top of page
  • Yazarın fotoğrafıHellvaci

BLACK VEIL BRIDES: THE PHANTOM TOMORROW

Ve Black Veil Brides'dan bir konsept albümü daha; The Phantom Tomorrow!


Albüm daha oluşturuluş aşamasındayken Myglobalmind ile yapılan röportajda grubun gitaristi Jeremy Ferguson (Jinxx) aynı 2013'te yayınlanan albümleri ''Wretched and Divine'' gibi konsept albüm düşündüklerini söylemişti.

Ve aynı Wretched and Divine gibi Andy'nin (solist) aklında dönen bir nevi varla yok arasında, karanlık bir evrendeki mücadeleyi konu alıyor gibi gözüküyor.

Normalde 4 Haziran'da yayınlanması beklenen albüm konsepte, albümün temelindeki hikaye ve karakterlere daha derinlik katmak suretiyle bu süre daha ileriye çekilerek bahsettiğimiz karanlık bir nevi gotik realmde geçen bu albüm için en doğru tarih seçilerek 29 Ekim yani Halloween'de yayınlandı.


Gel gelelim albümün içeriğine;

Bizi ilk olarak bahsettiğimiz ''karanlık evrene'' çekmek ister ve albüm konseptini aşılamaya çalışır havası verilmiş bir jenerik (?) müziği karşılıyor. Distopik bir film izlemeye başlarmışcasına his uyandırıyor adeta.


Yeterince ilgimizi çektikten sonra bizi albümün ilk şarkısı ve geçen sene Kasım'da single olarak yayınlanan Scarlet Cross karşılıyor. ''Aklım acılarımın kalıntısı'' cümlesi ile aslında bahsettiğimiz mücadelenin kişinin (andy) kendisi ve kendi içindeki bir çatışmayı gösterir nitelikte. ''Benimle kal, ruhumdan korkuyorum'' cümlesiyle ise scarlet crossta bahsedilen mücadelenin kişinin kendisiyle olduğuna kanaat getiriyoruz.Devamında gelen Born Again' de ise Black Veil Brides'ın şarkılarından şahsen oldukça gözlemlediğim çökme, düşme ve yükselme kronolojik sıra ile öykülenmiş.Sırada ise benim albümdeki şahsi favorim olan şarkı Blackbird var. Blackbird (turdus merula) kehaneti, kötü haberi ve ölümü sembolize eden güçlü bir spiritüel hayvan. Şamanlar arasında ise farklı realm'lara seyahat etmeye yardımcı bir kuş. Black veil Brides'ın şarkısından söz edecek olursak da aslında albümün kilit noktasının bu şarkı olduğunu söylemeliyiz. Çünkü albüm Andy Biersack'in küçüklüğünden beri hayran olduğu çizgi roman karakteri Blackbird'den esinlenerek yazılmış.Shadows rise parçası ile ise söylediğim çökme,düşme ve yükselme durumuna bu sefer Wretched and Divine albümündeki ''shadows die'' şarkısına gönderme yapılarak ele alınmış.Kill the hero ile devam edelim... Baş kahramanın kusursuz olduğu, her zaman iyi olduğu ve doğru olduğu yargısına her zaman karşıyımdır ve görünen o ki Black veil Brides ile bu noktada fikir benzerliği yaşıyoruz. Black veil brides'ın yarattığı karakter bu özelliklerden çok uzak; kafası karışık, güvensiz ve kin dolu... Kerrang'ın deyimiyle anti-hero protagonist nitelikli bir parça olmuş. Bu tarz başarılı filmler ve çoğunlukla hepimizin kulak aşinalığı olduğu bu tarz karakterler, Jack Sparrow, Leon, Tyler Durden, etc, oldukça mevcut. Bu bakımdan 2. favorim oldu diyebilirim.


Önceden daha agresif ve ''scream'' emo tarzında olan black veil brides'ı artık daha hard rock/ rock opera tarzında görmekteyiz. Ve artık çoğunlukla şahsi kariyerine yönelen, gerek American Satan filminin baş karakteri olarak solistliğini yaptığı The Relentless grubu gerek kendi çıkardığı albümlerinden sonra Andy Biersack'ı Black veil Brides bünyesinde tekrar görmek beni kaç yıl geçse dahi her zaman heyecanlandırıyor. Bir çoğumuzun çocukluk, ergenlik zamanlarında çoğunlukla dinlediği bu grup her zaman adına yakışır işler yapmaya devam ediyor.

Set the world on fire albümlerinin The Legacy parçasında dedikleri gibi ''We'll change the world with these guitars''

Spesifik bir değişimden söz edebilir miyiz bilemem ancak

Yardımı oldukları kesin :-)

Dinlemek isterseniz full albüm;
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page