top of page
  • Yazarın fotoğrafıOğuz Öztürk

Lamb Of God – Omens Albüm İncelemesiLamb of God… 2000’lerde tüm metal dünyasını kasıp kavuran birçoğumuzun metal müziğe aşık olmasına neden olan grup. Dahice yazılmış ritimler, sade bir armoni içeren, davulla bütünleşmiş akıcı riffler ve insanın kayıtsız kalmasının mümkün olmadığı yırtıcı vokaller.


Bu gruba ne açıdan yaklaşırsak yaklaşalım her şeyin ince ince düşünülmüş olduğunu görüyoruz. Lamb of God bir konuyu ele aldığında bütün riffler, ritimler ve sound o konuyla bütünleşmiş oluyor. Armoni sadece müziğinde değil grubun tüm elementlerinde bulunuyor. Dinleyiciye hissettirmek istedikleri duyguyu davulun zillerinin seçiminden kullandıkları amfiye kadar özenle seçen çok nadir gruplardan biridir Lamb of God.


Chris Adler’ın yeri bambaşka bu grup için. Hayatını “Nasıl daha iyi metal yaparım?” sorusuna adamış bir müzisyen. Onun davul tekniği, tuşesi ve genel soundu Lamb of God’ın olmazsa olmazıydı. 8 albüm boyunca belki de Lamb of God’ı oluşturan en önemli elementti onun davulları.Art Cruz her yönüyle muhteşem bir davulcu. Lamb of God gibi müziği bu kadar orijinal, dinleyicisinin kulağı kemikleşmiş bir gruba girip oraya entegre olabilmek, orada kalıcı olmak bir müzisyenin başına gelebilecek en zor işlerden biridir. 2020 Lamb of God albümünde bunun zorluğunu çok açık görüyoruz. Chris Adler gibi düşünülmeye çalışılmış davul ritimleri ve atakları ile Art Cruz’un yaratıcılığından çok bazı zorlanmalar olsa da teknik gücü iş yapmıştı. Chris Adler’ın gitar rifflerine fikir vermesi ve şarkıların eski Log şarkıların bir türevi gibi olmasından dolayı (Redneck – Memento Mori) bu şekilde davul çalması çok olağandı.Gelelim grubun 10. Stüdyo albümü “Omens” albümüne… Buradan itibaren artık işler değişmeye başlamış. Groove metal denilince davulcunun yerinin önemini herkes bilir. Söz konusu da Lamb of God olunca bu incelemede davulların üzerinde çok durdum. Lamb of god bu albümde biraz daha metalcore – deathcore yönüne kaymış ve Art Cruz’un yeri daha sağlamlaşmaya başlamış. Davulcunun gitaristlere riff fikri verdiği Lamb of God formülüne bakarsak yeni albümde bu kimyanın tekrar ortaya çıktığı görülüyor.


Albüm “Nevermore” ile davulların yeniden ön plana çıktığı parçayla başlıyor. Mark Morton ve Willie Adler’ın elinden çıkan riffler akıcılığını korumaya devam etmiş. Bu albüm müzikal olarak duymaya alıştığımız klasik Log şarkılarından farklı öğeler içerse de konu bakımından bir yenilik söz konusu değil. Grup dünyanın genel durumu, sistemin vasatlığı, içimizi çürüten medyaya karşı tüm nefretini göstermiş. Randy’nin vokalleri her zamanki gibi ölüyü uyandıracak nitelikte.


Bu albümde eski Lamb of God şarkılarına en çok benzettiğim şarkı “Ditch” oldu. Groove öğelerini bu kadar hissedince bir an acaba bu şarkı yazılırken Chris Adler orada mıydı diye geçirdim içimden. “Gomorrah” şarkısında yaşatılan yoğun karamsarlık hali sözlerin dışında Mark Mortonun leadleri ile çok güzel beslenmiş. 1:55’ten sonra başlayan leadler o sürükleyici karamsarlığı beynimizin en derinlerine vuracak nitelikte. “Denial Mechanism”… Speed punk? Thrash metal? Lamb of God’ın içinden geldiği kültürden dolayı punk ve thrash öğelerini bu kadar yoğun duymak beni şaşırtmadı ancak Lamb of God’dan daha önce böyle bir sound duyduğumu hatırlamıyorum. Sözler açısından beni en çok etkileyen şarkı “September Song” oldu. Albüm biterken grup adeta bu karamsarlığın hiç bitmeyeceğini hissettiriyor.


Gitar soundlarında büyük yenilikler bulunmasa da son yılların modern soundundan nasibini almış görünüyor (Daha fazla “Chug”). Gibson, Jackson ve Esp Les Paul kasa gitarlar, Mesa/Boogie amfiler kullanılmış. Chris Adler Meinl ziller ve Mapex davul seti kullanıyordu. Art Cruz ise davullarda Ludwig tercih etmiş, zillerde yine Meinl tercih edilmiş.


Bu albümde konser performansları sıkça düşünülmüş. Riffler ve davullar size nefes aldırmadan headbang yaptıracak. Son yıllarda dünyanın yaşadığı durumlar birçok grubun motivasyonunu düşürmüştü. Tüm bunların dışında Lamb of God maddi, manevi büyük zorluklar içinde bulunmasına rağmen üretmeye ve metal müziğe yön vermeye devam ediyor.


Şarkı Listesi:

1 – “Nevermore”

2 – “Vanishing”

3 – “To The Grave”

4 – “Ditch”

5 – “Omens”

6 – “Gomorrah”

7 – “III Designs”

8 – “Grayscale”

9 – “Denial Mechanism”

10 – “September Song”


15/03/23

Oğuz Öztürk0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page