top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlp Doğancan ✪✪✪

#Alternatif Sesler | OCTOBER ENDS Röportajı | Interview


İngiltere'nin Newcastle'ından yükselen metalcore/hardcore grubu October Ends, bu hafta #AlternatifSesler serimize özel röportaj verdi.


1) Öncelikle geçen yıl Ekim ayında çıkan ilk stüdyo albümünüz "Zodiac" ile başlamak istiyorum. Salgının en zorlu koşullarında yayınlanan bir albüm. Zodiac'ın yazım süreci nasıldı? Albümün yapım sürecinden bahseder misiniz?


Alex: Gerçekten eğlenceli başladı. Yeni şarkılar ortaya çıkarmak, geçmişten riffler ve başka fikirler çıkarmak ve bunları bir araya getirmeye çalışmak çok keyifli bir süreçti. Ancak gruba yeni katılan Nick'in (clean vokal ve prodüksiyon) sound'unu o zamanlar October Ends'in ana söz yazarı olan Michael (gitarlar) ile eşleştirmek zordu. Şarkıların çoğu aslında pandemiden önce tamamlanmıştı ama bazıları değildi. Bu süre zarfında yeni yönetim, rezervasyon acenteleri ve distribütörlerle de anlaştık, bu nedenle son teslim tarihlerinin stresi başladı. Üstelik koronavirüs her şeyi daha zor ve daha stresli hale getirdi çünkü bir araya gelip kayıt yapmak bizim için zordu. Yayın düşündüğümüzden daha iyi gitti çünkü yayının daha başarılı olmasına yardımcı olan insanlardan (özellikle yönetimimizden) yardım aldık.2) Uzun bir aradan sonra ilk kez Ekim 2021'de iki yeni konseriniz var. Bunca zaman sahneden uzak olmak nasıl bir duygu? Konserler için heyecanlı olmalısınız!


Alex: Evet, son konserimizden beri sonsuz bir süre kadar gibi geliyor. COVID'den önce albümü yazmaya odaklandığımız için muhtemelen diğer gruplardan daha uzun süredir bekliyorduk, bu yüzden bu süre zarfında herhangi bir konser yapmadık. Gerçekten heyecanlıyız çünkü çalacak yeni şarkılarımız (nihayet) ve yeni bir kadromuz var. Sahneye geri dönmek ve eskisi gibi olmak için sabırsızlanıyoruz.


3) Grubun bir araya gelme hikayesi nedir? Birlikte müzik yapmaya nasıl karar verdiniz?


Alex: Komik çünkü grubun hikayesi gerçekten çok uzun ve orijinal üyelerden hiçbiri artık grupta değil, lol. En az 10 yıl önce bir üniversite projesi olarak başladı ve zamanla daha ciddi hale geldi. October Ends'in birçok farklı tekrarları olsa da, birbirimize saygı duyduğumuz ve karşılıklı bir müzik sevgimiz olduğu için grup her zaman aile gibi hissettirdi. Bir araya geldiğimizde her zaman çok eğlenceli oldu.


4) En büyük ilham kaynağınız kim? Grup üyeleri hangi grupları dinliyor?


Alex: Yeni müzikler, yeni gruplar ve harika sesler keşfettikçe ilham kaynağımız sürekli değişiyor. Örneğin, eskiden eski tarz Metalcore'dan ve Blessthefall ve Of Mice and Men gibi gruplardan büyük ölçüde etkilenirken, günümüzde EDM, Trap ve modern Pop müzik gibi tarzlardan ilham alıyoruz. Şu anda dinlediğimiz favori gruplarımızdan/sanatçılarımızdan bazıları; Bring Me The Horizon, Chase Atlantic, Northlane, Nothing,nowhere., Annisokay, Lost in Separation ve Siamese. Henüz dinlemediyseniz, bu sanatçıların tümüne göz atmanızı tavsiye ederim.


