top of page
  • Yazarın fotoğrafıguneygizem

Şarkı Gerçekleri: Pearl Jam – AliveBu şarkının müziği, grubun henüz solisti yokken, gitarist Stone Gossard tarafından ortaya çıkar. Seattle'daki London Bridge Studio'da bir vokalist ve davulcu ararken yaptıkları üç şarkılık enstrümantal bir demonun parçasıydı.


The Red Hot Chili Peppers'da davul çalan, Gossard'ın arkadaşı Jack Irons'a, gruba katılma konusunda yaklaşılır ancak o başka bir şeyi üstlenir. Eddie Vedder'ın şarkıcı olarak gruba uygun olabileceğini düşünür ve bu yüzden Eddie'ye demo kaseti verir. Vedder, San Diego'daki evinde sözler yazar ve dört kanallı kayıt cihazını kullanarak vokallerini şarkıya ekler. Vedder'in şarkı sözleri grubun beklemediği bir yönde olur ancak duyduklarına bayılırlar ve kısa süre içinde onun baş şarkıcıları olması gerektiği konusunda anlaşırlar.
Şarkı sözleri; babasının aslında üvey babası olduğunu ve gerçek babasının öldüğünü öğrenen bir çocuk hakkındadır. Daha sonra Vedder, şarkının "gerçeğe dayalı bir kurgu işi" olduğunu açıklar. Eddie'nin annesi, bir yaşındayken babasından boşanır ve o, farkında olmadan üvey babası tarafından büyütülür. Vedder'in gerçek babası Edward Severson, 1981'de Eddie onu tekrar göremeden ölür. Bu, şarkının otobiyografik bölümü açılış sözlerinde karşımıza çıkıyor.


Son, she said, have I got a little story for you

What you thought was your daddy was nothin but a...

While you were sittin home alone at age thirteen

Your real daddy was dyin, sorry you didnt see him, but Im glad we talked...


Oğlum dedi, senin için kısa bir hikayem var

Senin düşüncene göre baban hiç bir sey değildi ama...

Sen on üç yaşında evde oturuyorken

Senin gerçek baban ölüyordu, özür dilerim sen onu görmedin, ama konuştuğumuz için mutluyum...Liseyi bırakana kadar Eddie, Eddie Mueller olarak biliniyordu, ancak gerçek babasıyla ilgili gerçeği öğrendikten sonra annesinin kızlık soyadını aldı. Demodaki diğer iki şarkı, bu şarkıdaki hikâyeyi takip eder.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page