top of page
  • Yazarın fotoğrafıYağmur Tüten ✪

KOŞUUN!! KARŞINIZDA... LOVE SUX- AVRIL LAVIGNE

Güncelleme tarihi: 27 Şub 2022

Çıktığı ilk zamandan beri çizgisini ve tarzını hiç bozmadan piyasada kalmayı başaran Avril Lavigne 25 Şubat'ta yeni albümü olan Love Sux'u yayınladı.

2000'ler havasını iyi anlamda hissettiğimiz albümde Kanadalı Punk Pop ikonu, adeta bizi 2002'deki Let go zamanına ışınlıyor desem yeridir.

Avril verdiği bir röportajda "Bazı insanlar yeni bir albüm çıkardığı zaman bütün görünüşünü de beraberinde değiştiriyor. Ben öyle bir insan değilim. Dış görünüşün nasıl olursa olsun sonuçta özünde nasıl bir sanatçısın?" diyerek değişme konularına da noktayı koyuyor.

Şahsen bu albümün Avril fanlarını mutlu edeceğini düşünüyorum. 2020' de yaşadığı ayrılığından sonra tekrardan şarkı yazmaya geri döndüğünü söyleyerek, bir şarkıcı için hislerini ve duygularını şarkıya dökmenin yeni bir şey olmadığını ama bu albümün onun için çok ayrı bir yeri olduğunu söyledi. Yani sizin anlayacağınız albüm kendi yaşadığı aşk acısından doğmuştu, bazen nefretiyle bazen de üstesinden gelmişlik hissiyle bütün duygularını ve düşüncelerini sözlere aktarmıştı. Zaten albüme de adını veren "Love sux" hakkında "Yazdığım ilk şarkılardan biri " dedi ve sözlerine "Bir ayrılık yaşadım ve ardından ilk defa aşk hakkında çok yorgun hissediyordum ve bunun da üstesinden şarkılar sayesinde geldim. Şarkının sözleri gerçekten komikti. "Na-na na- Başka bir ayrılık daha yok , Ne zaman seni düşünsem, Sadece kusasım geliyor" bu sözler şarkının sadece bir kısmı. Şarkılarımı yazarken olabildiğince eğlenerek insanların kendinden bir şeyler bulmasını isterim, ben de kendimden bir şeyler verdim." dedi.


Röportajın devamında;

 

Bize bu albüm hakkındaki düşüncelerinden ve hislerinden biraz daha bahsetsene;

2020 de Travisle konuşmaya başladım ve geçtiğimiz senelerde sadece albüm üstüne çalışmaya başladım. Karar verdim bu albümün eğlenceli bir rock and Roll albümü olmasını istiyordum. Hüzünlü veya yavaş tempolu şarkılar yazacak bir modda değildim. Daha çok, hadi sadece rock yapalım modundaydım. Albüm boyunca Machine Gun Kelly, Mark Hoppus, Travis Barker gibi çok eğlenceli ve cool insanlarla birlikteydim.


Bunca farklı sanatçılarla çalışmak ortaya nasıl bir iş çıkardı?

Yeni insanlarla çalışmak gerçekten çok ilham vericiydi. Herkes kendinden bir şeyler katarak yeteneklerini ortaya koydu. Mesela Machine Gun Kelly gerçekten çok iyi bir söz yazarı ve albümde gitar çaldı ; Mark Hoppus kendi şarkısında bas gitar çaldı ; Travis'de bazı şarkılarda bateri çaldı. Stüdyodan öylesine birisini kiralamaktansa onların şarkılara kattıkları cidden çok farklıydı. Her şeyin melodisi kulağa daha hoş geliyordu. Daha öncesinde öylesine bir gitaristi işe alıp, benim de onlarla birlikte notlar alıp sadece şarkı söylememi bekleyen yapımcılarla çalışmıştım. Ama John Feldmann gitar çalmaya başlayınca resmen "en sevdiğim gitarist sensin!" demiştim ve herkes ne dediğimi şarkılar ortaya çıkınca çok iyi anladı.


Albümü açtığın şarkıya cidden bayıldım, sanki patlamaya hazır bir bomba gibi resmen ötüyor!

Bu şarkı gerçekten enerji dolu, manik ve delice. Gerçekten albümü açmak için doğru bir giriş.


Albümün başlığı "Love Sux" biraz sert mi desem... Ama hala içinde bir yerlerde aşka küsmedin değil mi?

Yok, tabii ki de küsmedim. İlk birkaç gün biraz sinirli hissediyordum ama birkaç gün sonrasında zaten artık yeni bi erkek arkadaşım vardı. İlk günlerde "Bu işlere artık mola veriyorum, kendime odaklanmak istiyorum" demiştim ama bu mola pek uzun sürmedi. Bu hislerim hakkında da zaten pek çok şarkı yazdım. Tek bildiğim, bir ilişkide olmak ve aşkı hissedip bir şeyler yaşamak istiyordum. (Belki de Terazi burcu olmamın da etkisi olabilir.) Aslına bakılırsa ayrılıktan sonra tekrardan kendimi açmak benim için çok zordu. Bu konuda "Dare to Love Me" adında bir şarkı da yazdım. Birkaç kere bu konudan yara alınca bu konu hakkında konuşmak zorlaşmıştı. Artık daha çekingen ve kırılgan yaklaşıyordum.

 

Diyerek sözlerine devam ediyor. Yani eğer sıkı bir ayrılık şarkısı dinlemek isterseniz bütün albüme göz atmanızı öneririm. Eminim ki Avril'in de dediği gibi kendinizden bazı parçalar bulup şarkılarda katılacağınız noktaları bulacaksınız. E o halde sizi albümle yalnız bırakayım.


Müzikle kalın, görüşürüüüz.


https://www.vogue.com/article/avril-lavigne-love-sux-album-interview
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page