top of page
  • Alp Doğancan

2022'nin En İyi 30 Rock + Metal Albümü!

Ne yıl ama! 2022 müziğin yeniden tam olarak hayatımıza girdiği yıldı. Canlı konserler, etkinlikler ve festivaller dünyanın büyük bir bölümünde tam bir geri dönüş sağladı ve son derece yüksek, bolca hikayesi olan efsane albümlere tanıklık ettik. Yıl geneline baktığımızda rock ve metal tarihinin devlerine ait yeni müzikler ve geri dönüşler bizi mest ederken yeni yıldızlar da bizi heyecanlandırmayı başardı. Biz de Kritikzine olarak geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da 2022'in en iyi rock ve metal albümleri listeledik.


30 Counterparts - A Eulogy for Those Still Here

Kanadalı melodik hardcore grubu Counterparts, 7 Ekim'de yayınladığı acımasız albümüyle listemizde yer almayı sonuna kadar hak ediyor.


29 Dorothy - Gifts From the Holy Ghost

Dorothy, yeni albümü “Gifts From the Holy Ghost”, güçlü vokalleri ve keskin prodüksiyonuyla geniş bir müziksever yelpazesine hitap edecek kadar melodik bir hard rock sound'u sunuyor.

28 Voivod - Synchro Anarchy

2022 yılında 40. yaşını kutlayan Kanadalı heavy metal devi Voivod, bu yıl, 2018'deki The Wake'in devamı olan albümleri Synchro Anarchy ile geri döndü. Synchro Anarchy, grubun klasik heavy metal sesini içeriyor ve de en yüksek kalibrelerinde performans sergiliyorlar. "Paranormalium" ve "Memory Failure" gibi şarkılar, hayranların beklediği ateşli riffleri kesinlikle karşılıyor.


27 Eddie Vedder - Earthling

Eddie Vedder son solo çalışması Earthling'de yapımcı Andrew Watt, Red Hot Chili Peppers davulcusu Chad Smith ve eski gitarist Josh Klinghoffer ile çalıştı, arka vokalist olarak da kızları Olivia ve Harper' ile Elton John, Stevie Wonder, Ringo Starr gibi isimleri kadroya aldı.
26 The Smile - A Light For Attracting Attention

Radiohead üyeleri Thom Yorke ve Jonny Greenwood ve Sons of Kemet davulcusu Tom Skinner'ın oluşturduğu The Smile, "A Light For Attracting Attention"ın tematik yapısı, çeşitli tarzların en iyi şekilde harmanlanması ile ilgi çekmeyi başardı.


25 Five Finger Death Punch - Afterlife

Five Finger Death Punch, bu zamana kadar büyük başarılar yakalamayı başarmış, büyük rakamlarla albüm satışı yapmış bir grup. Şüphesiz grup bu albümle yeni bir şey inşa etmedi ancak albüm boyunca devam eden güçlü riffler yaptığı işlerin gerisinde de kalmadı.24 Papa Roach - Ego Trip

Papa Roach, şüphesiz 2000'lere damga vurmuş ve o yıllarla özleşmiş bir grup. Şimdi ise o yıllardan hiç bir şey kaybetmişe benzemiyorlar. Kuralları tamamen yıkıyorlar ve dinleyenleri halen coşturup o yıllara gönderebiliyorlar. Albüme ismini veren şarkı "Ego Trip"in müzik videosundaki "Last Resort" benzeri bir ortam yaratması mükemmel bir detay.


23 Motionless In White - Scoring the End of The World

Gerçekçi olalım, Motionless In White son iki çalışmasıyla birçok dinleyicisinin fikrini değiştirmeyi başaran bir grup oldu. Son zamanlarda çok ciddi bir çıkış yakaladılar ve bunu "Scoring the End of The World" ile taçlandırdılar. Albüm bu çıkışın hakkını ve nedenini gözler önüne seriyor.22 Arch Enemy - Deceivers


Alissa'nın hem clean hem brutal vokalinin muhteşem bir uyumu bu albüm. ARCH ENEMY dinleyicisinin yıllardır beklediği bir şeydi. Clean ve brutal arasındaki geçişler, melodik ve vurucu riffler, her bir detayı ile bu yıl içerisindeki en iyi metal albümlerinden biri.


21 Scorpions - Rock Believer

50 yıllık Alman efsaneleri 25 Şubat 2022'de yayınladığı on dokuzuncu stüdyo albümü "Rock Believer", halen enerjinin en yüksek seviyede olduğunun, halen akılda karıcı eserler ürettiklerinin bir göstergesi.


20 Nova Twins - SupernovaPunk, rap rock, nu metal tınıları, iğneleyici şarkı sözleri.. Modern rock'da bayrağı eline alan Nova Twins ikilisi, ikinci albümü "Süpernova" ile bu yıl listeleri baştan aşağı parçaladı. Şüphesiz Nova Twins için henüz yolun daha başı, ilerleyen zamanda onları daha fazla göreceğiz ancak şimdiden Kerrang!'da yılın albümüne layık görüldüler. Kesinlikle farklı bir şey yapıyorlar ve biz de heyecanla takip ediyoruz.


19 Slash Ft. Myles Kennedy & The Conspirators - 4

Her zamanki gibi sağlam müzisyenlik ve sözlerle dolu, Slash ve Kennedy ikilisinin birlikte ne kadar iyi çalıştığını kanıtlıyor bu albüm. Hem de "4"cü kez.. Biz bu takımdan çok memnunuz ve ayrılmalarını da hiç istemiyoruz.


18 Disturbed - Divisive

Yeni Disturbed albümünün ilk ipuçlarını gitarist Dan Donegan'ın pandemi zamanı Kritikzine'e yaptığı röportajda almıştık. Daha sonrasındaki röportajlarında kayıt için "Uyandırma servisi" demelerini albümü dinleyince anlıyorsunuz. Disturbed her zaman müzikal olarak istediklerini yapmaya devam edecek ve mesajlar vermeyi ihmal etmeyecek. Bunu her zamanki gibi ustaca yapıyorlar. Grubun daha sert tarafını sevenler için bu albüm tatmin edici.


17 Red Hot Chili Peppers - Unlimited Love

Unlimited Love, 2006'dan bu yana gitarist John Frusciante ile ilk Chili Peppers çalışması olarak öne çıkıyor. Albüm tamamen dinleyiciler için sanki eve dönmüş hissi veriyor. Yeni bir şeyler var mı? Frusciante dışında pek yok ancak bu onların yollarına devam ettiğini ve hayranlarının görmek istediği tarzda devam ettiklerini kanıtlıyor.


16 Alter Bridge - Pawns & Kings