top of page
  • Yazarın fotoğrafıNazlı Avcı

Yeni Başlayanlar İçin En Uygun Elekto Gitar Modelleri

Rock ve Metal müziğin olmazsa olmaz entrümanlarının başında elektro gitar geliyor ve bu müzik türlerine gönül vermiş insanlar olarak mutlaka hayatımızın bir döneminde elektro gitar çalmaya yeltenmiş hatta denemişizdir. İşte bu yazımızda elektro gitar çalmaya başlayan ya da başlayacak olanlar için başlangıç seviyesine en uygun gitarları derledik. Keyifli okumalar, müzikle kalın sevgili Kritikçi'ler...Masterwork HEG310: Masterwork firması genellikle giriş ve orta seviye gitarlarıyla da biliniyor. Masterwork HEG310 gitar çalmaya yeni başlayan ve uygun fiyatlı bir gitar arayanlar için iyi bir alternatif. Üzerinde bulunan üç adet tekli manyetik sayesinde geniş bir ton yelpazesine sahip.


Washburn Sonamaster: Washburn için, 80’li yıllarda üst düzey gitarları ile dönemin birçok ünlü gitaristi tarafından tercih edilmiş, ancak sonrasında bu başarıyı devam ettiremeyerek orta halli bir gitar imalatçısı olarak devam etmektedir diyebiliriz. Washburn Sonamaster ise Washburn firmasının Kore’de ürettiği başlangıç seviyesindeki gitaristlere hitap eden modeli. Gövdesi kızılağaç, sapı akçağaç ve klavyesi gül ağacıncan imal edilen Washburn Sonamaster yapı itibariyle yeni başlayanları tatmin edecek özelliklere sahip.


Dean Evo: Bir dönemin efsanesi olan ve dünyaca ünlü müzisyenlerin tercihi olan Dean markasının başlangıç seviyesi gitarları olan Evo serisi gitar çalmaya başlayanların tercih edebileceği modeller arasında. Genellikle başlangıç serisi gitarlarda kullanılan paulownia yani Çin kavağından imal edlmiş gövdesi, akçaağaç sapı ve ceviz ağacı klavyeye sahip Dean Evo 2 adet çift sarım Hambucker manyetiğe sahip. Ton yelpazesi olarak metal ve metal müziğin türlerine yatkın Dean Evo fiyat performans anlamında oldukça tatminkar alternatiflerden birisidir demek mümkün.


Fender Squier Stratocaster: Dünyaca ünlü Fender firmasının alt markası olan Squier, uygun fiyatlara Fender kalitesi yaşamak isteyenlerin tercihi konumundadır. Elbette oldukça pahalı ve butik gitarlar olan Fender gitarları kadar iyi olmasa da uygun fiyatları ile yeni başlayanları her anlamda memnun edecek kaliteye sahip. Sapı ve gövdesi akçaağaçtan klavyesi gülağacından imal edilen Fender Squier Stratocaster üç adet single coil manyetiğe sahip. Bir Fender klasiği olarak sapı C profile sahip ve oldukça rahat bir çalım sunuyor.

SX Stratocaster: 1998 yılında kurulan Çin menşeili SX firması ürettiği gitarların ağaç kalitesinin üst düzey olması ile bilinir. SX gitarları üst düzey ağaç kalitesinin yanında elektronik ve dış aksamlar olarakta tatmin edici sayılabilir. Gitar çalmaya yeni başlayacaklar için oldukça uygun fiyatlı bir alternatif olan SX Stratocaster ilerleyen zamanlarda yapacağınız güncellemeler ile birinci sınıf bir gitarada evrilebilir.


Epiphone Les Paul Special: Dünyaca ünlü ikonik Guns N’ Roses grubunun hayranları Les Paul kasa gitarları yakından tanırlar. Gibson markasının ikonik gitarı olan Gibson Les Paul, Guns N’ Roses grubunun gitaristi olan Slash sayesinde herkes tarafından bilinir ve tercih edilir hale geldi. Epiphone firmasının Gibson lisansı ile ürettiği Les Paul gitarlar ise uygun fiyata Gibson kalitesini yaşayabileceğiniz oldukça kaliteli başlangıç seviyesi gitarlardan birisi. Sapı ve gövdesi maun ağacından yapılmış olan Epiphone Les Paul Special gül ağacı bir klavyeye sahip. Üzerinde bulunan gürültüsü minimuma indirilmiş iki hambucker manyetiği ve 3 yollu seçici switch ile ince ayarlar yaparak her müziği icra edebileceğiniz geniş bir ton yelpazesine sahip.


