top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlp Doğancan ✪✪✪

Foo Fighters, Yeni Albümü "But Here We Are"ı Yayınladı!


Foo Fighters on birinci stüdyo albümü "But Here We Are"ı yayınladı! Yapımcılığını Greg Kurstin ve grubun kendisi üstlenmiştir. Mart 2022. Öncü Dave Grohl, Taylor Hawkins'in trajik ölümünden sonra albümün tüm davul parçalarını seslendirdi ve kaydetti. Albümden önce dört single, "Rescued, "Under You", "Show Me How" ve "The Teacher" yayınlandı.


Grohl, grubun kaydettiği her albümün bir öncekine yanıt olduğunu ve Medicine at Midnight'a yanıt olarak "çılgın bir prog-rock kaydı" yazmayı düşündüğünü belirtmişti. Grup hala Medicine at Midnight'ı desteklemek için turneye çıkmaya odaklandığından, Grohl söz konusu materyali yazmaya bile başlamamıştı. Buna rağmen, uzun süredir davulcu olan Taylor Hawkins'in Mart 2022'de beklenmedik bir şekilde ölmesiyle tüm planlar daha sonra aniden iptal edildi ve grup, yılın geri kalanı için planladığı her şeyi iptal etti. Aralık 2022'de Foo Fighters'ın devam edeceğini ancak "ileride farklı bir grup olacaklarını" doğrulayan bir açıklama yayınlandı.


Grup, albümün sound'unu "Foo Fighters'ın 1995'teki ilk albümünün saflığını, onlarca yıllık olgunluk ve derinlikle bilgilendirilmiş sessel olarak kanalize ediyor" olarak tanımlıyor.Albümün her şeyin yanında aynı zamanda yaptığı büyüleyici lirik ve müzikal niteliklere sahip olması da bahsetmemiz gereken bir konu. Dave Grohl bir şekilde, kederinin muazzamlığını kelimelerle sarmanın bir yolunu bulmuş. Albümü baştan sona dinlerken Grohl'un doğrudan kaybettiği kişilere şarkı söylüyormuş gibi hissettirmesi, diğer anların ise kayıp ve keder içinde birleşmiş, kalabalık izleyicilere hitap etmek için yapılması şaşırtıcı değil. Tüm bunlara rağmen, grubun sadece bu yeni bölümü anlamlandırmaya değil, ileriye doğru bir yol bulmaya çalıştığına dair bir his var ve bana umudu hissettiriyor. Özetle, "But Here We Are", müziğin iyileştirici ve birleştirici gücünün bir simgesi olarak mükemmel bir albüm.


Albümü şimdi aşağıdan dinleyin;

Albüm Puanı: 9 / 10


★★★★★★★★★☆

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page