top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlp Doğancan ✪✪✪

Röportaj: ELUVEITIE ve ILLUMISHADE Solisti Fabienne Erni Sorularımızı Yanıtladı! | Interview

ELUVEITIE ve ILLUMISHADE solisti, arpçı Fabienne Erni, Kritikzine'nin sorularını yanıtladı.

1) Öncelikle dünya olarak zorlu bir süreçten geçtik ve geçmeye devam ediyoruz. Bu süreç önce sizi sonra grubu nasıl etkiledi? Eluveitie bu pandemi sürecini nasıl geçirdi?


Fabienne: Bizim için - dünyadaki diğer tüm turne grupları için olduğu gibi - bu, tüm “yaşam tarzımızı” değiştirdi. 2020'de turlar, festivaller planlamıştık ve birden hiçbir şey olmadı. Evde kaldık ve meşgul olmanın, grup içinde nasıl çalışacağımızın yeni yollarını bulmamız gerekiyordu. Ancak her zaman olumlu olanı görmeye çalışırım ve 2019'da tam bir yıl süren turdan sonra bu mola kesinlikle bize pillerimizi şarj etmek ve bir süre özel hayatımıza konsantre olmak için zaman verdi. Ve tabiki yaklaşan tüm planlarımız için zaman ve ilham!


2) Yoğun bir konser programında olduğunuzu söyleyebiliriz. Uzun bir aradan sonra canlı konserlere dönmek nasıl bir duygu? Belçika'daki Alcatraz Festivali ve Macaristan'daki Summer Hell konserleri nasıl geçti?


Fabienne: Yeniden sahneye dönmek çok güzeldi! Hepimiz bunu çok özlemiştik ve her dakikasının keyfini çıkardık. 2021'deki bu yedi konser tünelin sonundaki ışıktı ve çok sayıda turne ve havalı festivallerle dolu bir 2022 için ümitliyiz. Alcatraz muhteşemdi, büyük bir kalabalık vardı ve genel olarak gerçekten harika bir festivaldi. Ana sahne, birçok ayrıntı ile birlikte çok hoş hazırlanmıştı. Fazlasıyla gergindim, 604 gün aradan sonra bu ilk konserimizdi! Ayrıca Budapeşte'deki Summer Hell konseri de büyük bir kalabalıkla muhteşemdi! Turne otobüsüyle 20 saatlik yolculuktan sonra enerjimizi dışarı atmanın en iyi yolu buydu!


3) Grup önümüzdeki günler için yeni müzikler yapıyor mu? Yeni Eluveitie müziğini dört gözle bekliyoruz!


Fabienne: Kesinlikle dört gözle bekleyebileceğiniz bir şey geliyor! Fazla bir şey söyleyemem ama takipte kalın! ;-)


4) Biraz da Illumishade'den bahsedelim. Geçen yıl ilk albümünüzü çıkardınız. Grup nasıl gidiyor? Gelecek için neler planlıyorsunuz?


Fabienne: Çok teşekkürler, hepimiz iyiyiz! Hepimiz Zürih'teyiz, bu yüzden birlikte takılan ve yazın tadını çıkaran bir grup arkadaşız. Klasik bir İsviçre mekanı olan “Z7”de 29 Ekim'de Ad Infinitum ile yapılacak konser gibi bazı heyecan verici şeyler geliyor. Bu bizim ilk “normal” şovumuz olacak, şarkılarımızı gerçek bir kalabalığın önünde canlı performans sergilemek için sabırsızlanıyorum! Ayrıca planladığımız şeyler var, ama burada da: Çok fazla söyleyemem ama size göstermek için sabırsızlanıyorum! ;-)5) Birden fazla grupta olmak nasıl bir duygu? Senin için yorucu mu?


Fabienne: Bence bu tamamen koordinasyon ve planlama ile ilgili! Yani Eluveitie ile oldukça sessiz geçen 2020 yılındaki "Boşluk zamanını" Illumishade için kullandım. Gelecekte de aynısı olacak. Boş zaman, Illumishade zamanıdır! :-) Her zaman yaptığım işlerin dışında da örneğin çevrimiçi mağazamızla ilgileniyorum. Ama evet, çok zaman, enerji, çaba gerektirir. Ancak Illumishade için aldığımız tüm olumlu geri dönüşler buna kesinlikle değer. Bizimle çok gurur duyuyorum, ilk albümümüzden çok mutluyum ve gelecek her şeyi dört gözle bekliyorum!


6) Eminim tüm konser anılarınız ve üzerinde çalıştığınız albümler ayrı ayrı özeldir. Ama birini seçmek zorunda kalsaydınız, en unutamadığınız konser anınız veya içinde bulunduğunuz en özel albüm hangisi olurdu?


Fabienne: Ah, bu zor bir şey! En unutulmaz konserimi seçmek kolay değil. Çünkü her gösteri – kulüp veya festival şovu – kendi tarzında özeldir. Mekanın etrafındaki şehri veya festival alanını keşfetmeyi seviyorum. Ama birini seçmem gerekirse tekrar 2019'daki "Summerbreeze"e giderdim! Daha önce hiç olmadığı kadar çok piromuz(yanıcı ısı/ışık) vardı ve sahnede bu kadar sıcak olmasını beklemiyordum! Kalabalık harikaydı ve etrafı ateşle çevriliyken kafa sallamak kesinlikle bize ekstra güç verdi!

