top of page
  • Yazarın fotoğrafıguneygizem

Şarkı Gerçekleri: Guns N 'Roses - Sweet Child O' Mine


Sweet Child O' Mine şarkı sözleri, Axl Rose'un üzerinde çalıştığı bir şiirden ortaya çıktı. Şarkıyı Don Everly'nin kızı olan, kız arkadaşı Erin Everly hakkında yazdı. Axl Rose ve Erin Everly, dört yıl süren ilişkiden sonra 28 Nisan 1990'da Las Vegas'ta hızlı bir düğünde evlendiler. Ancak sadece dokuz ay sonra evlilik, Everly'nin taciz iddiasıyla sonlandırıldı.


Appetite For Destruction, Temmuz 1987'de çıkan Guns N 'Roses'ın ilk albümüydü. Bu albümü yakalamak uzun zaman aldı çünkü daha önce bazı başarısızlıklar söz konusuydu. "It's So Easy" ilk single idi ve ardından "Welcome To The Jungle" çıktı. Her ikisi de başarısız oldu ancak "Sweet Child O 'Mine", Haziran 1988'de üçüncü single olarak piyasaya sürüldüğünde, zirveye istikrarlı bir tırmanış yaparak bu albümü de beraberinde getirdi. Şarkı, eylül ayında 1 numaraya yükseldi ve albüm ağustos ayında zirveye ulaştı. "Sweet Child" başarısının ardından, "Welcome To The Jungle" yeniden yayınlandı ve bu sefer bir hit oldu.


Slash, gitarını çalarken Sweet Child O' Mine için bulduğu riff hakkında tatmin olmadı. Başta bunun aptalca olduğunu düşündü ve üzerine hiçbir şey yapmak istemedi ama Axl, onu çalmaya devam etmesi konusunda ikna etti. (Günümüzde bu riff, tüm zamanların en iyi riffleri arasında yer alıyor). Duff McKagan'ın 2012 otobiyografisine göre, Slash onu her zaman en kötü Guns N 'Roses şarkısı olarak görüyordu. Izzy Stradlin bazı akorlar ekledikten sonra şarkı tamamen bir araya gelmiş oldu.


Axl Rose zor bir çocukluk geçirmişti ama bu şarkıda "her şeyin parlak mavi gökyüzü kadar taze olduğu" sözleriyle güzel çocukluk anılarını dile getiriyordu. Axl, Los Angeles Times'a bu dizeler hakkında şunları söylemişti: "'Mavi gökyüzü' dizesi aslında ilk çocukluk anılarımdan biriydi. Mavi gökyüzüne bakar ve kaybolabilmeyi dilerdim çünkü çok güzeldi." Şarkı, Rose'un daha önce göstermediği ve o zamandan beri ara sıra yaptığı hassas bir yanı ortaya koydu:

"'Sweet Child O' Mine 'şimdiye kadar yazdığım ilk pozitif aşk şarkısı, ancak daha önce hiç yazacak kimsem olmadı".

Günümüzde Sweet Child O' Mine, 1 milyar dinlenmeyi geçerek, grubun hala en çok dinlenen şarkısı olmayı koruyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page