top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlp Doğancan ✪✪✪

2022'nin En İyi 30 Rock + Metal Albümü!

Ne yıl ama! 2022 müziğin yeniden tam olarak hayatımıza girdiği yıldı. Canlı konserler, etkinlikler ve festivaller dünyanın büyük bir bölümünde tam bir geri dönüş sağladı ve son derece yüksek, bolca hikayesi olan efsane albümlere tanıklık ettik. Yıl geneline baktığımızda rock ve metal tarihinin devlerine ait yeni müzikler ve geri dönüşler bizi mest ederken yeni yıldızlar da bizi heyecanlandırmayı başardı. Biz de Kritikzine olarak geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da 2022'in en iyi rock ve metal albümleri listeledik.


30 Counterparts - A Eulogy for Those Still Here

Kanadalı melodik hardcore grubu Counterparts, 7 Ekim'de yayınladığı acımasız albümüyle listemizde yer almayı sonuna kadar hak ediyor.


29 Dorothy - Gifts From the Holy Ghost

Dorothy, yeni albümü “Gifts From the Holy Ghost”, güçlü vokalleri ve keskin prodüksiyonuyla geniş bir müziksever yelpazesine hitap edecek kadar melodik bir hard rock sound'u sunuyor.

28 Voivod - Synchro Anarchy

2022 yılında 40. yaşını kutlayan Kanadalı heavy metal devi Voivod, bu yıl, 2018'deki The Wake'in devamı olan albümleri Synchro Anarchy ile geri döndü. Synchro Anarchy, grubun klasik heavy metal sesini içeriyor ve de en yüksek kalibrelerinde performans sergiliyorlar. "Paranormalium" ve "Memory Failure" gibi şarkılar, hayranların beklediği ateşli riffleri kesinlikle karşılıyor.


27 Eddie Vedder - Earthling

Eddie Vedder son solo çalışması Earthling'de yapımcı Andrew Watt, Red Hot Chili Peppers davulcusu Chad Smith ve eski gitarist Josh Klinghoffer ile çalıştı, arka vokalist olarak da kızları Olivia ve Harper' ile Elton John, Stevie Wonder, Ringo Starr gibi isimleri kadroya aldı.
26 The Smile - A Light For Attracting Attention

Radiohead üyeleri Thom Yorke ve Jonny Greenwood ve Sons of Kemet davulcusu Tom Skinner'ın oluşturduğu The Smile, "A Light For Attracting Attention"ın tematik yapısı, çeşitli tarzların en iyi şekilde harmanlanması ile ilgi çekmeyi başardı.


25 Five Finger Death Punch - Afterlife

Five Finger Death Punch, bu zamana kadar büyük başarılar yakalamayı başarmış, büyük rakamlarla albüm satışı yapmış bir grup. Şüphesiz grup bu albümle yeni bir şey inşa etmedi ancak albüm boyunca devam eden güçlü riffler yaptığı işlerin gerisinde de kalmadı.24 Papa Roach - Ego Trip

Papa Roach, şüphesiz 2000'lere damga vurmuş ve o yıllarla özleşmiş bir grup. Şimdi ise o yıllardan hiç bir şey kaybetmişe benzemiyorlar. Kuralları tamamen yıkıyorlar ve dinleyenleri halen coşturup o yıllara gönderebiliyorlar. Albüme ismini veren şarkı "Ego Trip"in müzik videosundaki "Last Resort" benzeri bir ortam yaratması mükemmel bir detay.


23 Motionless In White - Scoring the End of The World

Gerçekçi olalım, Motionless In White son iki çalışmasıyla birçok dinleyicisinin fikrini değiştirmeyi başaran bir grup oldu. Son zamanlarda çok ciddi bir çıkış yakaladılar ve bunu "Scoring the End of The World" ile taçlandırdılar. Albüm bu çıkışın hakkını ve nedenini gözler önüne seriyor.22 Arch Enemy - Deceivers


Alissa'nın hem clean hem brutal vokalinin muhteşem bir uyumu bu albüm. ARCH ENEMY dinleyicisinin yıllardır beklediği bir şeydi. Clean ve brutal arasındaki geçişler, melodik ve vurucu riffler, her bir detayı ile bu yıl içerisindeki en iyi metal albümlerinden biri.


