top of page
  • Yazarın fotoğrafıNazlı Avcı

Dünyaca Ünlü Gruplar İle İlgili İlginç Detaylar

Severek dinlediğimiz gruplar hakkında birşeyler okuyup, yeni bilgiler öğrenmeyi hepimiz seviyoruz. Bu serimizde dünyaca ünlü rock ve metal grupları hakkında ilginç detayları sizlere sunuyoruz. Keyifli okumalar sevgili Kritikçiler, müzikle kalın..

1- Heavy metal grubu Metallica, Cliff Burton'ın annesinin ısrarları üzerine dağılmadı ve efsane kaldığı yerden devam etti: Avrupa turnesinde olan Metallica, 27 Eylül 1986'da Danimarka'dan dönerken buzlanma nedeniyle kaza yaptı ve otobüste uyuyan tek kişi Cliff Burton camdan fırlayarak yaşamını yitirdi. Kariyerinin zirvesindeki grup dağılma kararı aldı ancak Cliff Burton'ın annesinin ısrarları üzerine devam etti.


2- Amerikan rock grubu Van Halen, organizatörlere gönderilen sözleşmeye kahverengi M&M's'lerin ayıklanmasıyla ilgili garip bir madde ekledi: Birçok kişi tarafından şımarıkça bir istek olarak adlandırılsa da, aslında ardında yatan çok önemli bir neden vardı. ABD'nin birçok yerinde konser veren ve bu konserler için dokuz TIR ve birkaç tonluk ekipman ile yola çıkan grup, organizatörlerin sözleşmeyi gerçekten okuyup okumadığını anlamak istiyordu. Çünkü gönderilen teknik kurallar ve güvenlik önlemleri önemsenmiyordu. İşte tam olarak bu nedenle, kahverengi M&M's şekerlemelerinin ayıklanmasını istedi. Öyle ki, Colorado'nun bir şehrinde sırf bu nedenle konser iptal etti.


3- Sert ve güçlü şarkılarıyla öne çıkan Manowar, Master of Wind'i kanser hastası bir hayranı için yazdı.


4- Konser için Türkiye'ye en çok gelen gruplardan Anathema'nın kurucuları Daniel ve Vincent Cavanagh, aşk ve ayrılık şarkısı olarak en çok dinlenen şarkılardan biri olan One Last Goodbye'ı aslında anneleri için yazdı.


5- İngiliz efsanesi The Beatles'ın konserini izleyen genç kadınlar ortamın idrar kokmasına neden oluyorlardı: Pek çok insan tarafından dile getirilen bu rivayete göre, grubun sahne aldığı her yer idrar kokuyordu. Öyle ki, İrlandalı efsane müzisyen Bob Geldof 2010 yılında şu açıklamayı yapmıştı: “Eski bir klişe ama haykırışlardan onları duyamazdınız. Salona baktığımı ve koridorlardaki çiş dereciklerini gördüğümü hatırlıyorum. Kızlar kelimenin tam anlamıyla heyecandan altlarına yapıyorlardı. Bu yüzden Beatles’ı çoğunlukla kızların idrar kokusuyla hatırlıyorum.”


6- Efsane İngiliz rock grubu Queen'in gitaristi Brian May, uçak yolculuklarında gitarı için ayrı bilet satın alıyordu.


7- Nirvana'nın davulcusu Dave Grohl, 1992 yılındaki Reading konserinde tüm izleyicilerin annesinin doğum gününü kutlamasını sağladı.


8- Black Sabbath'ın kimliğini en iyi yansıtan şarkı olarak tarihe geçen Paranoid albüme son giren şarkıydı.


9- Heavy metal efsanesi Judas Priest'in vokalisti Rob Halford, gruba girerken eşcinsel olduğunu açıklamaması gerektiğine dair bir sözleşme imzaladı.


10-Normal şartlar altında konser hasılatının yüzde 50'sini alan gruplara rağmen Led Zeppelin bunu yüzde 90'a çıkardı ve kuralları yeniden yazdı.


11- Def Leppard'ın bateristi Rick Allen trafik kazasında sol kolunu kaybedince, grup yeni birini aramak yerine özel bir davul tasarladı.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page