top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlp Doğancan ✪✪✪

DARK TRANQUILLITY BAS GİTARİSTİ ANDERS IWERS RÖPORTAJI!

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında çıkardığı "Moment" albümü turnesi kapsamında bu yıl Kasım ayında ülkemizde konser vermesi beklenen İsveçli melodik death metal grubu DARK TRANQUILLITY'nin bas gitaristi Anders Iwers ile röportaj gerçekleştirdik.

1-) İçinde bulunduğumuz bu zor süreçte neler yapıyorsunuz? Zamanınızı nasıl geçiriyorsunuz? Dark Tranquillity bu zamandan nasıl yararlanıyor?


Anders – Gerçekten bu en çok çıldırmamakla ilgili. Ben öğretmen olarak düzenli bir işe sahip olduğum için şanslıyım bu yüzden faturalarla ilgili endişelenmeme gerek yok. Çoğunlukla yeteneklerimizi diri tutmak için kendimiz üzerine pratik yapmaya çalışıyoruz.


2) Christopher Amott ve Johan Reinholdz da son albümünüz "Moment"a dahil oldu. Onlarla çalışmak nasıldı?


Anders – İkisi de muhteşem müzisyenler. Albümden önce onlarla birçok kez turneye çıktık bu yüzden onların gayet güzel biçimde uygun olacaklarını biliyoruz. Bu muhtemelen çalma yeteneğinden daha önemli. Sosyal anlamda uyum sağlayabilmek. Bulunduğumuz düzeyde, müzisyenlerin gerçekten çalabileceklerini biliyor gibiyiz. Yani, bir turnede birbirine çok yakın şekilde yaşayabilmek ve faaliyette bulunabilmek çok daha önemlidir ve onlar bunu çok iyi yapıyor.


3) Karantina sürecinin müzik yapma, müzisyenler ve canlı şovlar üzerinde etkisi hakkında neler söylemek istersin?


Anders – İşte bu zor olanı. Hiçbir zaman geçmişteki ile aynı şekilde turneye çıkıp çalamayabiliriz. Bu elbette ki müzisyenlerden çalışanlara ve mekanlara kadar herkesin ekonomisi için zor. Her şey bundan gerçekten sağlam darbe yedi. Yani cevap şu ki bilmiyorum. Sadece ümit edebilirim. Ama insanların müziğe ihtiyacı var ve her zaman da böyle olacak. İhtiyacım olduğunu biliyorum.


4) Grup gelecekte ne yapacak? Yeni çalışmalar var mı? Özellikle her şey normalde döndüğünde bizi neler bekliyor olacak?


Anders – Dürüst olmam gerekirse bilmiyorum. Şu anda her şey günlük bazda. Deyim yerindeyse zorlukların üstesinden geliyoruz.


5) Niklas Sundin'in gruba devam etmeme kararı, gruba nasıl yansıdı?


Anders – Niklas hala orada. Sadece bir gitarist olarak değil, her zaman tüm sanat eserlerini yaptı ve yapmaya da devam ediyor. O çok yaratıcı bir kişi ve bu yüzden ona görsel noktalarımızı anlatmak için çok fazla yaslanıyoruz. Hala onu Dark Tranquillity'nin büyük bir parçası olarak görüyoruz.


6) Eğer bir şeyler ters gitmezse ve pandeminin biraz daha hafifleyeceğini umarak, Kasım ayında sizleri izleyeceğiz ve bunun için gerçekten heyecanlıyız! Bu uzun aradan sonra canlı gösterilere geri dönme konusunda ne düşünüyorsun? Ve son albümdeki şarkılar setlist'de yer alacak mı?


Anders – Ah adamım.. ee yapıyor muyuz? gerçekten çalmak en çok özlediğim şey. Belki uçmak ve beklemek kısmı bu kadar değil ama arkadaşlarınızla ve arkadaşlarınızın önünde çalabilmek gerçekten amacımız. Ve evet, sette yeni şarkılar olacak.


7) Son olarak Türkiye'deki hayranlarınıza ne söylemek istersin?


Anders – Vazgeçmeyin, pes etmeyin. Ve tekrar görüşeceğiz..


- Bu keyifli röportaj için ve sorularımızı cevapladığın için çok teşekkür ederiz. Yakında görüşmek dileğiyle!


EN - INTERVIEW


1) What are you doing in this difficult process we are in? How do you spend your time? How does Dark Tranquility make use of this time?


Anders- Well. Its mostly about not going insane really. I am fortunate to have a day job as a teacher so I don’t have to worry about the bills. We try to practice on our own, mostly to keep our chops up.


2) Christopher Amott and Johan Reinholdz are also included in your latest album "Moment". How did it feel to work with them?

Anders- They are both amazing musicians. We had toured quite a lot with them before the album so we knew that they would fit in really well. That’s probably more important than the ability to play. To be able to fit in in a social way. At the level we are at, we are kind of knowing that the musicians can actually play. So to be able to live and function so close to each other as on a tour is way more important. And they do that just fine.


3) What can you say about the impact of the quarantine process on music, musicians and live shows?

Anders- That’s a tough one. We may never be able to play and tour in the same way as before. It’s of course hard on everyone’s economy. From the musicians to the crews and venues. All have been hit really hard by this. So the answer is. I don’t know. I can only hope. But people need music. And they always will. I know I do.

4) What will the group do in the future? Are there any new studies? What awaits us, especially when everything is back to normal?

Anders- I honestly don’t know. It’s all on a day to day basis right now. Roll with the punches so to speak.

5) How did Niklas Sundin's decision not to continue with the band reflected on the band?

Anders- Well. Niklas is still there. Just not as a guitar player. He has always done all the artwork and continues to do so. He’s a very creative person. So we lean on him a lot to get our visual points across. We still consider him a huge part of DT.

6) If nothing goes wrong and we hope the pandemic will ease a little more, we'll be watching you in November and we're really excited about it. How do you feeling about returning to live shows after this long break? And Will the songs from the last album be on the setlist?


Anders- Oh man. So do we. The actual playing is what I miss the most. Maybe not the flying and waiting part so much. But to able to play with your friends, in front of your friends is really what we are about. And yes, there will be new songs in the set.


7) Finally, what you want to say to your fans in Turkey?


Anders- Don’t give up. Hang in there. We will. And we will meet again.

0 yorum

Comments


bottom of page