21 Scorpions - Rock Believer

50 yıllık Alman efsaneleri 25 Şubat 2022'de yayınladığı on dokuzuncu stüdyo albümü "Rock Believer", halen enerjinin en yüksek seviyede olduğunun, halen akılda karıcı eserler ürettiklerinin bir göstergesi.


20 Nova Twins - SupernovaPunk, rap rock, nu metal tınıları, iğneleyici şarkı sözleri.. Modern rock'da bayrağı eline alan Nova Twins ikilisi, ikinci albümü "Süpernova" ile bu yıl listeleri baştan aşağı parçaladı. Şüphesiz Nova Twins için henüz yolun daha başı, ilerleyen zamanda onları daha fazla göreceğiz ancak şimdiden Kerrang!'da yılın albümüne layık görüldüler. Kesinlikle farklı bir şey yapıyorlar ve biz de heyecanla takip ediyoruz.


19 Slash Ft. Myles Kennedy & The Conspirators - 4

Her zamanki gibi sağlam müzisyenlik ve sözlerle dolu, Slash ve Kennedy ikilisinin birlikte ne kadar iyi çalıştığını kanıtlıyor bu albüm. Hem de "4"cü kez.. Biz bu takımdan çok memnunuz ve ayrılmalarını da hiç istemiyoruz.


18 Disturbed - Divisive

Yeni Disturbed albümünün ilk ipuçlarını gitarist Dan Donegan'ın pandemi zamanı Kritikzine'e yaptığı röportajda almıştık. Daha sonrasındaki röportajlarında kayıt için "Uyandırma servisi" demelerini albümü dinleyince anlıyorsunuz. Disturbed her zaman müzikal olarak istediklerini yapmaya devam edecek ve mesajlar vermeyi ihmal etmeyecek. Bunu her zamanki gibi ustaca yapıyorlar. Grubun daha sert tarafını sevenler için bu albüm tatmin edici.


17 Red Hot Chili Peppers - Unlimited Love

Unlimited Love, 2006'dan bu yana gitarist John Frusciante ile ilk Chili Peppers çalışması olarak öne çıkıyor. Albüm tamamen dinleyiciler için sanki eve dönmüş hissi veriyor. Yeni bir şeyler var mı? Frusciante dışında pek yok ancak bu onların yollarına devam ettiğini ve hayranlarının görmek istediği tarzda devam ettiklerini kanıtlıyor.


16 Alter Bridge - Pawns & Kings


Alter Bridge, rock müziğin sürekli olarak üreten harika gruplarından biri. "Pawns & Kings" ile yaptıkları işin halen en üst seviyede enerjisini ve canlılığını hissediyoruz. Albüm karanlıktır atmosfer ve tekinsiz koro vokalleri ile başlarken albüm boyunca ara ara gördüğümüz tempo değişikliklerinin kusursuz olduğunu söyleyebiliriz. Pawns & Kings, grubun en iyileri arasında yer almaya değecek bir albüm.


15 Halestorm - Back From The Dead

2018'de yayınladıkları "Vicious" albümüyle farklı şeyler deneyen grup bu kez karşımıza tekrar özüne dönmüş şekilde geliyor. Lzzy Hale'ın güçlü çığırtkan sesi güçlü profiliyle yine tatmin ediyor.


14 Lamb Of God - Omens

2020 yılında büyük beğeni toplayan kendi ismini taşıyan albümünden sonra Lamb Of God'ın ara vermeye hiç niyeti yok. Ekim ayında yayınlanan "Omens" ile kaldıkları yerden geri adım atmadan devam ediyorlar. Randy Blythe'ın "Sert bir albüm olacak." tanımın altında kalmayan albüm, güçlü gitar riffleri ve Blythe'ın güçlü vokaliyle kusursuz. Öyle ki 2020'deki albümden sonra çıktıkları zirveden inmeye hiç niyetlerinin olmadığını "Omens" ile gösterdiler.13 Meshuggah - Immutable

Progresif metalin dev grubu Meshuggah, acımasız albümü "Immutable" ile bu yıla damga vurmayı başardı. Meshuggah, bu zamana kadar yaptıkları şeyden farklı bir şey yapmıyor ancak zaten bu onlardan da beklenen bir şey. Kendilerini kanıtlamaya ihtiyaçları yok ancak "Immutable" adeta bu zamana kadar nasıl harika işler yaptıklarının bir kez daha göstergesi. "Immutable", sert vurucu riffleriyle suratımıza yumruk gibi çarpıyor ve bir an olsun sakince durmamıza izin vermiyor. Bu albüm, 2022'nin en acımasız albümlerinden biri.


