top of page
  • Yazarın fotoğrafıKritikzine

ARCH ENEMY Gitaristi Michael Amott Röportajı!

Güncelleme tarihi: 13 Kas 2020

Ülkemizde de gerçekleştirdiği konserler ile unutulmaz izler bırakan İsveçli melodik death metal grubu Arch Enemy'nin kurucu gitaristi Michael Amott, sorularımızı yanıtlamak üzere Kritikzine'e konuk oldu!


- Merhaba! Ilk sorum, biliyorsun ki küresel olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Birçok grup da evdeyken yeni müzik kaydettiklerini açıkladı. Peki grup karantinada neler yapıyor? Bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz? Yeni müzik üzerine çalışmalar var mı?


- Michael Amott: 2020'de gösteri oynamayı değil, yeni materyaller yazmaya ve bunları kaydetmeye odaklanmayı planladığımız için Arch Enemy için garip ve şanslı bir tesadüftü. Bu yıl yapmakta ve meşgul olduğumuz şey de buydu. Tabii ki herkes için bir yıl tatil kapalı oldu! Ancak 2020'yi turne yılı olmamasını planladığımız için Arch Enemy konusunda bizi şanslı sayıyorum. Çok daha kötü durumda olan birçok arkadaşımız ve ortağımız var.


- Koronavirüs salgını nedeniyle çok fazla konser ve festival 2021'e ertelendi. Canlı konserlerin geleceğini nasıl görüyorsun?


- Michael Amott: Elbette gerçekten bilmiyorum, kimse bilmiyor ama elbette canlı müzik sahnesinin gelecek yıl veya 2022'de bir tür normalliğe döneceğini umuyorum.


- Türkiye'de birden fazla konserler verdiniz. Genel olarak Türkiye'deki konserleriniz nasıl gidiyor? Türk seyirciniz hakkında ne düşünüyorsun?


- Michael Amott: Türkiye'de verdiğimiz konserler bizim için çok unutulmaz ve heyecan verici oldu. Biz sadece 2014'te o günkü headliner'ın (Manowar'dı) hareketinden dolayı kötü bir deneyim yaşadık ama bunun Türk organizasyonuyla hiçbir ilgisi yoktu. Türk seyircisi harika, çok güçlü ve tutkulu!


- Peki gitarla nasıl tanıştın? Idollerin kimlerdi?


- Michael Amott: 13 yaşlarında gitar çalmaya başladım. Etkilendiklerim Müzik hayatımın ilk günlerinde, o zamanlar sevdiğim (ve hala sevdiğim) grupların kayıtları ve kasetleriydi. Metallica, Slayer ve Megadeth gibi birçok eski Thrash seyleri.- Gitar çalmaya yeni başlayanlara ne önerirsin?


- Michael Amott: Ben bir gitar öğretmeni değilim, ama şunu söyleyebilirim ki... sevdiğin şeyi çal ve bunu aşk ve tutku için yap.


- Eminim birçok unutulmaz konser anınız vardır. Ama en unutulmazı hangisiydi?


- Michael Amott: Söyledigin gibi, sahnede çok fazla unutulmaz an var... Bu deneyimleri değerlendirmek gerçekten imkansız. Müzikte harika bir hayatım ve kariyerim olduğu için çok şanslıydım.


- Yaptığınız harika albümlerden senin için öne çıkan bir albüm var mı? Varsa neden o?


- Michael Amott: Dürüst olmak gerekirse, hepsini gerçekten seviyorum. Çocuklarınız arasından bir favori seçmek gibi, sanırım imkansız. Yine de bu üçünün çeşitli nedenlerle benim için özel olduğunu söyleyeceğim “Black Earth” (1996), “Wages of Sin” (2002), “War Eternal” (2014).


- Son olarak Türkiye'de ciddi bir hayran kitleniz var ve sizi Türkiye'de bir kez daha izlemek için sabırsızlanıyorlar. Türk hayranlarınıza neler söylemek istersin?


- Michael Amott: Geçmişte Türkiye'de çaldığımız zamanlar çok keyifliydi. Türkiye'ye dönüp oradaki muhteşem hayranlarımız için tekrar çalmak isteriz. Umarım bu, salgın durum kontrol altına alındığında gerçekleşebilir. O zamana kadar Türk metal hayranlarına destek ve sevgilerinden dolayı teşekkür ederiz!
Michael Amott'u takip edin!


Interview with Michael Amott / ARCH ENEMY (for EN)


My first question is that we are going through a difficult process globally. Many groups announced that they were recording new music while at home. So, what are band doing in quarantine?  How do you evaluate this process? Are there any work new music?

Michael Amott: It was a strange and lucky coincidence for Arch Enemy, as we had planned to take 2020 off, not play shows, focus on writing and recording new material and that is what we have been busy doing this year. Of course, it turned out to be a year off for everyone! but I do consider us lucky with Arch Enemy, as we had planned for 2020 to not be a touring year. We have a lot of friends and associates that are in a much worse situation.

2)      Too many concerts and festival delayed until 2021 because coronavirus pandemic. How do you see the future of live concerts?

Michael Amott: I don’t really know of course (nobody does) but of course I hope the live music scene will return to some sort of normality next year or 2022.

3)      You gave concerts in Turkey. In general, how goes your concert in Turkey? What do you think about your Turkish audience? Michael Amott: The concerts we have given in Turkey have all been very memorable and exciting for us. We only had one bad experience one year due to the headliner act of that particular day in 2014 but that had nothing to do with the Turkish organisation. The Turkish audience is fantastic, very strong and passionate!

4)      How did you meet the guitar? Who were your idols?

Michael Amott: I started playing guitar around the age of 13. My influences In the early days of my musical life it was the records and tapes of bands that I enjoyed at the time (and still love). A lot of the early Thrash stuff like Metallica, Slayer and Megadeth.

5)      What would you recommend to beginners playing guitar? Michael Amott: I’m not a guitar teacher, but I’d say...play what you like and do it for the love and passion. 6)      I'm sure you have many unforgettable concert moments. But what is the most unforgettable moment? Michael Amott: Like you said, there’s too many unforgettable moments on stage... It’s really impossible to rate these experiences. I have been extremely fortunate to have an amazing life and career in music.

7)      Is there an album that stands out for you from the wonderful albums you made? If so why? Michael Amott: Honestly, I really do love them all. It’s like choosing a favourite amongst your children, I guess it’s impossible. Although, I will say that these three are special to me for various reasons... “Black Earth” (1996), “Wages of Sin” (2002), “War Eternal” (2014).

8)  Finally, you have a serious fan base in Turkey and they can not wait to watch you once again in Turkey. What would you like to say to your Turkish fans? Michael Amott: The times we played in Turkey in the past was very enjoyable. We would love to return to Turkey and play for our amazing fans there. Hopefully that can happen once the pandemic situation is under control. Until then, thank you to the Turkish Metal fans for the support and love!1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 commentaire


Ekrem Taha Ünlü
Ekrem Taha Ünlü
17 nov. 2020

Röportaj için teşekkürler güzel iş olmuş. Turne düşünmedikleri için karantina etkilememiş güzel şans nerden baksan.

J'aime
bottom of page