top of page
  • erdem.a.gok

Pickpocket - Hayalle Gerçek Arasında Albüm İncelemesi


Hazır 15. yılı yaklaşıyorken, sizleri 2008 yılına, Türkçe metalcore'un eski temsilcilerinden Pickpocket'ın albümünün çıktığı zamana götürmek istedim bu gün. Albüm; Onur Özgönül'in yerine göre yırtıcı vokalleri ve renkli sesi, Kaan Yayla'nın ve Barbaros Özoktar'ın melodik ve enerjik gitar motifleriyle birleşip bir de üzerine Emir Celt'in sağlam, güçlü davullarını alarak karşımıza çıkıyor. Grup her anlamda dağılmış, hatta resmi siteleri arşivlenmiş bile olsa, özellikle Türkçe müzikseverlerin gönlünde, kendi dillerinde belki de bu kadar iyisinin olmayışıyla yer etmeye devam ediyor. Gelin bu gün bu çok sevdiğim albüme hep beraber benim gözümden bakalım.

Hayalle Gerçek Arasında

Albümün ilk parçası bizlere vaat edeceği şeyleri inceden göstererek sakin bir şekilde başlıyor. "Belki çıkar karşıma" çıkışıyla beraber daha enerjik ve vurgulu bir davul, güçlü gitarlar ve kirli vokalleri duymaya başlıyor, albümde bizleri nelerin beklediğini daha net görmeye başlıyoruz. Melodik ara partlardan sonra da işin içine keyifli bir breakdown da koyan grup kendine ilk şarkıdan hayran bırakıyor.

Kork Benden

Net favorilerimden biri. Audioslave vari, grunge havası taşıyan gitar motiflerini ekstra kısımlarla biraz daha melodik hale getirerek kendi tarzıyla harmanlayan grup, verse'e oldukça hareketli giriyor. Ana motifin, şarkının diğer kısımlarındaki gelişimi, değişimi ve keyifli kullanımı şarkıya devinim kazandıran bir hareket olurken, davuldan ötürü hissettiğimiz dur-kalk havası da bu devinimi destekler nitelikte duyuluyor. Bir Soundgarden şarkısının üstünde davul sound'unun yükseltildiğini ve vokallerin daha kirli olduğunu hayal edin, üstelik Türkçe! İnanılmaz bir parça.

Karanlığı Beklerken

Sound'uyla bizleri camdan yağan yağmuru izlerken derin düşüncelere sürükleyen parça, müzikal anlamda karakterinden ödün vermeden bunu yapmayı başarıyor. Biraz daha karanlık duyulan bu parçada gerek söz odaklı melodik kısımlar, gerek tempo üzerindeki hareketler bu duygusal yoğunluğu getiriyor. Şarkının son kısmında ise bu duygusall