top of page
  • Yazarın fotoğrafıKritikzine

2020'NİN EN İYİ 30 ROCK+METAL ALBÜMÜ!


Felaketler senesi 2020'de birçok kötü olayın yanında belki de olumlu sayılabilecek tek şey rock+metal dünyasındaki yeni albümlerin artışı oldu. Kritikzine ekibi olarak 2020'nin en iyi 30 rock+metal albümü'nü listeledik.


30. BLACK STONE CHERRY, 'Human Condition' - 30 Ekim

Amerikalı hard rock grubu BLACK STONE CHERRY, 2020 yılını da boş geçmedi. 'Human Condition' adlı son albümlerinde pandeminin kaosundan esintilere denk gelebilirsiniz.

29. FEVER 333, 'Wrong Generation' - 23 Ekim

Amerikalı rock grubu FEVER 333'ün 23 Ekim'de çıkardığı son albümü 'Wrong Generation', bu yıl gerçekleşen George Floyd cinayetinin ardından yazıldı.

28. NAPALM DEATH, 'Throes of Joy in The Jaws of Defeatism' - 18 Eylül

NAPALM DEATH, 18 Eylül'de yayınladıkları 16.stüdyo albümleri ile 30 yılda yaptıkları gibi bu yıl da piyasayı yıkmayı başardı.

27. HAYLEY WILLIAMS, 'Petals For Armor' - 8 Mayıs

Son zamanlarda solo kariyerine yoğunlaşan PARAMORE solisti Hayley Williams, bu yıl 8 Mayıs'ta çıkardığı albümü 'Petals For Armor' ile yıla damga vuran isimlerden oldu. Dinlediğinizde Hayley'nin deneysel bir şeyler de yaptığını göreceğiniz bu albümü mutlaka dinlemelisiniz.

26. KATATONIA, 'City Burials' - 24 Nisan

Doom metal devi KATATONIA, bu yıl 24 Nisan'da 'City Burials' albümünü çıkardı. Albüm hakkında Kritikzine'e konuşan grubun vokalisti Jonas Renkse, "Bu albümün biraz ağırlığa geri döndüğünü sanıyordum ama sanırım bakanın gözünde (kulağında) böyle değil. Bana göre müziğin ağır olması için çok fazla distortion olması gerekmiyor. Hepsi içerik ve pakette. “Metal grubu” olup olmadığımızla pek ilgilenmiyorum. Şarkıların kim olduğumuzu ve vizyonlarımızın ne olduğunu temsil etmesini istiyorum." demişti.

25. Machine Gun Kelly, 'Tickets to my Downfall' - 25 Eylül

Machine Gun Kelly'nin hiphop'dan rock'a geçiş yapması bazı dinleyiciler tarafından hoş karşılanmasa da Blink-182 davulcusu Travis Barker ile ortaklaşa yaptıkları 'Tickets to my Downfall', son zamanların en iyi pop-punk kayıtları arasında yer almayı başardı. Birçok müzik dergisi albüme olumlu eleştirilerde bulundu. Blackear, Halsey gibi isimlerin de konuk olduğu albümü mutlaka dinlemelisiniz.

24. John Petrucci, 'Terminal Velocity' - 28 Ağustos

Pandeminin getirdiği bütün zorlukları şimdi bir kenara bırakın ve Dream Theater gitaristi John Petrucci'nin bu yaz çıkardığı solo albümünü dinleyin!

23. TESTAMENT, ‘Titans of Creation’ — 3 Nisan

Thrash metalin dev ismi TESTAMENT, bu yıl çıkardıkları 'Titans of Creation' ile bir kez daha neden efsane olduklarını kanıtladı!

22. AUGUST BURNS RED, 'Guardians' - 3 Nisan

Amerikalı metalcore grubu AUGUST BURN RED, bu yıl 3 Nisan'da yayınladığı 'Guardians' albümüyle yıla damga vuran gruplardan oldu. Birçok müzik dergisinde oldukça iyi değerlendirmeler alan albüm, grubun her seferinde yenilikçi tarafının adeta göstergesi.

21. Five Finger Death Punch, 'F8' - 28 Şubat

28 Şubat'ta yayınlanan, Amerikalı heavy metal grubu Five Finger Death Punch'ın sekizinci stüdyo albümü olan 'F8' Kurucu davulcu Jeremy Spencer'ın ayrılmasının ardından gruba katılan davulcu Charlie Engen'in yer aldığı ilk Five Finger Death Punch albümü ve gitarist Jason Hook ile son albüm olma özelliğini taşıyor.

20. HOLLYWOOD UNDEAD, 'New Empire, Vol.1'

- 14 Şubat

HOLLYWOOD UNDEAD hayranları için 2020 yılı epey verimli geçti! Biri 14 Şubat'ta diğeri ise 4 Aralık'ta olmak üzere iki albüm yayınlayan grup, bu yılın en çok konuşulan bir diğer grubu oldu.

19. MY DYING BRIDE, 'The Ghost of Orion'

- 6 Mart

İngiliz doom/death devi MY DYING BRIDE, 6 Mart'ta yayınladığı 'The Ghost of Orion' ile hayranlarını bir kez daha hayal kırıklığına uğratmadı. 'The Long Black Land', 'Your Broken Shore' , ve 'Tired of Tears' gibi MY DYING BRIDE'ın köklerini bize hissettiren şarkılar adeta şahaser.

18. ALL TIME LOW, 'Wake Up Sunshine'

- 3 Nisan

Amerikalı rock/pop punk grubu ALL TIME LOW, sekizinci stüdyo albümü 'Wake Up Sunshine' ile 'Top Rock Albums Billboard' listesinde 1 numaraya kadar yükseldi.

17. Corey Taylor, 'CMFT' - 2 Ekim

Bu senenin en heyecan verici bir diğer albümü şüphesiz Corey Taylor'un ilk solo albümü olan 'CMFT' oldu. Corey'i daha önce hiç böyle duymamıştık. Birçok farklı tarzları harmanlayan ve ne yapmak istiyorsa onu yapan Corey Taylor'un solo albümü, bu listenin olmazsa olmazı.

16. SMASHING PUMPKINS, 'Cyr' - 27 Kasım

Amerikalı alternatif rock grubu SMASHING PUMPKINS, tam 20 şarkılık yeni albümü 'Cyr' ile bu listenin olmazsa olmazı.

15. DEFTONES, 'Ohms' - 25 Eylül

DEFTONES'in dokuzuncu stüdyo albümü olan 'Ohms' birçok müzik eleştirmeni tarafından DEFTONES'in son yıllardaki en iyi albümü olarak nitelendirildi. Öyle ki, Metal Hammer, 2020'nin en iyi listelerinde albümü zirveye koydu. Albümdeki her bir şarkı harika bir uyum içerisinde..

14. CODE ORANGE, 'Underneath' - 13 Mart