top of page
  • Yazarın fotoğrafıYağmur Turgut

JASON NEWSTED 90'larda Yaşadığı Terleme Sorunu Yüzünden Bulduğu Çılgın Yöntemi Açıkladı

Jason Newsted kadar olmasa da, sahnedeyken terlemek kaçınılmazdır. 90'lı yıllarda Metallica ile sahne alan bass gitarist Jason, tur zamanları sahnede o kadar çok terliyordu ki sürekli olarak bass gitarları bozuluyordu.

 

Bir röportajında Newsted, terlediği zaman bozulmayacak bir gitar bulmak için, sahneden önce neler yaptığını anlattı. Bir bass gitarın Jason'ın terlemesine dayanıp dayanamayacağını test etmek için tuzlu su dolu bir küvet ve bir ısıtıcı yeterliydi.


" O zamanlar kullandığım 4 telli 1981 Spector bass gitarım benim için harikaydı, inanılmaz bir sesi vardı ve çok rahattı. Fakat benim ileri seviyede olan terleme problemim yüzünden, sahne boyu gitarımın içi tuzlu su dolardı. Son turumuz çok fazla açık hava performansı içeriyordu. Tura başladığımızda 6 adet bass gitarım vardı ve tur bittiğinde elimde sadece bir tane kalmıştı. Anlaşılan bütün gitarlarımın tuzlu-su geçirmez olması gerekiyordu."
"Canıma tak ettikten sonra benim için en uygun bass gitarı bulmaya karar verdim ve bir test yöntemi buldum. Gitarları tek tek alıyor, tuzlu su dolu bir küvete batırıp ardından ısıtıcının önüne kurumaya bırakıyordum. Sonuç? Sadowsky dışında hiçbir gitar bu testi geçemedi. "

Jason'ın dediği kadar varmış dedirtse de her şeye rağmen kulağımızın pasını sildiği o anlar ;
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page