top of page
  • Yazarın fotoğrafıBetül Karal

Amazonia? Amazonia!Bu grup hakkında yazarken ne diyeceğimi uzun uzun düşündüm. İnternette "Gojira" yazıp arama yaptığınızda karşınıza çıkacak şeylerden bahsetmek istemiyorum. Bu grubun farklı olduğunu anlatmak istiyorum.


"We don't need to use gore or blood because life is already brutal enough."

-Joe Duplantier


Bugün, 26 Mart 2021 ve Eskişehir'de kar yağışının üçüncü günü. Bugün 26 Mart 2021 ve dünyada hızla büyüyen #ClimateStrike hareketinin 136. haftası. Bugün 26 Mart 2021 ve Gojira'nın yeni parçası Amazonia yayınlandı. Şarkının tüm gelirleri Amazon'da ormanların yok edilmesi, toprak kaybı, zorla çalıştırma, şiddet, taciz mağdurları ve Amazon'daki yerli kabilelerin haklarını savunan APIB'e bağışlanacak."The greatest miracle

Is burning to the ground"


Şarkı, Gojira'nın çevre sorunlarını sahipsiz bırakmayışının kanıtı gibi, yaşamın günlük endişeleri içinde gözlerimizi kapadığımız gerçeği yüzümüze vuruyor: Amazon yanıyor ve hepimiz suçluyuz. Dışarıdaki havaya bakıp endişelenmediğimiz her an, sürdürülemez her hareketimizle, her daha fazlasını arzulayan kapital düşüncemizle suçluyuz. Grup, sadece çevre değil şiddet sorununa ve hatta başlı başına bir kültüre yer veriyor yaklaşık beş dakikada. Zaten her gün çabalamak sizi yoruyorken bunları duymak çok sert gelebilir, rahatsız olabilirsiniz, şarkının size hissettirdikleri sizi korkutabilir. Fakat tüm bunlara rağmen konformist düşünceleri bir kenara bırakıp, cesaret edip, Amazonia'nın klibini izlerseniz belki harekete geçebilirsiniz. Belki siz de benim gibi her gün yaptığınız "ufak" yanlışları düzeltip Amazonia'ya kulak verirken dünyayı daha güzel bir hale getirebilirsiniz.

Amazon düşündüğünüz kadar uzak değil.


" There’s fire in the sky

You’re in the Amazon"

0 yorum

コメント


bottom of page