top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlp Doğancan ✪✪✪

#Alternatif Sesler | HIPERSONA Röportajı

#AlternatifSesler röportaj serimizin bu haftaki konuğu, yükselen Türk pop-punk grubu HIPERSONA!

1) Öncelikle grubu daha yakından tanımak isteyenler için önce sizleri, daha sonra grubun kuruluşundan beraber müzik yapmaya nasıl karar verdiğinize kadar ki süreci anlatabilir misiniz?


Bilge: İlk soruyla ben başlayım kendimi tanıtarak. 1998 Ankara doğumluyum. İlk grubumuzu kurduğumuzda sene 2011’di, o yıllardan beri sürekli farklı gruplarla müzik yaptık, ben bu gruplarda hep gitaristtim. 2018’de önceki grubumuzun dağılmasıyla Hipersona’yı kurduk ikizim Bengi ile ve Bengi de beni zorlayarak grubun solisti yaptı Hipersona’nın solisti ve gitaristiyim. Bu sene Gazi Mimarlık’tan mezun oldum.


Bengi: Doğum yerim ve tarihim zaten Bilge’yle aynı, o kısmı pas geçiyorum İyi ki de Bilge’yi zorlayarak vokal yapmışım diyorum çünkü vokal egosu olayı bizi çok yoran bi durumdu önceki gruplarımızda. Dedik ki artık yeter, biz istediğimiz şarkıları söyleyelim, kendi şarkılarımızı yapalım Beraber müzik yapmamız yeni bir fikir değildi, 7 yaşında gitar çalmaya başladığımızdan beri sürekli birlikte müzik yapıyoruz. Kendime gelicek olursam, Hipersona’nın bas gitaristi ve back vokaliyim. Şu an yüksek lisans öğrencisiyim ve üniversitede elektrik elektronik mühendisliği bölümünde araştırma görevlisiyim.


2) Sıcağı sıcağına son single "SATELLITE" hakkında konuşmak istiyorum. Şarkının ortaya çıkış hikayesi nasıldı? Şarkının yazım sürecinden bahseder misiniz? Ayrıca gördüğümüz kadarıyla eğlenceli bir klip daha bizi bekliyor :p


- Enerjik ve eğlenceli işler yapmayı ve sahnede de bunu yansıtmayı seviyoruz. Pandemi döneminde de çok sevdiğimiz konserlerden uzak kalmak gerçekten üzdü bizi. Bu şarkımız için en çok ilham veren nokta da bu oldu, aslında o özlediğimiz konser ortamlarına ithafen yazılmış bi şarkı “Satellite”. Klibin çekiminden montajına kadar her şeyini kendimiz yaptık. Güzel bir iş çıkaralım diye gerçekten çok uğraştık ve içimize de sindi Güzel ve renkli bi klip oldu Sanıyoruz birkaç güne tam halini paylaşmış olucaz. Umarım seversiniz sizler de, izlemeyi unutmayın.


3) Grubun kuruluşundan geçen 3 yıla baktığımızda EP ve singlelar derken üretken ve yenilikçi olduğunuzu söyleyebiliriz. Ancak eminim ki ilk stüdyo albümünüzü kaydetmek planlarınız arasında yer alıyordur. Buna yönelik bir çalışmanız var mı?


- Açıkcası şimdilik albüm planımız yok, biraz erken olduğunu düşünüyoruz. Bir süre daha teklilerle devam edicez, zaten sürekli üretiyoruz; asla arayı açma gibi bi düşüncemiz yok.


4) "Wanna Say It" ile birlikte İngilizce şarkılar yayınlamaya başladınız. Bundan sonraki çalışmalarınız İngilizce mi devam edecek yoksa yine arada Türkçe çalışmalar düşünüyor musunuz?


Bengi: Sadece İngilizce ya da sadece Türkçe olarak sınırlamak istemiyoruz şarkılarımızı. İki dilden de devam ama İngilizce sözlerin müziğimiz ile daha uyumlu ve yurtdışı için de daha avantajlı olduğunu düşünüyoruz.


Bilge: Niye sadece 2 dil olsun? Korece rock (K-rock) yapalım. Sen yazarsın sözleri :P


5) Türkiye'de pop-punk benim daha fazla görmek istediğim bir tarz eminim ki sizin de öyledir.. Müziğinizde hangi gruplardan ve isimlerden ilham alıyorsunuz? Hangi grupları dinliyorsunuz? Hipersona'nın müzikal tarzını nasıl tanımlıyorsunuz?


