top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlp Doğancan ✪✪✪

NERVOSA Röportajı: Diva Satanica, Grubun Yeni Albümü 'Perpetual Chaos'u Kritikzine'de Tartışıyor!


Thrash metalin güçlü kadın grubu NERVOSA, 22 Ocak'ta yayınladığı yeni albümü 'Perpatual Chaos' ile ortalığı ateşe verdi! Grubun yeni vokalisti Diva Satanica, Kritikzine'e özel röportaj verdi.


1) Öncelikle yeni albümden bahsetmek istiyorum. Bu albümden önce grup bir kadro değişikliğinden geçti ve bu senin grupla ilk albümün. "Perpatual Chaus"un yazım süreci ve sonrası senin için nasıldı ve nasıl hissediyorsun?


Diva: Koşullar nedeniyle tüm süreç çok yoğun geçti, yani dizide bu kadar büyük bir değişikliğin yaşanması bu projenin son sesinde büyük bir etki yarattı ama aynı zamanda bu pandemik durumun ortasında olmak da bir şeyler yaptı. her zamankinden çok daha zor. Neyse ki, Prika uzaktan çalışmaya alışkın çünkü bizden önce Nervosa'daki tüm kızlar aynı ülkede olmalarına rağmen birbirlerinden çok uzakta yaşıyorlardı, bu yüzden bu onun için yeni bir şey değildi. Her birimiz evden albümü yazmak için 3 ay harcadık, sadece dosya paylaştık ve daha sonra geçen yıl kayıt süreci için Malaga'daki Studios Artesonao'da ilk kez tanıştık. Asla unutamayacağımız harika bir deneyim oldu! Bu yeni albümle gurur duyuyoruz çünkü bu enerjiyi herhangi bir şarkıda hissedebiliyorsunuz ve bu grubun tarihindeki en çeşitli olanıdır.


2) Albümün sözlerinden bahsedelim. Albüm pek çok konuya atlıyor, ancak sözler salgının kaosundan biraz etkilenmiş olmalı. Sen ne düşünüyorsun?


Diva: Elbette bu salgın herkes için büyük bir ilham kaynağı oldu ama genel olarak kaostan daha çok konuşuyorduk, biliyor musun? Burda, insan davranışı konusuyla ve eylemlerimizin diğer insanlara ve hatta ekilenlerin kendisine nasıl korkunç durumlara neden olduğunu ele alıyoruz. Her şarkı bu tür kaoslardan biriyle ilgilidir. savaşlar, kapitalizm, hayvan istismarı, yozlaşma, depresyon ... Ama insanları asla teslim olmamaya teşvik edecek biraz da olumlu hisler var! Örneğin, "Time To Fight" asla pes etmeme iddiasıdır, "Rebel Soul" özgürlükten bahseder ... Sanırım hangi anda istediğiniz zaman olacağınızı seçebilirsiniz ... haha


3) Maalesef pandemi nedeniyle 1 yıldır canlı şov yapılamıyor ve pandemi birçok grubu olumsuz etkilerken bazı grupları müzik yapmaya itiyor. Peki bu salgın süreç Nervosa'yı nasıl etkiledi?


Diva: Bizim için mükemmel bir zamanlama oldu! haha Çünkü yeni bir albüm yazmaya odaklanabilirdik ve normalde dünyayı geziyor olurduk, böylece birbirimizi tanımadan yolda yapmak imkansız olurdu. Tüm bu zamanı grubun bu yeni çağını ve bundan sonra nereye gideceğimizi düşünmeye adamanın iyi olduğunu düşünüyorum. 2021 sonu ve hatta önümüzdeki aylarda yapılacak Yaz festivalleri için birçok planımız var ama ne olacağını bilmiyoruz. Yani evet! Youtube Kanalımız üzerinden izlemenizi şiddetle tavsiye ettiğim pek çok video yayınlıyoruz: playthroughs, şarkı seansları, grup üyelerinin video biyografileri ... Bizi izlemeye devam edin ve abone olmayı unutmayın!

4) Hangi gruplarla turneye çıkmak istersin?


Diva: Pek çok farklı müzik tarzından birçok farklı grubu seviyorum, bu yüzden benim için sadece birini seçmek biraz zor ama evet .. muhtemelen Moonspell, Cradle Of Filth, Septic Flesh veya Behemoth gibi favorilerimden herhangi biriyle.


5) Bloodhunter adlı başka bir grupta daha varsın. Bu grup nasıl gidiyor ve bizi ne tür projeler bekliyor? Ayrıca, iki grupta olmayı nasıl dengeliyorsun?


