top of page
  • Yazarın fotoğrafıYağmur Tüten ✪

GUNS N' ROSES - CHINESE DEMOCRACY / Albüm İncelemesi

Selaaaam müzik severler...

Bugün hepimizin aklına kazınmış bir Guns N' Roses albümünü inceleyeceğiz. Karşınızda Chinese Democracy...


Amerikalı Hard Rock grubu Guns N' Roses'ın altıncı stüdyo albümü olan, müzik sektörünün ve hayranlarının uzuuun yıllar beklediği, ama hep çıkan aksaklıklar yüzünden yaklaşık 14 yılda piyasaya sürülen bu albüm gecikmesi dışında bir özelliğiyle daha biliniyor ; yaklaşık olarak 13 Milyon dolara mal olan bu albüm müzik tarihinin en pahalı albümü olarak da geçiyor.

Albüm ilk bakışta bazı yönleriyle eleştirilse de gitar sololarının ve de Guns N' Roses özelliklerinin, ezgilerinin kendini hissettirmesiyle gönüllere taht kurmuş desek bence yanlış olmaz.


Aslında yıllar boyunca gecikmesiyle pek çok risk taşıyan albüm, artık 14 yıl sonunda çıkmadan önce grubun sitesine geri sayım bile konulmuş, çıktığı günden itibaren de dünya çapında milyonlarca kopyasını sattırmayı başarmıştır.


Ama şahsen bu albüm konusunda üzüldüğüm bi kaç nokta var, o da şu ki; grubun diğer albümleri arasında biraz gölgede kalmış oluşu ve de beklendiği gibi bir ses yaratamaması. Tabii ki de çok ses getiren şarkıları olduğu gibi albümün genelinin kıymeti bence yeterince bilinmedi. Bu albümde hislerin çok iyi anlatıldığını düşünüyorum. Mesela Sorry'de kalpsiz birine karşı olan sözlerinden tutun, Madagascar'da kendini kaybetmiş, yolunu artık bulamayan birine, hele hele This I Love'da aşk acısını iliklerine kadar hisseden kişiye der susarım.Bu şarkı gerçekten benim için çok önemli bir yere sahip.

Anlattığı, bize aktardığı hikaye çünkü hayatımızın bir döneminde aslında bizim de hikayemiz olmuş, içimizden şanslı bazı kişiler için iyi sonla biterken, bazı şanssız insanlar için de şarkıdaki gibi yoğun bir acıyı gerisinde bırakarak derin yaralar bırakmıştır. Şarkıyı dinlerken eğer şanssız kesimdenseniz o gitar soloları kalbinize bir hançer gibi saplanıp belki de kabuk tutmuş yaranızı tekrar tekrar kanatır her dinleyişinizde.

...

Bir bakmış ki yapayalnız kalmış ne sevdiği ne de aslında zamanla her şeyi haline gelen kişi yanında değildir. Peki sebebi nedir? O da bilmiyordur ki. Sadece tanrıya geri gelmesi için yalvarmak dışında elinden hiçbir şey gelmez. Herkes artık devam etmesi gerektiğini, öyle bir şey olmadığını söylüyordur. Belki de doğrudur dedikleri ama onlar bu aşkı yaşamamışlardır ki... Biri acaba onlara gerçekten olduğu kişi gibi hissettirmiş midir? Yanlarında gerçekten kendilerini bulabilmişler midir? Karşısındaki kişinin gözlerinde gerçekten kendilerini ve hissettiklerini görebilmişler midir? İşte o yüzden o sadece sevdiğinin peşinden koşarak sevdiğine sahip çıkmak, ve de tekrar onun yanında kendisi olmak istemiştir. Ve bu olana kadar da aşkının peşinde acısıyla birlikte yapayalnız kalmıştır...Tek umudu ona tekrar kavuşup asla bir daha birbirlerini bırakmamaktır.

...

So if she's somewhere near me I hope to God she hears me There's no one else Could ever make me feel I'm so alive

I hoped she'd never leave me Please God you must believe me I've searched the universe And found myself Within' her eyes

.

.

.
Bugünlük benden bu kadar

Müzikle kalınnnn!


Bu mükemmel albümün geri kalanını dinlemek için;
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page