12 Architects - The Classic Symptoms of a Broken Spirit

Mimarlarımız durmadan inşa etmeye devam ediyor! Geçen yıl yayınlanan harika albüm "For Those That Wish to Exist"dan sonra hayranlar çok beklemeden yeni bir albüme daha kavuştu. "The Classic Symptoms of A Broken Spirit", Mimarlarımız bu sefer karamsarlıktan biraz uzaklaşıyor ancak ağır tarafları halen kendisini koruyor. Birçok eleştirmene göre grup yeni albümle farklı bir şey yapmadı ancak hayranının beklentilerini de karşıladı ve güvenlerini boşa çıkartmadı. Architects, mesajlarını yaymaya devam ediyor.


11 Korn - Requiem

30 yılı aşkın süredir Korn, yüksek çıtada işler yapmaya devam ediyor. Korn albümlerine göre fazla acımasız bir albüm değil "Requiem" ancak "Forgetten" , "Lost in the Grandeur" gibi şarkılar tekrar tekrar dinlenesi türden. Grubun 14.cü stüdyo albümü "Requiem" 2022'nin verimli bir yıl olmasında hatrı sayılı bir paya sahip.


10 Muse - Will of the PeopleMuse, 2020'nin pandemik şartlarından ve George Floyd'un ölümünün ateşlediği derin tartışmalardan ilham alan, yılın en düşündürücü kayıtlarından birini sunuyor. Matt Bellamy ve ekibi, bugüne kadarki tartışmasız hem sound hem de lirik tonda en ağır kayıtlarından birini sunarken, grup, albümü hem politik hem de sosyal meseleleri ateşlemek için kullanıyor. Albüm tam anlamıyla protest bir albüm değil ancak çoğunlukla kulağa öyle geliyor. Albüm, Billboard'ın En İyi Alternatif Albümler ve En İyi Rock Albümleri listelerinde zirveyi gördü.


09 Parkway Drive - Darker Still

Çok rahat çok profesyonel... Parkway Drive, "Darker Still" ile metalcore, deneysel nu-metal ve hatta power metal tınılarını kusursuz harmanlıyor. Öfkeli sözleri ve riffleri ile kötü zamanınızda iyi bir arkadaş oluyor. "Darker Still", Parkway Drive'ın yaratıcılığın harika bir eseri ve kariyerlerinin en kapsamlı en iyi albümlerinden biri. Albüm, eleştirmenler üzerinden çok yüksek puanlar aldı ve listelerin en baştan sıralanmasına neden oldu.


08 Ozzy Osbourne - Patient Number 9

74 yaşındaki heavy metal efsanesi Ozzy Osbourne'nun bu yıl çıkardığı "Patient Number 9"un konuk listesine bir göz atalım. Tony Iommi, Jeff Beck, Eric Clapton, Zakk Wylde, Josh Homme, Mike McCready, Robert Trujillo, Duff McKagan, Chris Chaney, Chad Smith ve bu yılın başlarında acı kaybımız Taylor Hawkins. Sanırım bu isimleri saydıktan sonra albüm için ekstradan fazla bir şey söylemeye gerek kalmıyor ancak 2020 yılındaki Ordinary Man dönüşü ve Patient Number 9'dan sonra da babamızın yerinde durmayacağı çok açık. Halen tutkuyla inanılmaz eserler bırakmanın derdinde ve resmen ben ölümsüzüm diye haykırıyor.


07 Rammstein - Zeit

Alman metal devlerinin sekizinci stüdyo albümü olan "Zeit", kapanma dönemi nedeniyle dünya turunu erteledikleri için yeni albüm yapabilecek kadar uzun bir boşluğa sahip olmalarının sonucunda ortaya çıktı. Öyle ki kısıtlamalar bize harika albümler dinleme fırsatı verdi ve "Zeit" bu albümlerin başında geliyor. Albüm, yirmi yıl önceki Rammstein neyse o hissi veriyor.06 The 1975 - Being Funny in a Foreign Language

Indie rock ve alternatif müzik temsilcileri The 1975, beşinci albümündeki melodilerin yükselen kalitesiyle öne çıkıyor. Şimdiye kadarki en özlü ve etkili kayıtları olan "Being Funny In A Foreign Language", 80'lerin goopy gitarları, davulları, schmaltzy saksafonları ve farklı denemeler ile evrensel beğeni topladı. Şüphesiz cesurca bir iş yaptılar ve karşılığını fazlasıyla aldılar.