Diva: Prika, Nervosa için seçmelere katılmak isteyip istemediğimi sorduğunda, bana diğer projelerimden ayrılmamı istemediğini söyledi, bu yüzden durumu açıklamak için hemen grup arkadaşlarımla görüştüm ve beni tamamen destekledikleri için desteklediler. Bunun kariyerim için büyük bir fırsat olduğunu anladım. Hala yeraltından bir grubuz ama burada İspanya ve Portekiz'de Resurrection Fest gibi en büyük festivallerde çalma şansımız oldu. Salgına başlamadan önce üçüncü albümümüzü kaydetmek için stüdyoya girmek üzereydik, ancak kısıtlamalar nedeniyle her şeyin durdurulması gerekiyordu. Bu yılın sonuna kadar bu yeni albümü çıkarabileceğimizi gerçekten umuyoruz, ancak bu arada, ilk stüdyo albümümüzün posteri ve "Live In Madrid" in 6 bonus parçasını içeren özel bir baskısıyla yeniden yayınladık. Bizi izlemeye devam edin! Umarım bu yıl olabilir! (Bloodhunter'ı Spotify'da dinleyin!)


6) Son olarak Türkiye'deki Nervosa hayranlarına ve metal hayranlarına ne söylemek istersin?


Diva: Dürüst olmak gerekirse, turda hepinizle tanışmak için sabırsızlanıyoruz! Tüm desteğiniz için çok teşekkür ederiz ve "Perpetual chaos" kopyanız yoksa sitemize gidin ve www.nervosastore.com 'dan kendinizinkini alın. Umarım tüm bu üzücü olaylar çok yakında sona erer ve bir an önce normale dönebiliriz. Güvende kalın, görüşürüz!


English for interview;


1) First of all, I want to talk about the new album. Before this album, the band went through a roster change and this is your first album with the band. How was the writing process and aftermath of "Perpetual Chaos" for you and how do you feel? Diva: The whole process has been very intense due to the circumstances, I mean, going through such a big change in the line up had a big impact in the final sound of this project, but also being in the middle of this pandemic situation have made things much more difficult than ever before. Luckily, Prika is used to working from the distance because all the girls in Nervosa before us were living very far from each other despite being in the same country, so that was not something new for her. We spent 3 months writing the album each one of us from home, just sharing files and then last year, we met each other for the very first time in Studios Artesonao in Malaga for the recording process. It's been an amazing experience that we will never forget! We feel very proud of this new album because you can feel that energy in any song and it's the most diverse ever in the history of this band. 2) Let's talk about the lyrics of the album. Album jumps into a lot of topics, but the words must have been slightly influenced by the chaos of the pandemic. What do you think?

Diva: For sure this pandemic it's been a big source of inspiration for everybody but we were talking more about chaos in general, you know? We deal with that topic of human behaviour and how our actions have been causing terrible situations to other people or even to the planted itself. Each song deals with one of these types of chaos. wars, capitalism, animal abuse, corruption, depression... But there are a little bit of positive vibes also, to encourage people to never surrender! For example, "Time To Fight" is a claim to never give up, "Rebel Soul" talks about freedom... I think you can just choose in which moment you are at any time... haha 3) Unfortunately, live shows cannot be held for 1 year due to the pandemic. While the pandemic affects many bands negatively, it pushes some bands to make music. So how did this pandemic process affect Nervosa?

Diva: For us it's been perfect timing! haha Because we could focus on writing a new album and normally we would be touring around the world so that would be impossible to do on the road without knowing each other and so on. I think it was good just to dedicate all this time to think about this new era of the band and where we go from now. We have many plans for the end of 2021 and even for Summer festivals in the following months, but we don't know what will happen. So yes! We've been releasing a lot of videos through our Youtube Channel that I highly recommend you to watch: playthroughs, track by track sessions, video biographies of the band members... Stay tuned and don't forget to subscribe! 4) Which bands would you like to go on a tour with?

Diva: I love many different bands from many different music styles so for me it's kind of difficult to choose only one but yes.. probably with any of my faves as Moonspell, Cradle Of Filth, Septic Flesh or Behemoth among others. 5) You are in another band called Bloodhunter. How is this band going and what kind of projects are waiting for us? Also, how do you balance being in the two bands?

Diva: When Prika asked me if I wanted to do the audition for Nervosa, she told me that she didn't want me to leave my other projects so I immediately talked to my band mates to explain the situation and they totally supported me because they understood that this was a huge opportunity for my career. We are still a band from the underground but we had the chance to play in the biggest festivals here in Spain and Portugal such as Resurrection Fest. Before starting the pandemic we were about to enter the studio to record our third album, but everything had to be stopped because of the restrictions. We truly hope that by the end of this year maybe we could release this new album, but meanwhile, we released the reissue of our very first studio album with a special edition with poster and 6 bonus tracks from our "Live In Madrid". So stay tuned! Hope this year can happen! 6) Finally, what would you say to Nervosa fans and metal fans in Turkey?

Diva: Honestly, we can't wait to meet with all of you on tour! Thank you so much for all your support and if you don't have your copy of "Perpetual cHaos" just go to our site and grab yours at WWW.NERVOSASTORE.COM. Hope all these sad events have an end very soon and we can go back to normal as soon as possible. Stay safe and see you around!
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page