top of page
  • Yazarın fotoğrafıHellvaci

SEVDİĞİMİZ ŞARKILARIN ARKA PLANLARI #1

Bir çoğumuzun severek dinlediği şarkıların nelerden esinlenerek yazıldığını biliyor muyuz?

Düşününce, genelde şarkılarda akılda kalıcı ve kişisel detaylar dinleyicileri etkileyen şeylerin başında gelebiliyor. Dinleyiciler genelde şarkıları kendi hikayelerine göre şekillendirme eğiliminde oluyorlar. Diğer bir elden, şarkılar yazarları tarafından daha spesifik mesajlar içerip belli bir dönem veya olayı sözlere döküyor olabiliyor. Ve biz de her hafta birkaç şarkının neyden ilham alınarak yazıldığını veya arkasındaki hikayeleri anlatıyor olacağız. Keyifli okumalar!

JIMI HENDRIX- PURPLE HAZE

Ne kadar çoğu kişi Jimi Hendrix'in ikonik şarkısı ''Purple Haze'' in LSD hakkında olduğunu düşünse de çok daha ilginç bir arka plana sahip;

Söylenenlere göre, Jimi bu şarkıyı yazarken tuhaf bir gazete haberinden yazmıştı. Haber, kadın bir garsonun çalıştığı kafenin müşterilerinden birine olan takıntısını anlatıyordu.


Haberin devamında, ''dengesiz'' kadın bir gün takıntılı olduğıu müşterinin kahvesine LSD katarak onu günler boyunca esir tutacağı evine götürmeye karar verdiği yazılı. Hendrix, müziğini kullanarak bu şansız adamın hikayesini kendi perspektifinden anlatıyor.


RADIOHEAD- CREEP

Bir çoğumuz zaten şarkının sözleri dolayısıyla tahmin etmiş olacak ki bu şarkı Thom Yorke'nin stalkladığı (takip ettiği) bir kız hakkında.

Exeter Üniversitesinde okurken karşılaştığı ama hiç yakınlaşma imkanı bulamadığı güzel kıza ithafen yazılmış aslında. Çocukluğundan beri sosyal açıdan garip olan Yorke, bu güzel kızı etrafta ürkünç bir tavırla uzaktan ona hayranlık duyarak takip etmeye başlamış.

Thom grubu On A Friday (sonradan adı Radiohead oldu) ile sahne alırken konserlerinden birisine bu kızın gelmesi Thom'un nutkunun tutulmasına sebep olmuş.


Şarkı sonunda grubun en çok dinlenen şarkısı oldu. Ama nasıl olduysa ''The Hollies- the air that i breathe'' şarkısı ile olan dikkat çekici benzerlikleri yüzünden eser hırsızlığı suçlaması yapılarak şarkı hakkında dava açıldı.


MEGADETH- A TOUT LE MONDE

Bu şarkı her ne kadar ''intihar şarkısı'' olarak yorumlansa da aslında Dave Mustaine'nin rüyasında annesiyle ettiği bir sohbet hakkında. Şarkı hakkında direkt açıklama yapan Dave, şarkı için direkt açıklama yaparak ''şarkı annemin cennetten geri gelerek bana 'seni seviyorum' demesi ve onunla ettiğimiz sohbet hakkında.'' ifadelerini kullanmıştır.

Kaynakça: Ultimate-guitar.com0 yorum

Comments


bottom of page