top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlp Doğancan ✪✪✪

#Alternatif Sesler | OCEANDVST Röportajı

Her hafta bir grubu konuk aldığımız #AlternatifSesler 'de bu hafta ilk albümü "Floating" ile çıkış yakalayan yunan pop-punk grubu OCEANDVST ile röportaj gerçekleştirdik.

1 - Sormak istediğim ilk şey grubun kuruluş hikayesi nedir? Birlikte müzik yapmaya nasıl karar verdiniz?


- Grup, 2017 yılında Chrysa (vokal) ve Jimmy (gitar) ilk kez bazı arkadaşların grubunun bir müzik videosu için birlikte çalışırken bir araya geldiklerinde başladı. İlk başta çok fazla konuşmadık, bu yüzden birbirimiz için fazla bir şey ifade etmiyor ve tanımıyorduk. Bir gün aynı müziğe ilgi duyduğumuzu fark ettik ve ikimiz de yeni bir grup yaratmak istiyorduk. O anda hiçbirimiz gerçekten bunu kastetmemiş olsak da birden başlasın dedik. Yine de aynı gün Jimmy grubun ilk şarkısı 'Set Me Free' için bazı fikirler yazdı ve gönderdi. Gerçekten özel bir şeyin başladığını hissettik!


2 - Grubun müzik tarzı 2000'lerin punk ve emo tarzını yansıtıyor. Grubun tarzını nasıl tanımlarsınız? Hangi gruplar size ilham verdi?


- Pekala, sanırım 2000'lerin pop-punk sahnesine olan sevgimizi saklayamayız! My Chemical Romance, Paramore veya Sum 41 gibi gruplar kesinlikle bize ilham verdi ve soundumuzu şekillendirdi. Ancak orada kalmadık. Eşsiz sesimizi geliştirmek için her zaman bolca etki yaratmaya çalışıyoruz. Halsey ve Billie Eilish gibi sanatçılar ve hatta klasik rock sesleri de çok büyük bir ilham kaynağı olmuştur. Bizim için pop punk sesi sadece başlangıç noktamız ve nasıl gelişeceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.


3 - İlk albümünüz "FLOATING" 15 Haziran'da çıktı. Albümün çıkış hikayesi nedir? Albümün yazım süreci nasıldı? Şarkılara nasıl karar verdiniz?


- Bu albüm, şu ana kadar insanlara hikayemizi gerçekten gösterebildiğimiz ilk çalışma. Son birkaç yıldır hayatımızdaki farklı durumları ifade eden hüzünlü, mutlu hatta kızgın şarkılar bulabilirsiniz. Albümü kaydetmeye başlamadan önce zaten bir sürü şarkımız vardı (aslında neredeyse iki albüm için malzememiz vardı!), bu yüzden şarkıları akıllıca seçmemiz gerektiği açıktı. Amacımız, insanların hayatlarındaki her duygusal durumda ilişki kurabilecekleri bir albüm yaratmaktı. Bu nedenle, her şarkı bu amacın gerçekleşmesine yardımcı olacak şekilde yerleştirilmelidir. Sözler, Chrysa'nın yaşam ve aşk hakkındaki deneyimlerinden ve düşüncelerinden ilham alıyor.


4 - Albümdeki favori şarkılarınız neler?


- Her şarkının albümde benzersiz bir yeri var, bu yüzden cevap gerçekten o anın havasına bağlı, haha! Kesin olarak söyleyebiliriz ki 'Risk' canlı çalmak için favorimiz çünkü bize her zaman gösteride elimizden gelenin en iyisini yapmamız için gereken enerjiyi veriyor.


5 - Covid-19 salgınının müzisyenler ve gruplar üzerinde büyük etkisi oldu. Peki Oceandvst'i nasıl etkiledi? Bu dönemde şarkı yazmak, albüm kaydetmek nasıldı?


- Pandemi genel olarak müzik endüstrisini çok olumsuz etkiledi, bizim için de çok zor oldu, albümümüzün ve single'larımızın çıkışını önemli ölçüde ertelemek zorunda kaldık, tüm konserlerimiz iptal oldu, diğerlerinden ayrı kaldık, bu bir felaketti ama size söyleyebilirim ki her zamankinden daha güçlü döndük ve buradayız, iyiyiz.


6 - Gelecek hedefleriniz neler?


- Müzikal olarak gelişme, elimizden geldiğince tura çıkmak, dünyayı Oceandvst ailesine katılmaya ikna etmak, daha fazla suşi yemek ve genel olarak oyunumuzu hızlandırmak. Not: Türkiye'de de bazı gösteriler yapmak istiyoruz.


7 - Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı? Türk seyircisine neler söylemek istersiniz?


- Türkiye halkı, Oceandvst ailesine katılın, hep birlikte dünyayı daha iyi bir yer yapalım, bu dünyadaki her ruh için bir güvenli alan.


Yeni Oceandvst albümü "Floating"i dinleyin!


Interview EN;


1 - The first thing I want to ask is what is the founding story of the group? How did you decide to make music together?


- The band started in 2017, when Chrysa (vocals) and Jimmy (guitars) met for first time while working together for a music video of some friends' band. At first, we didn't really talk so much, so we didn't know a lot for each other. One day we realised that we were into the same music and both of us was looking in creating a new band. We said to start one, even though none of us really meant it at that moment. Nevertheless, at the same day Jimmy wrote some ideas for the band's first song 'Set Me Free' and sent it. At this time we really felt that something special started going on!


2 - The band's musical style reflects the punk and emo style of the 2000s. How would you describe the band's style? Which groups have inspired you? - Well, I guess we can't hide our love for the 2000s pop-punk scene! Bands like My Chemical Romance, Paramore or Sum 41 have definitely inspired us and shaped our sound. But, we didn't stay there. We always try to put plenty of influencies to develop our unique sound. Artists like Halsey and Billie Eilish, or even classic rock sounds have also been a huge source of inspiration do far. For us, the pop punk sound is just our starting point, and we can't wait to see how it will evolve. 3 - Your first album "FLOATING" released on June 15th. What is the origin story of the album? How was the writing process of the album? How did you decide on the songs? - This album is the first work where we can truly show to the people our story so far. You can find songs that express different situations in our lives of the last few years, either sad, happy, or even angry. We had already a lot of songs before we started recording the album (actually we had material for almost two albums!), so it was clear that we had to choose the songs wisely. What we aimed for, was to create an album that people could relate with in every emotional situation in their lives. So, each song should be placed in a way that would help this goal happen. The lyrics are inspired by Chrysa' experiences and thoughts about life and love. 4 - What are your favorite songs on the album? - Every song has a unique position in the album, so the answer really depends on the vibe of the moment, haha! We can say for sure that 'The Risk' is our favourite to play live, since it always gives us the energy we need to give our fullest in the show. 5 - The Covid-19 pandemic has had a huge impact on musicians and bands. So how did it affect Oceandvst? What was it like to write songs and record albums during this period? - The pandemic had a huge negative impact on the music industry in general, it was really hard for us too, we had to significantly delay the release of our album and our singles, all our shows got cancelled, we were apart from it's other, it was a disaster but I can tell you that we are back stronger than ever and we are here to stay for good. 6 - What are your future goals? - Evolve musically, tour as much as we can, convince the world to join oceanfam, eat more sushi and step up our game in general. PS We also want to play some shows in Turkey. 7 - Do you have something that you want to add finally? What would you like to say to the Turkish audience? - People of Turkey, join the oceanfam, let's make the world a better place all together, this is a safespace for every soul on earth.0 yorum

Comments


bottom of page