istedikleri müzikle uyuştuğunu düşünüyorlar.


2004’te “Franz Ferdinand” adlı stüdyo albümlerini çıkardılar. Albümde 11 şarkı var, hepsi birbirinden güzel ve enerjik. Albümün altın parçası “Take Me Out”, çıktıktan hemen sonra UK Albums Chart’ta üçüncü sıraya yerleşti. Birkaç turneye çıktıktan sonra şarkı Billboard 200’e 32.sıradan girdi. Bu albüm ve şarkıyla iki önemli ödül aldılar: 2004’te Mercury Müzik Ödülü ve yine aynı yıl Ivor Novello Ödülü.


Kişisel görüşüme gelecek olursak: albüm inanılmaz. Grubu bir film olarak düşündüğümüzde bu albüm bir fragman. Hızlı bir ritim hakim, sözlerin üzerine düşünülmüş. Albümdeki her şarkı birbirinden çok çok farklı, tarz olarak aynı olmasına rağmen parçalar birer oyun tadında, grubun şarkılarda eğlendiğini hissediyoruz.

Favori parçalarımdan biri “Take Me Out”. Şarkının ilk dakikasının sonunda ritim ve melodi değiştiriyor, neden bu kadar başarılı bir şarkı olduğu ilk dinleyişte anlaşılıyor zaten.

“Jacqueline” parçası biraz daha yavaş başlıyor ve akustik bir altyapısı var, sözler bir hikaye anlatıyor.

“The Dark of the Matinée” şarkısının ritmi albümün diğer parçalarına göre biraz daha stabil, biraz daha Beatles-vari.


2005 çıkışlı albümleri “You Could Have It So Much Better” favori şarkılarımla dolu.

“Do You Want To” bana bir dizinin aksiyon sahnesinde çalan bir şarkıymış gibi geliyor.

“You Are The Reason I’m Leaving” de tam eski sevgiliye söylemelik, ya da dans etmelik, henüz tam karar veremedim.

“Evil and A Heathen”, “The Fallen” ve “Outsiders” da bu albümün kesinlikle dinlenmesi gereken şarkıları arasında yer alıyor.


2009 çıkışlı “Tonight: Franz Ferdinand”, grubun 2007’den beri kaydettiği şarkılarla dolu. Alex Kapranos’a göre, albüm biraz daha arkadaş canlısı ve samimi şarkılar içeriyor. Albüm, “No You Girls” ve “Ulysses” şarkılarıyla ün kazandı.


2013 çıkışlı “Right Thoughts, Right Words, Right Action” albümüyle basından kısa bir süreliğine uzaklaştılar. 23 şarkı içeren bu albümde eski şarkılarının canlı performans kayıtları da vardı.


2015’te Sparks grubu ile birlikte FFS grubunu kurduklarını duyurdular, ve aynı yaz bir stüdyo albümü çıkarmayı planladıklarını ve turne yapacaklarını açıkladılar.


2016’da Donald Trump ve adaylığını eleştiren şarkı “Demagogue”u çıkardılar. Şarkı, Trump’a ve adaylığına karşı çıkan “30 Days 50 Songs” adlı programın bir parçasıydı. Tam bir baş kaldırı şarkısı bu arada, kesin dinlenmeli.


2 Kasım 2021 çıkışlı son single’ları, (hatta teaser diyelim) “Billy Goodbye”, 2022 Mart’ta çıkacak olan albümleri “Hits to the Head”in müjdecisi. Albümde 20 şarkı var, hepsinin birbirinden farklı ve akıl almaz olacağına eminim.


Franz Ferdinand’ın en güzel şarkılarını dinlemek için:


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page