Albüm kayıtlarına gelince: “Evocation II” kesinlikle unutamayacağım albüm kayıtlarından biri. İlk defa bu kadar büyük bir stüdyoya giriyordum ve Tommy Vetterli ile çalışmak, Eluveitie için ilk kez yeni şarkılar için şarkı söylemek.. böyle bir davet aldığım için mutluyum! ;-)


7) Son olarak Türk hayranlarınıza ne söylemek istersiniz? Türkiye'de Eluveitie'yi beklediklerini biliyorum!


Fabienne: Umarım bu çılgın zamanlarda hepiniz iyisinizdir! Hepinize kocaman bir kucaklama gönderiyorum! Türkiye'nin kalbimde özel bir yeri var çünkü sadece bir zamanlar Antalya ve İstanbul'da harika ve unutulmaz tatiller geçirmekle kalmadım, ülkenizde de Eluveitie ile kariyerimin İLK konserinde çaldım. Nisan 2017'de İstanbul'daydı ve inanılmazdı. Umarım yakında geri döner ve birlikte bir parti yaparız! O zamana kadar - kendinize iyi bakın! <3

Ve bana yer verdiği için Kritikzine'e çok teşekkür ederim!EN | INTERVIEW WITH FABIENNE ERNI (ELUVEITIE, ILLUMISHADE)


1) First of all, we went through a difficult process as the world and we continue to do so. How did this process affect you first and then the band? How did the Eluveitie spend this pandemic process?


Fabienne: For us – as for all the other touring bands in the world– this changed our whole “lifestyle”. We had tours planned in 2020, festivals, and suddenly nothing was going to happen. We stayed home and had to find new ways how to stay busy and how to work within the band.

But I always try to see the positive thing and this break after a full year of touring back in 2019 certainly also gave us time to recharge our batteries and concentrating on our private lives for sometime. And time and inspiration for all our upcoming plans!

2) We can say that you are in a busy concert schedule. How does it feel to return to live concerts after a long time? How was the Alcatraz Festival in Belgium and the Summer Hell concerts in Hungary?


Fabienne: It was soo amazing to be back on stage again! We all missed it so much and enjoyed every minute of it. These seven shows in 2021 were / are the light of the end tunnel and we hope for a 2022 with many tours and cool festivals.

Alcatraz was huge, a great crowd and overall a really cool festival. The mainstage was super nicely built with many details. I was pretty nervous, it was our first show after 604 days! And also the Summer Hell concert in Budapest was amazing with a great crowd! After 20 hours of traveling in the nightliner this was the best way to get our energy out!


3) Does the band carry out working new music for the coming days? We look forward to the new Eluveitie music!


Fabienne: There is definitely something coming that you guys can look forward to! Can't say too much, but stay tuned! ;-)


4 ) Let's talk about Illumishade. You released your first album last year. How is the band doing? What are you planning for the future?


Fabienne: Thank you so much, we are all doing good! We all are from Zurich, so we are also a bunch of friends hanging out together and enjoying summertime. We have some exciting things coming like the show with Ad Infinitum on the 29th of October in a classic Swiss venue, the “Z7”. This is gonna be our first “normal” show ever, can't wait to perform our songs live in front of a real crowd! Also we have things planned, but also here: Can't say too much, but I can't wait to show it to you! ;-)


5) How does it feel to be in more than one group? Is it tiring for you?


Fabienne: I think this is all about coordination and planning! So during 2020 when it was rather quiet with Eluveitie I used the “gap-time” for Illumishade. Same will be in the future. Gap-Time is illumishade time! :-) Besides all my things I do on the side always, I for example take care about our online store. But yes, it takes a lot of time, energy, effort. But with all the positive feedback we got for Illumishade is totally worth it. I am super proud of us, so happy with our debut album and looking forward to everything that will come!


6) I'm sure all your concert memories and the albums you've worked on are individually special. But if you had to choose one, what was your most unforgettable concert moment and the most special album you were in?


Fabienne: Oh, that's a hard one! Not easy to pick my most unforgettable concert. Because every show – club- or festivalshow – is special in it's own way. I love exploring the city around the venue, or the festival area. But if I need to pick one I'd go for “Summerbreeze” back in

2019! We had so much pyros like never before and I didn't expect it to be that hot on stage! The crowd was fantastic and headbanging while surrounded by fire definitely gave us the extra kick!

And about album recordings: “Evocation II” is definitely one of the album recordings I will never forget. It was the first time ever for me to enter such a big studio, to work with Tommy Vetterli and to sing for Eluveitie for the first time as well on new songs! Such a challenge! I am happy I took it! ;-)


7) Finally, what would you like to say to your Turkish fans? I know they are waiting for Eluveitie in Turkey.


Fabienne: I hope you are all doing good in these crazy times! Sending you all a big hug! Turkey has a special place in my heart because not only did I spend wonderful, unforgettable vacations once in Antalya and Istanbul but in your country I played my first festival EVER with Eluveitie. It was in Istanbul in April 2017 and incredible. I hope we can return soon and have a party together! Until then – take care! <3

And a huge thank you to Kritikzine for having me!


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page