5) Grubun müzik tarzını nasıl değerlendiriyorsunuz? Hardcore müziğin ötesinde harmanladığınız başka türler var mı?


Alex: Her zaman yeni sesler denediğimiz ve yazdığımız her şarkının bizi yeni bir yöne yönlendirdiği için October Ends'in müzik tarzının şu anda bir evrim halinde olduğunu hissediyorum. Çok heyecan verici ve üzerinde çalıştığımız şeyi ortaya çıkarmak için sabırsızlanıyoruz, ancak soruyu cevaplamak için, müzik tarzımızı Pop, RnB ve elektronik müzik unsurlarıyla harmanlanmış modern Metalcore/Hardcore olarak değerlendiririm, ve ortasına atılan bir sürü başka bir şey ile.


6) Grup bu günlerde ne yapıyor? Sanırım konser provası.. :). ama belki yakında yeni müzik görürüz?


Alex: Evet bu konuda haklısın! İngiltere'de prova salonları tekrar açıldığından beri deli gibi prova yapıyoruz. Bu aynı zamanda ilk kez “Zodiac” parçalarını performans sergilediğimiz için, seslerinin mükemmel (veya canlıya yakın) olmasını sağlıyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi, gerçekten yeni müzik ve potansiyel olarak başka bir albüm üzerinde çalışıyoruz. Yeni bir albüm yapmaya yetecek kadar malzememiz var, hatta fazlasıyla yeterli ama yapabileceğimiz en iyi şarkıları yazmaya ve yaratmaya devam etmek istiyoruz.


7) Şimdiye kadar yaptığınız çalışmalardan en sevdiğiniz ya da unutamadığınız an hangisiydi?


Alex: En unutulmaz anımız 2017'de Chester Bennington'ın ölümünün anısına Linkin Park'tan (From The Inside) bir şarkıyı coverladığımız zamandı. Çocukluğumuzdan beri Linkin Park'ın üzerimizde büyük etkisi oldu ve bu şarkıyı mümkün olduğunca melankolik yapmak istedik. Birçok güçlü duyguya sahip olduğumuz için bunu yapmak zor olmadı ve bunlar kayıt sürecinde doğal olarak ortaya çıktı. Coverımızı yayınladığımızda kısa sürede gerçekten popüler oldu ve Facebook ve Spotify'da patladı. Bu gerçekten seyirci sayımızı artırdı ve bizim için hem gururlu hem de hüzünlü bir an olduğu için hafızalarda yer edindi.


8) Peki gelecekteki en büyük hedefleriniz nelerdir? Gelecekte ne yapmak istiyorsunuz?


Alex: Bir sürü şov yapmak, bitchin' şarkıları yayınlamak ve dünyayı turlamak istiyoruz. Yakın gelecekte Avrupa'yı turlamayı ve daha önce hiç çalmadığımız yeni kitlelere ulaşmayı çok isteriz. Hiç belli olmaz belki Türkiye'ye geliriz ;)


9) Son olarak Türk hayranlara ne söylemek istersiniz?


Alex: Umarız hepiniz bu zor zamanları atlatmışsınızdır ve bunu çok fazla zarar görmeden atlatmışsınızdır. COVID'den kendimiz de acı çektik ve orada acı çeken herkesin yalnız olmadıklarını bilmesini istiyoruz. October Ends'i desteklediğiniz için çok teşekkür ederiz ve Metal'i desteklemeye devam edin \m/Resmi Instagram sayfası: https://www.instagram.com/octoberendsuk


Interview EN:


1) First of all, I would like to start with your first studio album "Zodiac", which was released in October last year. An album released under the toughest conditions of the pandemic. How was the writing process of "Zodiac"? Can you talk about the production process of the album?


