top of page
  • Yazarın fotoğrafıOsman Can Tolacıoğlu

Dream Theater'dan Yeni Bir Başyapıt; "A View from the Top of the World" Albüm İncelemesi!


Dream Theater “A View from the Top of the World” ile yine, yeniden gündemde. Albüm, grubun başlattığı yolda ve yine aynı hızla, süreklilik kazanan seviyelere çıkıyor. Akıllara durgunluk veren riffler, teknik ustalık, duygusal sololar, dudak uçuklatan vokaller, John Petrucci ve Jordan Rudess arasındaki muhteşem dinamik...


A View from the Top of the World, ilk single olan ve bana göre albümün sunduğu her şeyin en öfkeli yansıması olan "The Alien" ile başlıyor. The Alien, ustalık işi bir 17/8'lik ölçüyle prog-metal severler için çılgın bir riff cenneti. Böyle olmasına rağmen parçada güzel nefesler de mevcut. Kaldı ki tartışmasız son yıllardaki en ağır DT parçası.


"Answering the Call" albümü ilk kez dinleyenler için büyük bir favori. Ağır olmasının yanı sıra güzel de bir melodiye sahip. Rudess ve Petrucci arasındaki ustalık ve teknik gerektiren uyumu bu parçada da görüyoruz. Etkileşimleri harika. Myung ve Mangini, yıkıcı bir ritim ve şarkı boyunca biz dinleyenlerin kafasını kurcalayan trafikle, aynı şekilde şarkıyı bitiriyorlar. Olay vokal, James LaBrie ise çok yönlü kanallarıyla vokal trafiğine güzel bir yön veriyor. Ve o adam, "mastering üstadı" Andy Sneap, saygılar da bu büyük dahiye..


Sadece albümdeki en unutulmaz melodilerden birine sahip olmakla kalmıyor "Invisible Monster", bir o kadar da pandemi teması işlenen bir parça. Benim de araştırdığım kadarıyla dinleyenlerin favori rifflerine ve sololarına yaşam olan bir eser.