05 Arctic Monkeys - The Car

Bu yaz Ağustos ayında ülkemize gelen ve tekelci dayımızla münakaşa yaşayan Arctic Monkeys, Alex Turner'ın yalnızlığı ve gençliğin kırılganlığının temasında, 70'ler lounge müziğine atıfta bulunan sakin ve harika bir albüm sundu. Hava karardığında şarabınızı alın ve bu albümü dinleyin ve sadece uzunca düşünün. Lirikal olarak her yönü kapsayan ve uzunca düşünmenize neden olan albüm, aşk, özlem ve şüphelerle dolu.04 Slipknot - The End So Far

Albümün isminden dolayı küçük çaplı bir kalp krizi yaşamış olsak da, Slipknot üyeleri çeşitli röportajlarda bunun Slipknot'un sonu olmadığını, grubun kariyerleri için sadece bir bölümünün sonu olduğunu doğruladılar. Roadrunner'daki son albümleri olan "The End, So Far"da Corey Taylor'un çoğunlukla clean vokal söylediği şarkılar var ve bunu da ustaca yapıyor ve kulağa harika geliyor. 2019'daki We Are Not Your Kind ile yarattıklarına benzer bir albüm ancak kesinlikle daha deneysel.


03 Soul Glo - Diaspora Problems

Hardcore punk'ın yeniden patlamasının harika bir ürünü. Metal ve eski tarz hardcore punk'ı harmanlayan ve buna biraz da hip-hop serpiştiren Soul Glo, bu patlamanın havasını soluyarak en iyi çıkış yapan gruplardan oldu. Nefes kesen enerjisi ve bolca serserilik içeren albüm, evrensel inceleme toplayıcı web sitesi Metacritic'te, Diaspora 100 üzerinden 86 puan aldı ve evrensel çapta çok büyük beğeni topladı. Diaspora Problems, kuvvetli serseri riffleri ve çığırtkan vokali ile hardcore punk öfkesini en iyi şekilde temsil ediyor ve bu yılın en iyi albümlerinde zirvelerde olmayı hak ediyor.02 Megadeth - The Sick, The Dying... And The Dead!


Dystopia'dan bu yana 6 yıllık bir aranın ardından Dave Mustaine ve ekibi "The Sick, The Dying... And The Dead!" ile geri döndü. Sağlık problemleri ve pandamı nedeniyle biraz geç çıkmış olsa da Öncü thrash grubu bu uzun aranın ardından tamamen canlanmış gibi görünmekle kalmıyor, aynı zamanda bizlere "bu tam bir MEGADETH albümü!" dedirten bir albüm sunuyor. Eleştirmenlere göre bu albüm 2009 çıkışlı "Endgame" albümünden bu yana en iyi albüm.


01 Ghost - Impera

Ve zirve.. Modern metalin bayrak taşıyan grubu Ghost, ilk albümlerine kıyasla daha erişilebilir müzik yapıyor. Tobias Forge ve çetesi, Impera'da bir imparatorluğun yıkılacağını önceden haber veriyor ve bu kesinlikle bocalayan ABD'ye benzetiliyor. Toplumun çöküşüne dair mesajlar içeren albümde Forge, ikinci kişiliği Papa Emeritus olarak dünya yanarken dans ediyor ve siz de ona katılmaktan kendinizi alamıyorsunuz. Impera, Ghost'un bugüne kadar çıkardığı en iyi albümlerden hatta kimi kesimce en iyi albümü olarak görülüyor ve küresel çapta rock müziğin canlanmasına neden oluyor. Amerikan Müzik Ödülleri'nde "Favori Rock Albümü" ödülünün sahibi olan albüm, baştan sona verdiği tematik mesajlarla, eğlenceli haliyle ve tüm detaylarıyla Kritikzine'de "2022'nin En İyi Rock + Metal Albümleri" listesinde zirvede olmayı başarıyor.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page