Epiphone SG Special: ABD menşeili bir gitar üreticisi olan Epiphone firması dünyanın en köklü gitar üreticilerinden birisidir. ABD’de yıllarca blues ve jazz müzisyenlerinin değişmez tercihi olan Epiphone sonrasında dünyaca ünlü başka bir gitar markası olan Gibson tarafından satın alınmış ve günümüzde Gibson lisansı ile üretim yapan bir alt firma olarak hayatına devam etmektedir. Epiphone SG ikonik bir gitar olan Gibson SG’nin giriş seviyesi ve uygun fiyatlı bir modeli olarak olarak üretilmiştir. Tarz olarak sert müzik tarzlarına uygun tonlara ve klavye yapısına sahip olan Epiphone SG, giriş seviyesi bir gitar olmasına rağmen birçok profesyonel gitaristinin tercihidir. Bu yönü ile hem bir başlangıç gitarı hem de profesyonel ihtiyaçlara cevap verebilecek bir gitar olarak değerlendirilebilir. Ihlamur agacı gövdeye, sert akçaağaç sapa ve gülağacı klavyeye sahip olan Epiphone SG Special aynı zamanda iki adet gürültüsü minimuma indirilmiş seramik hambucker manyetiklere ve 3 yollu seçici bir switche sahip. D profile sahip sapı ise oldukça ince ve rahat. Gövde, sap ve manyetik düzeni ile sert müzikler icra etmek isteyen gitaristlere yönelik olan Epiphone SG Special ikonik görüntüsü ile oldukça karizmatik görünüyor diyebiliriz.


Cort G100: Ürettiği fiyat performans gitarları ile bilinen Cort firması oldukça köklü ve kaliteli bir gitar üreticisidir. Giriş ve orta seviye gitarları oldukça kaliteli olan Cort firmasının üst düzey gitarları da birçok ünlü müzisyenin tercihi olmuştur. Cort firmasının başlangıç seviyesindeki gitaristlere hitap etmek amacıyla ürettiği G100 modeli alınabilecek uygun fiyatlı ve kaliteli alternatiflerden birisi. Meranti ağacı gövde, sert akçaağaç sap ve gül ağacı klavye kombinasyonuna sahip olan Cort G100 aynı zamanda üç adet single coil manyetik düzenine sahip. Cort G100’ün bu sap gövde manyetik kombinasyonu ile parlak ve tiz tonlar arayan gitaristlere yönelik olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik C şeklinde biçim verilmiş sapı ile oldukça rahat bir klavyeye sahip. Gitarın üzerinde kullanılan yarı transparan cilada premium gitar hissi yaratıyor demek mümkün.Ibanez GRG170DX: İbanez firması Japonya menşeili oldukça köklü bir gitar üreticisidir. Dünyaca ünlü birçok gitaristin tercihi olan İbanez firmasının yeni başlayanlar için ürettiği Ibanez GRG170DX ülkemizde ve dünyada oldukça beğenilen ve tercih edilen modeller arasında. Ibanez GRG170DX modeli hem yeni başlayanların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek hemde orta ve üst seviyedeki gitaristlerinden ihtiyaçlarına cevap verebilecek, fiyat performans anlamında çok yönlü ve yetenekli bir elektro gitar modeli. Gövdesi ıhlamur ağacı, sapı akçaağaç ve klavyesi gül ağacı olarak üretilen bu modelde; sap ve köprü manyetiği ikili hambucker, orta manyetik ise single coil olmak üzere 3 adet manyetiğe yer verilmiş. Üstelik üzerindeki 5 yollu switch ve tremolo sistemi size ton anlamında çok farklı imkanların kapısını aralayacaktır.


0 yorum

Comentários


bottom of page