top of page
  • Yazarın fotoğrafıYağmur Tüten ✪

MEGADETH- The World Needs A Hero/ Album İncelemesi

Selaaammm

Sanırım yazı yazmanın en sevdiğim kısmı o an ne hissediyorsam hislerimin ilk önce şarkı hallerini bulup sonrasında da sizlere yazı haline getirip paylaşabilmek derim. Yazdığım yazılardan her birinde kendimden ya parçalar buldum ya da bıraktım, bu sefer de gene kendimden bir parça, hislerime tercüme buldum.

Karşınızda bugün inceleyeceğimiz albüm THE WORLD NEEDS A HERO

Kendi özüne tekrar dönmeye çalıştıkları (Heavy Metale tekrar dönüş albümü olarak adlandırdıkları ), bazı grup üyelerini kaybettikleri (Marty Friedman yerine birçok mükemmel isimle çalışmış Al Pitrelli ) karışık mı karışık kimilerine göre de çok tartışılan albüm 2001 yılında piyasaya sürüldü.

Evet kendi özüne tekrar dönmeye çalıştıkları diyorum çünkü Dave Mustaine'in önceki albümlerinde kaybettikleri ya da kısa bir süreliğine bağlantı kopukluğu yaşadığı , 90lar Metallica'sının etkilerinden çıkıp tekrar Megadeth olmaya adım attıkları albümdür desem yanlış bir ifade olmaz bence.

İçinde az biraz Thrash az biraz Heavy ile harmanlanan albümde bazı tartışılan şarkılar olduğu gibi asla ama asla hakkını yiyemeyeceğimiz de çok şarkı var.


Bu nasıl bir balladdır?!

Albümün en duygu yüklü şarkılarından biri olan Promises'ın barındırdığı anlam da şarkı gibi bir o kadar güzel. Şarkıda birlikte olmaması gereken (ya da olamayan) iki aşığın öteki hayatta birbirlerini bekleme sözü anlatıyor. Kendi dünyalarından bahsedip, bu farklılıklar yüzünden birlikte olamadıklarını ama elinde sonunda kavuşacaklarını söylüyor. Bu şarkıyı gerçekten kalbiyle duyup yaşayan herkes için söylüyorum şarkıdaki çiftin sonunu bilemem ama umarım bunu duymaya ihtiyacı olan kişilerin sonu iyi olur diyip şarkıdan küçük bir kısım bırakıyorum...


’I will meet you in the Next Life, I promise you Where we can be together, I promise you I will wait till then in Heaven, I promise you I promise, I promise…”


Megadeth'in efsane şarkılarından biri olan Hangar 18'in devamı niteliğinde olan şarkıyı bahsetmeden tabii ki de olmaz.

Aslında bu şarkı bizi baya ilgilendiriyor, hatta öyle bir ilgi ki zamanında Halide Edip'in "Vurun Kahpeye" adlı romanında da bu şarkıdan söz edilmiş, Ömer Lütfi Akad’ın yönetmenliğinde romandan uyarlanan filme soundtrack bile olmuştur.


Evet belki de çoğumuzun favori Megadeth albümü olmasa bile içinde hakkından söz etmeden geçemeyeceğimiz şarkıların da farkında olmamız gerek bence.


Bugünlük benden bu kadar.

Müzikle kalınnnnnn!!!!!Albümün hepsini dinlemek isteyenler;


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page