Bengi: Bu ara manyak gibi 5SOS’a taktım yine, sürekli “Calm” albümlerini dinliyorum. Foo Fighters’ın yeri bende bambaşka, Dave Grohl tam bi aşk adam benim için :P <3 Paramore’suz olmaz.


Bilge: Özellikle yeni isimlerden YUNGBLUD çok ilham veriyor bana, imajını çok seviyorum. Panic At The Disco!, Green Day favorilerimden. Hipersona olarak pop punk ve alternatif rock karışımı bir müzik yaptığımızı düşünüyorum.


6) Pandemiyle birlikte hepimizin konser özlemini tahmin edebiliyorum.. Uzun bir süredir sahnelerden ayrı kalmak nasıldı? Yavaş yavaş konserlerin başladığı bugünlerde sahnelere dönecek misiniz? Belki Kritikzine Kolektif konserlerinde birlikte oluruz.. \m/


- Gerçekten deli gibi özledik konserleri ama biz hala kapalı mekanlarda çalmaya korkuyoruz sanırım :P Arkadaşlarımız da hep bize “Abartmayın artık.” diyolar. Sahnede olmayı dört gözle bekliyoruz. Bu süreç gerçekten zorladı bizi sahnelerden ayrı kalma konusunda. Sizinle beraber konser vermeyi çok isteriz, süper olur. (ALIRIZ SÖZÜNÜ BAK KRİTİKZINE :D)


7) İkiz olmanın grupta sağladığı avantaj veya dezavantajlar var mı?

Bengi: Tek dezavantaj karıştırılma olayı bence, Bilgesu-Bilge ya da Bengü-Bengi diyenler oluyor Başka da hiç bi dezavantajı yok, süper avantaj hatta. Grup arkadaşınla anne karnından beri 7/24 yanyanasın :P


Bilge: Benzer zevklerimiz olduğu için -hatta aynı- cover seçerken ya da beste yaparken çok kolaylık oluyor. Ayrıca ses tonlarımız da çok benzer olduğu için Bengi konserde back vocak yapınca sanki kendi sesim double kanalmış gibi geliyor bazen :P Her zaman tek bakışta anlaşabilmek harika. Ayrıca çok yoğun çalışan bi grubuz, bundan dolayı programı ayarlarken zorlanmıyoruz birlikte.


8) Dünyanın herhangi bir yerinde konsere / festivale çıkma şansınız olsaydı bu neresi olurdu? Ve hangi gruplarla?


Bilge: Glastonbury’de Foo Fighters ile çalmak isterdim. Reading’de de The Distillers ile çalmak süper olurdu.


Bengi: QOTSA ile Fuji Rock Fest diyip susuyorum. VAR Bİ HAYALİMİZ…


9) Gelelim gelecek planlarına.. Hipersona'nın gelecek planları neler? İleride bundan 2 belki 3 yıl sonra neler yapmak istiyorsunuz?


- Çok güzel yerlere geleceğimize eminiz, çünkü deli gibi çalışıyoruz, sürekli üretiyoruz, provalar alıyoruz ve bu emeklerimizin boşa gitmeyeceğini düşünüyoruz. Şimdi hayranlıkla internetten takip ettiğimiz büyük festivallerde çalmak istiyoruz. Bundan 2-3 yıl sonra yurtdışında Hipersona ismi daha çok duyulacak. Bunun için sürekli çalışıyoruz gerçekten.


10) Son olarak Hipersona dinleyicilerine ve Kritikzine okuyucularına ne söylemek istersiniz?

- Öncelikle bu güzel sorular için kocaman teşekkürler. Gerçekten keyif aldık. Bizi takip etmeyi, desteklemeyi, bizimle olmayı bırakmayın çünkü çok daha güzel şeylere birlikte ulaşacağız. Rock müzikle kalın <3

HIPERSONA'yı Instagramda takip et! - @hipersonaofficial


Grubun yeni şarkısı "SATELITE" için müzik videosu bu Cuma(10 Eylül) yayınlanacak.

0 yorum

Comments


bottom of page