top of page
  • Yazarın fotoğrafıAybüke Küçük

Keşfedilmesi Gereken Progresif Rock/Metal Müzik Grupları

Pavlov's Dog

Özellikle 70'lerin başında aktif şekilde müzik yapmaya başlayan, grup üyeleri değişerek ve bazen uzun sayılabilecek aralar vererek de olsa günümüze kadar gelebilen Pavlov's Dog; keşfedilmeyi hak eden progresif rock temelli bir grup. Alışılmışın dışında güzellikte sesiyle grubun vokali ve gitaristi David Surkamp ise grubu özgün ve dinlenesi kılan temel etkenlerden biri.

Airbag

1999 yılından günümüze kadar gelen Airbag, Arjantin asıllı bir müzik grubu. Hard rock ve progresif rock temelli müzik yapan grubun şimdilik 5 stüdyo albümü ve 1 canlı albümü bulunuyor.

Arena

Neo-progresif müzik temelinden çıkma post-progresif rock ve aynı zamanda hard rock müzikten senfonik rock müziğe kadar uzanan geniş bir anlayışları olduğu söylenebilir. 1995 yılında İngiltere'den çıkma grubun 9 stüdyo albümü bulunmaktadır.

Rare Bird

Pavlov's Dog ile aynı yıllarda çıkmış fakat onun kadar uzun ömürlü müzik hayatı olmayan ve görece az bilinen bir diğer progresif temelli grup ise Rare Bird. Aktif oldukları 1969-1975 yılları arasında 4 stüdyo albümü yapmışlardır. Grubun en bilinen şarkısı olan Sympathy'nin yer aldığı albümleri dünya çapında 1 milyon kadar satmış olsa da diğer albümleri de kesinlikle keşfedilmeyi hak ediyor.

Beardfish

2001-2016 yıllarında müzik yapan İsveçli progresif rock grubu Beardfish'in tarzı genel olarak Yes ve Genesis gibi 70'lerin bilindik progresif rock gruplarına benzetiliyor. Oldukça özgün işler ortaya koymuş grubun albümleri dinlenmeye değer.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page