top of page
  • Yazarın fotoğrafıkadir zambak

Çilekeş !

Çilekeş, 2000 yılında Ankara'da kurulan Türk rock grubudur.Grup dağıldıklarını resmen ilan etmeseler de 2011 yılından beri albüm ve konser açısından pasif durumdadır.biraz daha bilgi vermek gerekirse gelin ufak bir Çilekeş turuna çıkalım.Çilekeş grubunun ortak müzik zevki Queen'de buluşuyor ! Çilekeş grubu üyeleri'nin hepsi Queen grubunu küçüklüğünden beri seviyor.Çilekeş'in çok sevilen parçası Y.o.k aslında hiç bir grup sorumluluğu olmadan grupları dağıldıkları için öylesine yaptıkları bir şarkıydı.Evde yapılan bu besteyi stüdyo'ya girdiklerinde çalmaya başladıklarında hissettikleri hisler vesilesiyle gruba sıkı sıkı tutunmaya başladılar.

Üyeler

Görkem karabudak (Vokal ve Bas gitar)

Ali Güçlü Şimşek (gitar)

Cumhur Avcil (bateri)

Ve eski üyesi Gökhan Şahinkaya (bas gitar geri vokal)

Çilekeşin Yükselişi

2000 yılında Görkem karabudak, Ali Güçlü Şimşek ve Cumhur Avcil tarafından Ankara'da kuruldu. Grup ilk konserini 2002 yılının kasım ayında Ankara Saklıkent'te gerçekleştirdi ve çeşitli barlar da sahne alıp Ankara'da dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardılar.2003`ün Mayıs ayında önlerinde gerçekten önemli bir fırsat olduğunu henüz bilmedikleri Fanta "Genç Yetenekler Aramızda" yarışmasına katıldılar.Çilekeş bu yarışma içerisinde Türkiye finaline kadar yükseldi. Melih Kibar,Meltem Taşkıran,Teoman,Levent Yüksel ve Engin Akıncı'dan oluşan jüri önünde canlı performanslarını sergileyerek yarışmadan birincilikle çıktılar.Bu gelişmenin ardından daha büyük organizasyonlarda, daha geniş kitlelere ulaşmaya başlayan konserlerin yanında albüm çıkarma fikrini aklına koydu ve yeni parçalar yaparak bir demo hazırladı.Bu süreçte çeşitli plak şirketlerinden albüm teklifi alan Çilekeş,şirketlerle sound'da anlaşamadıkları için hepsini reddetti.

Canlı performanslarıyla göz dolduran grup, yarışmanın arkasından davet edildikleri ve 17 şehri kapsayan Türkiye turnesinde Candan Erçetin, Beyaz, Harem ve Nev ile birlikte yaklaşık 350.000 kişiye ulaşma fırsatı yakaladı. Böylece büyük çapta bir turneye çıkan ilk amatör grup oldular ve henüz ilk albümleri çıkmadan kayda değer bir dinleyici kitlesi yakalamayı başardılar.

İlk Albüm çıkışı


Prodüksüyonuna 2005`in Mart ayında İTÜ MIAM`da davullları kaydederek başladıkları ve özellikle üniversite gençliği tarafından dört gözle beklenen ilk albümleri “Y.O.K” Volkan Başaran’ın prodüktörlüğünde Haziran 2005’te ONAIR tarafından yayınlandı. Şarkıların söz, beste ve düzenlemelerinin tümünün Çilekeş’e ait olduğu albümde Rap müziğin o dönem yükselen ismi Fuat, Kurban grubunun davulcusu Burak Gürpınar ve alternatif müziğin önemli ismi Aylin Aslım da birer şarkıda konuk müzisyen olarak katıldılar.

İlk albümün ardından Türkiye'de ve yurtdışında birçok festivalde yer alarak canlı performanslarıyla göz doldurdular. Türkiye'de çok az konser verilen şehirlerde bile birçok defa çalarak, sayısız konser verdiler.Bu şehirlerden bir kaç tanesine önrek vermek gerekirse:Diyarbakır,Erzurum,Aydın,Trabzon

Albümden dinlemenizi tavsiye ettiğim parçalar:Y.o.k, Kendimden Geriye 2, Siyah


İkinci Albüm


Çilekeş, 2008'in Nisan ayında ikinci stüdyo albümü "Katil Dans" ı yayınladı. Prodüktörlüğünü Tarkan Gözübüyük'ün yaptığı albüm P.İ. müzik etiketiyle yayınlandı ve dağıtımını E.M.I. üstlendi. Albümde Çilekeş'e konuk sanatçı olarak Korhan Futacı (Akrep - sax) ve Şebnem Ferah (Pervazda Tatil - vokal) birer parçada eşlik etti.

"Katil Dans" Rolling Stone dergisi tarafından 2008 yılının en iyi albümü seçilmiştir.

Albümden dinlemenizi tavsiye ettiğim parçalar:Akrep, Pervazda tatil, Katildans


Son albüm..


Geldik Çilekeş dinleyicilerinin ikiye ayrıldığı nokta'ya.Grubun 3. Histeri Çalışmaları adlı albümü 2010 Haziran ayının ilk haftası yayınlanmıştır. Diğer iki albümden fazlasıyla farklı bir sound elde eden Çilekeş bu albüm'de diğer iki albüm'de elde ettiği başarıyı maalesef elde edememiştir. Kimisinin çok beğendiği bu albüm bazılarının dilinde "ya abi bu nasıl sound nerede o bam güm gitar sound'u eleştirileriyle hala benimsenememiştir.

Her ne olursa olsun Çilekeş çoğumuzun kalbinde taht kurmayı başarmıştır.

Albümden dinlemenizi tavsiye ettiğim parçalar:Kara mizah, neva, taç

Dağılma süreci

Çilekeş grubu 2010 yılında son albümleri Histeri Çalışmaları albümünü yayınladıktan sonra grup içinde nedeni açıklanmayan bazı anlaşmazlıklar olmuştur. 2010 yılında grubun bas gitaristi Gökhan Şahinkaya gruptan ayrıldığını ilan etmiştir. Yeni bas gitarist bulana kadar grubun vokali Görkem konserlerde hem vokal hem bas gitar görevini üstlenmiştir.

2011 yılında grubun gitaristi ve bateristi Kreş grubunun vokalisti Serkan Ferat ile "Bubituzak" adında bir grup kurduklarını ilan etmişlerdir.

2016 yılında ise bu iki üye Gaye su akyol'un ekibine katılmıştır.

2020 yılında Görkem Karabudak, kendi başına müzik yapmaya devam etmiş, fakat çilekeş grubunun diğer üyelerinden bazı kişiler Lalalar adlı grubu oluşturup şuanda o grubu devam ettirmektedirler.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page