Alex: It started off being really fun. Coming up with new songs, digging riffs and other ideas from the past and trying to make them work together was a very enjoyable process. However, it was challenging to match Nick’s (clean vocals and production) sound, who was a new addition to the band, with Michael’s (guitars) who was the main October Ends songwriter at that point. Most of the songs were actually finalised before the pandemic but some of them weren’t. During that time we also signed with new management, booking agencies and distributors, so the stress of making deadlines kicked in. On top of that coronavirus made everything harder and more stressful because it was difficult for us to come together and record. The release ended up going better than we thought though because we had help from people (our management in particular) who helped make the release more successful.

2) For the first time after a long break, you have two new concerts in October 2021. How does it feel to be away from the stage all this time? You must be excited for the concerts!


Alex: Yeah it feels like forever since our last gig. We’ve probably been waiting longer than other bands as we were focusing on writing the album before COVID, so we didn’t do any shows during that time. We feel really excited because we’ve got new songs to play (finally) and a new line up. We can’t wait to get back on stage and for it to be like old times.

3) What is the story of the band coming together? How did you decide to make music together?


Alex: It’s funny because the story of the band is actually really long and none of the original members are in the band anymore, lol. It was started at least 10 years ago as a college project and it became more serious with time. While there have been many different iterations of October Ends, the band has always felt like family as we respect each other and have a mutual love of music. It’s always a lot of fun when we get together.

4) Who are your biggest inspirations? Which bands are band members listening to?


Alex: Our source of inspiration is always changing as we discover new music, new bands, and cool sounds. For example, we used to be heavily influenced by old school Metalcore and bands like Blessthefall and Of Mice and Men, whereas nowadays we’re bringing in influences from styles like EDM, Trap, and modern Pop music. Some of our favourite bands/artists that we’re listening to right now are; Bring Me The Horizon, Chase Atlantic, Northlane, nothing,nowhere., Annisokay, Lost in Separation, and Siamese. I’d recommend you check all of these artists out if you haven’t already.

5) How do you evaluate the band's musical style? Are there other genres you blend beyond hardcore music?


Alex: I feel like October Ends’ musical style is in a state of evolution at the moment as we’re always trying out new sounds and every song we write seems to be steering us in a new direction. It’s very exciting and we can’t wait to unveil what we’re working on, but to answer the question, I’d evaluate our musical style as groovy Metalcore/Hardcore with elements of Pop, RnB, and electronic music, with a bunch of other stuff thrown in there too. It’s really a big melting pot of influences at the moment.

6) What is the band doing during these days? I guess it's rehearsal for concerts..:). but maybe will we see new music soon?


Alex: Yeah you’re right about that! We’ve been rehearsing like crazy since rehearsal spaces opened again in the UK. This will also be our first time performing tracks from “Zodiac” so we’re making sure they will be sound perfect (or as close to) live. As I mentioned earlier, we are indeed working on new music and potentially another album. We have enough material, if not more than enough to make another album but we want to keep writing and create the best songs we can possibly make.

7) What was your favorite moment or the one that you can't forget from the works you have done so far?


Alex: Our most memorable moment was in 2017 when we covered a song from Linkin Park (From The Inside) In memory of Chester Bennington's death. Since our childhoods Linkin Park had a huge impact on us and we wanted to cover that song and make it as melancholic as possible. This wasn’t hard to do since we held many strong feelings and they naturally came out during the recording process. Once we released our cover it became really popular within a short period of time and it blew up on Facebook and Spotify. This really increased the size of our audience and because it was such a proud yet sad moment for us, the memory has stuck.

8) What are your biggest goals in the future? What do you want to do in the future?

Alex: We want to play loads of shows, release bitchin’ songs, and tour the world. In the immediate future we’d love to tour Europe and reach new audiences that we’ve never played to before. You never know, maybe we’ll make it to Turkey ;)


9) Finally, what would you like to say to the Turkish fans?


Alex: We hope you’ve all endured these difficult times and done so without much damage. We’ve suffered through COVID ourselves and we’d like everyone else out there who’s suffered to know that they’re not alone. Thank a bunch for supporting October Ends and keep supporting Metal \m/

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page