top of page
  • Yazarın fotoğrafıNazlı Avcı

Rock’tan Caz’a Yeniden Yorumlanan Birbirinden Güzel 10 Türkümüz

Hepimizin bildiği gibi Anadolu’da yüzyıllardır yaşanan birbirinden güzel ve kimi zaman hüzünlü hikaye ve bunları anlatan ozanlar var. Yer verdiğimiz 10 sanatçı ve grup ise yeni yorumları ile hem genç kuşaklara hitap edebilme hem de türkülerin ölümsüzlüğüne katkıda bulunma konusunda harika işler çıkarmışlar demek mümkün. Hala dinlemediyseniz bir şans verin diyoruz, müzikle kalın sevgili Kritikçiler!!


1- Pentagram – Gündüz Gece

Pek çok efsane yorumu olsa da Pentagram'dan dinlemeyi ayrıca çok seveceksiniz!


2- Barış Manço – Gesi Bağları:

Kayseri’nin Gesi kasabasında bir anneye yakılan bu ağıdı belki de en çok Barış Manço sevdirdi bize..


3- Moğollar – Alageyik:

Hikayemiz “Gavur Dağları”ndan kopup geliyor..


4- Cem Karaca – Dadaloğlu:

Türkünün asıl adı “Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri”. Bu türkünün tarihi 19. yüzyıl Çukurova’sına kadar dayanıyor.


5- Erkin Koray – Cemalım:

Erkin Koray'ın 1974 yılında çıkarttığı “Elektronik Türküler” isimli LP’sinde hakkını verdiği birçok türkü var. Ürgüplü Refik Başaran’ın Cemalim’i bunlardan sadece biri diyebiliriz..


6- Athena – Tarlaya Ektim Soğan:

Son yıllarda cover çılgınlığından en çok payını alan Karadeniz türküleri oldu diyebiliriz. Halbuki Athena zamanında ne de güzel yapmış bu şarkıyı..


7- Duman – Neredesin Sen:

Kurtalan Ekspres güzel bir iş yaparak iki tane “Göğe Saygı” albümü yaptı. Albümde Neşet Ertaş’a selam verenlerden biri de Duman'dı.


8-Kurban – Kara Toprak:

En çok yorumlanan Âşık Veysel türkülerinden biri de Kara Toprak bildiğiniz gibi. Bu türküyü kendi tarzında en iyi şekilde yorumlayan gruplardan biri de Kurban.


9-Can Gox – Drama Köprüsü:

Yunanistan’ın Doğu Makedonya bölgesinde bulunan ve pek çok hikayeye tanıklık etmiş bir yer burası. Türkiye’de ilk olarak Suavi’nin ağzında dinlemeye alışmıştık ama Can Gox bambaşka bir boyut getiriyor türküye diyebiliriz.


10- Eylül Erten – Sen Bir Aysın:

Bu türküyü Keloğlan filminde Rüştü Asyalı’nın sesinden hatırlıyorsunuzdur. Türküyü bambaşka bir hale getiren isim ise müzik piyasasında daha çok görmeyi umut ettiğimiz Eylül Erten.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page