top of page
  • Yazarın fotoğrafıKritikzine

DISTURBED Gitaristi Dan Donegan Röportajı!

Güncelleme tarihi: 13 Kas 2020

1. İlk sorum öncelikle grup karantinada neler yapıyor? Bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz? Yeni müzik üzerine çalışmalar var mı?

- Gruptaki herkes farklı eyaletlerde yaşıyor, bu yüzden çoğumuz sadece zamanımızı ailelerimizle ve çocukların E-Öğrenimi bitirmek için harcıyoruz. Bazı yeni fikirler üzerinde çalışmaya başlıyorum ve içeride geçirdiğim zamanı en iyi şekilde değerlendiriyorum.

2. Pandemi sürecinin metal müziğe bırakacağı etki hakkında ne düşünüyorsunuz?

- Salgın hastalık herkesi fena şekilde etkiledi ve milyonlarca aile işini, işletmelerini ve gelirlerini kaybetti. Çoğu müzik grubunun geniş dinleyici kitlesi önünde çalarak hayatını sürdürmeye bel bağlaması sebebiyle müzik sektörü, en son iyileşecek sektörlerden biri olabilir. Bize bu turlara dönmek için izin verilmesi zaman alabilir veya canlı konserlerde, aşı bulunana kadar ve kısıtlamalar kaldırılana kadar belli bir kapasitede değişiklik yapılmak zorunda kalınabilir.

3. Bir çok takipçimiz eski Nu metali özlediğini söylüyor. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

- 90'ların sonlarında 2000'li yılların başlarındaki Nu Metal dalgası, o zamandan beri birçok harika grup ve hatıra ile Amerika'ya hızlı şekilde geldi. Ne yazık ki bu grupların çoğu Napster ve tüm bu akış siteleri geliştikçe plak anlaşmalarından düştü, hayranlar müziği ücretsiz olarak almak için bu yolları kullanabildiler. Ancak bu albümleri yapmak için, şirketlerin artık harcamak istemediği yüz binlerce dolara mal oldu. Plak şirketleri, bu gruplara yaptıkları yatırımın geri dönüşünü görmedi çünkü cuz 'albüm satışları akış veya indirme nedeniyle düştü, bu yüzden bir sürü yetenekli harika müzisyen serbest bırakıldı. Birçok şey için harika olabilecek teknolojinin, grupların anlaşmalarını kaybetmesine neden olması talihsiz bir durum.


4. Dan Donegan, gitara nasıl başladı? Yeni başlayanlara neler önerir?

- 80'lerden kalma birçok klasik metal grubu ile gitar çalmayı öğrendim. Hair metal gruplarının birçoğunun şaşırtıcı gitaristleri vardı. Ben eski okul klasik metal riff'leriyle başlamayı öneririm. Yeni başlayanların öğrenmesi için yeterince kolay olanlar var.


5. Gitara başlarken kimleri idol aldın?

- Bir sürü idolüm vardı! Tony Iommi, Randy Rhoads, Eddie Van Halen, George Lynch, Dimebag, Zakk Wylde. Sadece kulağıma güvenmek için elimden geldiğince daha çok gitaristten öğrenmeye çalıştım ve bana doğru gelen şeylere gittim.


6. Eminim ki her müzisyenin unutamadığı bir konser vardır. Senin için hangisiydi?

- Hatırlanmaya değer çok fazla konserimiz var! Sanırım bana göre en çok göze çarpanı ve favorim olanı, evimin yakınlarındaki açık hava amfi tiyatrosunda ilk kez çaldığımız konserdi. O mekan, benim çocukken sürekli gittiğim ve çok fazla konser izleyerek büyüdüğüm mekandı ve işte şimdi aynı sahnede biz başı çekiyoruz. Bu bizim için çok duygusal bir dönüm noktasıydı.


7. Son olarak Türkiye’de büyük bir hayran kitleniz var. Türk dinleyicilerinize ne söylemek istersin?

- Türkiye’deki hayranlarımız için, bir gün konser vermeyi ve o muhteşem ülkenizi ziyaret etmeyi çok isteriz. Türk hayranlarımızdan yıllar boyunca çok fazla doğrudan mesaj aldım, bu yüzden bizi bekleyen çok sayıda kişi olduğunu biliyoruz. Bize desteğinizi gösterdiğiniz için teşekkür ederiz ve dünyanın dört bir yanından gelen müziklerin insanları nasıl bir araya getirebileceği şaşırtıcı. Müziğin inanılmaz iyileştirici gücü var ve hepimizi bağlayan bir şey. Bu zor zamanlarda güvenli ve sağlıklı kalın.

1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment


Ekrem Taha Ünlü
Ekrem Taha Ünlü
Nov 18, 2020

Müthiş bir adam. Çok severim Disturbed de Dan'i de

Like
bottom of page