top of page
  • Yazarın fotoğrafıYağmur Tüten ✪

ANATHEMA-JUDGEMENT Albüm İncelemesi

Bana göre duygusal zamanlarınızda yanınızda olacak 1 Numaralı grup Anathema'dır. Sadece şarkı yapmakla kalmayıp resmen ruhunuza dokunup, kalbinizi yerinden sökerek bir köşeye atıyor da sizi resmen acılarınızla yüzleştirecek şarkılar ortaya çıkarıyorlardı. Biraz gruptan bahsedecek olursak ; gitar ve vokal olarak, Vicent Cavanagh ile Daniel Cavanagh bas gitarda Jamie Cavanagh, bateride John Douglas, geri vokalde Lee Douglas, klavyeci olarak da Daniel Cardoso yer alıyordu. Geçen sene herkesi yıkacak ani bir haber verip grubun dağıldığını açıklamışlardı. Ama biz şimdi biraz eskiye dönüp (1999) hepimizin kalbini deşen bir albüme bakacağız. Karşınızdaaa..... JUDGEMENT.


Şarkılarında bir tek melodiye odaklanmayıp sözleri arasında hepimiz kendimizden bazı parçalar, yaşadıklarımıza benzer acılar bulduğumuz bu albüm; bana göre birçok açıdan Anathema'nın en iyi albümlerindendir.


Aslında grup o dönem çok karmaşık ve epeyce zor bir dönemden geçiyordu. Duncan'ın gruptan ayrılmasının etkileri sürerken albüm kaydedilmeden önce Danny ve Vincent kardeşlerin anneleri Helen Cavanagh'ın ölümü bütün grubu derinden sarsmıştı. Buna rağmen güzel bir sonuç çıkardıklarını düşünüyorum. ( Tabii ki de Duncan'ın eksikliği hissedilmişti ama yine de haklarını yememek lazım.) Çünkü grup hissettiği duyguları bu albümle dışa vurmuş, herkesi etkilemişti.


Albümdeki şarkılara göz atacak olursak:

Bu şarkı belki de albümdeki en hüzün dolu ve en özel şarkılardan biri olabilir. Çünkü bu şarkı Danny tarafından annesine ithafen yazılmış, Vincent tarafından söylenmiştir. İki kardeş için de zor olan bu durumu birlikte bir şaheser haline getirmişlerdir. Danny annesini kaybettikten sonra yazdığı bu şarkıda yaşadığı acıyı bize bu sözlerle dile getirmiştir :


Ne kadar ihtiyacım vardı sana. Ne kadar üzülüyorum şimdi gittin diye. Seni gördüğüm rüyalardan Çok yalnız uyanıyorum.

Gitmek istemezdin biliyorum, Kalbin kalmak için can atıyordu. Fakat içindeki hayran olduğum güç Sonunda boyun eğdi.


Her nasılsa beni bu yolda bırakacağını biliyordum, Her nasılsa asla ama asla kalamayacağını biliyordum. Ve erkenden sabahın ilk ışıklarında, Sessiz huzurlu bir gecenin ardından, Kalbimi alıp götürdün uzaklara Ve tüm varlığımı.

Rüyalarımda seni görebiliyorum, Nasıl hissettiğimi anlatabiliyorum. Rüyalarımda sana dokunabiliyorum, O kadar gerçek gibi ki...

Acıyı hala hissediyorum, Sevgini hala hissediyorum. Acıyı hala hissediyorum, Sevgini hala hissediyorum.

Her nasılsa beni bu yolda bırakacağını biliyordum, Her nasılsa asla ama asla kalamayacağını biliyordum. Ve erkenden sabahın ilk ışıklarında, Sessiz huzurlu bir gecenin ardından Kalbimi alıp götürdün uzaklara. Oh keşke, keşke kalabilseydin.Bu şarkı ise yine Danny tarafından annesinin cevabı niteliğinde yazılmıştır. One Last Goodbye'da dediklerine bir nebze olsun kendisi cevap vermiş, annesine son kez veda etmiştir.Albümün geri kalanını dinlemek isteyenler için:
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page