top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlp Doğancan

2021'in En İyi 30 Rock + Metal Albümü!Tıpkı 2020'deki gibi 2021 yılında da pandemi şartları müziğe ve yeni albümlere doğrudan yansıdı. Bazen heyecanla beklediğimiz albümlerin tarihleri ertelendi, bazen de uzun zamandır yeni müzik yayınlamayan gruplara pandemi ilham verdi ve yeni albüm yayınlamaya karar verdiler. Ancak sonuçta 2021 yılı, rock ve metal albümleri için oldukça verimli bir yıl oldu. Kritikzine olarak geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da 2021'in en iyi rock ve metal albümleri listeledik.


30 RISE AGAINST - "Nowhere Generation"

Amerikalı hardcore grubu RISE AGAINST, 4 Haziran 2021'de yayınladığı "Nowhere Generation" ile bu yıl adından oldukça söz ettirdi. Öyle ki grup, bir çok hayranına göre 2010'lardan sonraki en iyi albümlerinden birini yayınladı.


29 You Me At Six – "SUCKAPUNCH"

İngiliz pop-punk ve alternatif rock grubu YOU ME AT SIX'in bu yılın başlarında, 15 Ocak'ta yayınlanan albümü "SUCKAPUNCH" her şarkısıyla ilham verici ve şüphesiz modern ingiliz rock'ın bu yılki en iyi albümlerinden.


28 WHILE SHE SLEEPS – "Sleeps Society"

16 Nisan 2021'de piyasa sürülen WHILE SHE SLEEPS albümü "Sleeps Society" hakkında ilk izlenimi geçtiğimiz yıl ekim ayında albümün başlık şarkısının yayınlanmasıyla almıştık. Bizi heyecanlandıran bu ilk izlenimden sonra beklentimizi bi hayli karşılayan bu albümde ""No Defeat for the Brave" şarkısına Sum 41'den tanıdığımız Deryck Whibley, "Nervous" şarkısına Biffy Clyro'dan tanıdığımız Simon Neil eşlik etti. Albüm eleştirmenlerinden de yüksek notlar alan albüm, bağımsızlığın ve özgünlüğün bir grup için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.


27 Royal Blood - 'Typhoons'

Pandemi şartları İngiliz rock ikilisi Royal Blood'a ilham vermiş olmalı. 30 Nisan'da yayınlanan "Typhoons", Daft-punk müziğini andıran elektronik soundla birlikte harmalanan blues rock tarzıyla grubun bu zamana kadar yaptığı en iyi işlerden biri.


26 IDLES – 'Crawler'

2017'den bu yana gözleri üstüne çeken İngiliz hardcore punk, post-punk grubu IDLES, geçen seneki "Ultra Mono" albümünden çıtayı bi hayli yukarı çekmişti. 12 Kasım tarihinde yayınladığı 'Crawler' ile grup adeta kendisine meydan okudu ve 2021'in en iyi punk albümlerinden birini sundu.


25 JINJER - 'Wallflowers'

Son yıllarda damga vuran Ukraynalı grup JINJER, 27 Ağustos'ta çıkardığı "Wallflowers" albümündeki 11 şarkı ile baştan sona ne kadar geliştiğinin adeta bir kanıtı. Albüm sadece dördüncü stüdyo albümü olmasına rağmen sanki bunu daha uzun bir zamandır yapıyorlarmış gibi gelen, Doğu Avrupa'nın mekruh bir yerinden öfkeyle yükselen progresif ve sert bir albüm tadını veriyor.


24 Pupil Slicer – 'Mirrors'

Londra merkezli metal grubu Pupil Slicer, powerviolence, death metal, grindcore ve mathcore'u kusursuz harmanladığı "Mirrors" albümü ile yeni modern gruplar arasında bu yıl en dikkat çeken gruplardan biri olmayı başardı. Şüphesiz ilk çıkış yaptıkları andan bu yana yaptıkları en iyi iş.


23 Myles Kennedy - 'The Ides of March'

Alter Bridge'ın son yıllardaki üretken ismi Myles Kennedy'nin 14 Mayıs'ta yayınladığı ikinci solo albümü "The Ides of March" şüphesiz ki Myles'ın ne kadar yaratıcı ve çok yönlü bir sanatçı olduğunun büyük bir göstergesi. Kullandığı benzersiz enstrümanlarla, kimi zaman sert bir rock şarkısı, kimi zaman da ilham verici akustik şarkılarla nefis bir albüm. Myles, yaptığı röportajda albümün "Get Together" şarkısının 1992 Los Angeles isyanlarını anlattığını ve albümdeki bazı şarkıların 2020 pandemisine ve kaosuna atıfta bulunduğunu açıklamıştı. Fazla söze gerek yok, Myles bir sanatçı, "The Ides of March" bir sanat eseri..


22 Between the Buried and Me - 'Colors II'

Amerikalı metal grubu BTBAM'nın hayranları, grubun 2007 çıkışlı efsane albümü "Colors"un devamı niteliğinde bir albüm geleceğini öğrendiğinde büyük bir heyecan yaşadı ve büyük bir beklenti içine girdi. Kimi eleştirmenler bunun bir risk olduğunu öne sürdü ancak grup 80 dakikalık "Colors II" albümünü yayınladıktan sonra bu geri dönüşe büyük övgüler yardırdı.


21 Converge & Chelsea Wolfe – "Bloodmoon: I"

2000 başlarında çığır açan hardcore punk / metalcore grubu Converge'in muhteşem tasarlanmış adeta sanat eseri albüm kapaklarına aşinayız. Ancak grubun doom-folk metal yıldızı Chelsea Wolfe ve eski Converge üyesi, şimdiki Cave In üyesi Stephen Brodsky ile olan bu işbirliği, Converge hayranlarını memnun edecek kadar acımasız olmakla birlikte, Jacob Bannon'un sert vokalleri tüm sınırları zorlayacak nitelikte.


20 Ice Nine Kills - "Welcome to Horrorwood: The Silver Scream 2"

Sözlerini korkudan ilham alarak yazan Amerikalı metalcore grubu Ice Nine Kills'in korku ve endişe dolu pandemi sürecini albümsüz geçmeyeceği aşikardı. 2018'de çıkardığı "The Silver Scream" albümünün devamı niteliğinde olan bu albüm, Papa Roach'dan Jacoby Shaddix ve Cannibal Corpse'dan George "Corpsegrinder" Fisher'ın da konuk olduğu hem lirikal, hem de kirli sert riffleriyle birlikte harika bir kayıt.


19 Whitechapel - "Kin"

Amerikalı deathcore grubu Whitechapel, 29 Ekim'de yayınladığı sekizinci stüdyo albümü ile kişisel katliam hikayelerini resmederek sinematik bir yaklaşım sergiliyor. Hem müzikal hem konsept olarak harika bir deathcore örneği olan bu albüm, Whitechapel'ın en iyi bildiği şey.


18 Foo Fighters - "Medicine at Midnight"

Foo Fighters'ın ilk olarak 2020 yılı içerisinde çıkarmayı planladığı "Medicine At Midnight" albümü, Covid-19 krizi nedeniyle Şubat 2021'e ertelenmişti. Grubun onuncu stüdyo albümünü Dave Grohl, David Bowie'nin "Let's Dance" albümüne benzetti. Grunge sonrası alışılmış tarzların dışında eğlenceli, hareketli bir albüm olduğunu söyleyebiliriz.


17 Greta Van Fleet – "The Battle At Garden’s Gate"