top of page
  • sefaalcn2

#Alternatif Sesler | NeoKlasik Röportajı


Öncelikle hoşgeldiniz. Bilmeyenler için NeoKlasik kim ve nasıl kuruldu? Kendinizi bize tanıtabilir misiniz?

- Öncelikle merhaba, adım Güneş. Neoklasik, 2019 yılında Yasir’le tanıştıktan sonra birlikte kurduğumuz bir grup. İçimde grup kurma arzusu hep oldu, davul ve bas gitarist eksiğim vardı. Yasir’le tanıştıktan sonra o davula geçti ben de gitar ve vokalde yer aldım. Grubumuza üç tane basçı girip çıktı ama hem müzik hem de kafa olarak anlaşamadığım için onlarla çalışmama kararı aldık. Ben ve Yasir birlikte devamlı çaldık, birbirimizi müziksel skalada anlamaya çalıştık. Sonrası ise malum, çalışmalarımızı somutlaştırmaya başladık. Kişisel yaşantımızdan bahsetmek gerekirse ben yönetmenlik ve sinema sektörüyle ilgileniyorum. Yasir ise doktor ve bilimle uğraşıyor.


Uzun süredir müzikle ve yönetmenlikle meşgulsünüz. Bize yaşadığınız zorluklardan bahseder misiniz ve en büyük motivasyon kaynağınız nedir?


- İkisinin de tek sıkıntısı para. Yaptığın iş ana akıma hitap etmiyorsa karşılığında maddi anlamda bir şeyler beklemek boş bir hayal. Mesela müzik yapmak için stüdyoya gidiyorsun ve provası ayrı kayıt masrafları ayrı dert. Zaten şu dönemde her şey fazlasıyla pahalı. Eğer düzenli bir gelirin yoksa müzik dışında, yaptığın müziği somut hale getirmek için beklemek zorunda kalıyorsun. Film de öyle mesela. Bir senaryo yazıyorum, sonra oturup bütçe hesaplıyorum. Hatta yazarken bütçe hesaplayarak yazıyorum. Ama artık bu tip sorunlara alıştığım/alıştığımız için çok da ü