top of page
  • Yazarın fotoğrafıOsman Can Tolacıoğlu

DR. SKULL’I YAŞAMAYA DEVAM!


Hepinizin de bileceği üzere 1983 senesinde Ankara Fen Lisesi öğrencileri Murat Baştepe, Murat Ersöz ve Alper Yarangümeli tarafından kuruldu Dr. Skull. O tarihten bugüne de gerek çıkardıkları albümler gerekse verdikleri konserler sayesinde kendilerini dinleme keyfine eriştik.


Sırasıyla 1990’da “Wory Zover”, 92’de “Rools 4 Fools” ve 94’te ise “Hershey Yolunda!?” albümleri dinleyiciye sunuldu. Ada Müzik, “Wory Zover”da yakalanan başarıdan dolayı grupla bir albüm daha yayımlamak istedi ve sonrasında “Rools 4 Fools” için çalışmalar başlandı ve son olarak 1994 senesinde EMI tarafından “Hershey Yolunda!?” yayımlandı.


Zaman içinde birçok farklı sebepten dolayı yollarını ayıran grup üyeleri 2017’de tekrar bir araya geldi ve 2018’de ise hepimizin çok iyi bildiği Hammer Müzik, Haluk Ataklı ve Çağlan Tekil gibi birçok isim, daha önce yalnızca kaset olarak piyasaya çıkmış Dr. Skull’ın üç albümünü trilogy halinde bir box-set olarak piyasaya çıkarmak istedi ve Çekya’da yapılan remastering de bunu mümkün kıldı, 24 Ocak 2019’da yapılan lansman gecesi ile kutlandı. Benim de birçok çizimini bildiğim, Gırgır, Hıbır ve Laneth gibi çeşitli fanzin ve dergilerde naçizane çok güzel çizimlerini yorumlamaya çalıştığım Abdülkadir Elçioğlu (Aptülika) da bu plaklar da çizimleriyle yerini almış. Bunu ise Allianz Motto Müzik kanalında, Murat Meriç, Çağlan Tekil ve Hammer Müzik’ten Haluk Ataklı’nın Plak Dolabı adlı programın Dr. Skull bölümünden öğrenme şansım oldu. Çok keyifli ve bilgilendirici bir bölüm. Hepinize benden tavsiye dostlar.


Gelelim güncel tarihe ve Dr. Skull’ın 2 Aralık 2022’de çıkardığı Under Cover (Dr. Skull Tribute) albümüne. İsminden anlayacağınız üzere bu albümde, Dr. Skull’ın birbirinden “ağır” ve keyifli şarkıları ülkemizde birden fazla türe hitap eden grup ve müzisyenler tarafından çalınıp kaydedildi. Sceptic Age, Metalium, Karakedi, yine Skull ile birlikte daha önce sahne de almış Razor Inc. Ve daha birçok müzisyen bizlerle. Eskişehir’de yaşayan bir müziksever olarak albümde yer alan Büyük Birader grubu üyeleri Bora Biçer, Ulaş Tercan ve Gökhan Çimen’i, aynı şekilde Soul Shaker and the Brass Brothers’ı canlı dinleme şansım olmuştu ve bu albümde onları görmenin heyecanını kendilerine de iletmiştim. Özellikle değinmek istediğim iki farklı grup/müzisyen olacak onlardan bahsedelim biraz.


Bunlardan ilki kendi isimlerini taşıyan “Saints ‘N’ Sinners”tan sonra 2022 yılında “Rise of the Alchemist” albümüyle hiç tereddüt etmeden söyleyebileceğim, senenin bana göre sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da en iyi metal albümlerinden birine imza atan Saints ‘N’ Sinners. Geçtiğimiz aylarda Kiss grubu ile aynı sahneyi paylaşan bir grup. Bu albümde ise “Way Home” şarkısını icra etmiş ustalar. Sağolsunlar.


Bir diğeri ise Kana Kana. Herkesin bir grup ile ya da bir müzisyen ile tanışma hikayesi değişiktir. Çok sevgili ağabeyim ve kıymetli merch üstadı, The Wall Taksim’den Güray Topaç ile tanıştıktan sonra tanıdım ben de Kana Kana’yı. Kendisine de selam olsun. Kana Kana, Övünç Dan’ın tek kişilik bir projesi ve kendi deyimiyle “Türkçe Sözlü Hafif Gotik Müzik” icra eden bir müzikal kişilik. Çok uzak olduğumu düşündüğüm bir tür diye düşünürken “Ölüler Hariç” albümüyle fena tutuldum. Plağı da aldım. Kendileri ise “Yandı Herşey” ile Dr. Skull Tribute’da.


Sözü de çok fazla uzatmadan lafı bağlayayım ben. 1998 doğumlu bir metal müzik dinleyicisiyim ve ülkemizdeki bu kültürü yakalayabildiğim kadarıyla güncel, tevellütün yetmediği yerde de belgeseller, dergiler, fanzinler ve kitaplardan almaya çalışıyorum arşive. Dr. Skull ile de tanışmama vesile olan, bir fotoğrafta üzerinde Skull tişörtünü gördüğüm Çağlan Tekil’dir. Giyiyorsa iyidir diyerek başlamıştım dinlemeye. 80-90 döneminde olmuş, kurulmuş, devam etmiş ya da dağılmış bütün gruplara, Ankara’daki ve İstanbul’daki metalci abilerime ve bu yazıyı yazma sebebim olan Dr. Skull ve davul setuplarından asla ayrılmayan “Vehbi”ye selamlar. Okuyan okumayan herkese de teşekkürler.


- War is Over (Knightmare)

- The Gate of Brandenburg (Metalium)

- On The Road (Karakedi)

- Baby (THE MASHINA)

- Everyday Everynight (Soul Shaker and the Brass Brothers)

- Metal on Metal (Razor Inc.)

- Rools for the Fools (Dark Phase)

- Way Home (Saints ‘N’ Sinners)

- Little Beach (Sceptic Age)

- Princess (Forgotten)

- Herşey Yolunda (Tahrip)

- Zaman (Kaçış)

- Elim Cebimde (Gaddar)

- Güneşin Sesi (Büyük Birader)

- Yandı Herşey (Kana Kana)0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page