top of page
  • Yazarın fotoğrafıAlp Doğancan ✪✪✪

2023'ün En İyi 30 Rock + Metal Albümü!

Kritikzine olarak geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da 2023'ün en iyi rock ve metal albümleri listeledik.30 Greta Van Fleet - Starcather

Starcatcher, Amerikalı rock grubu Greta Van Fleet'in üçüncü stüdyo albümü. 21 Temmuz 2023'te Lava ve Republic Records aracılığıyla yayınlandı.

Albüm, ilk haftasında 46.000 albüme eşdeğer birim satarak ABD Billboard 200'e 8 numaradan giriş yaptı. En iyi albümleri mi? tartışılır ancak aşağı kalır bir albüm de değil.


29 Bury Tomorrow - The Seventh Son

İngiliz metalcore grubu Bury Tomorrow'un yedinci stüdyo albümü 31 Mart 2023'te Music for Nations aracılığıyla yayınlandı. Yeni üyeler Ed Hartwell (ritim gitar) ve Tom Prendergast (clean vokaller ve klavyeler)'in gruba hızlı uyum sağladığını söylemek gerek. Özellikle son zamanlardaki tarzlarından çok, hayranlarının onlardan beklediği tarzda bir albüm olmuş. While She Sleeps'den Loz Taylor'un konuk olduğu, albümün üçüncü single "Heretic" albümün favori parçalarından biri.


28 Taking Back Sunday - 152

152, Amerikan rock grubu Taking Back Sunday'in 27 Ekim 2023'te piyasaya sürülen ve plak şirketleri için ilk albümleri olan Fantasy Records aracılığıyla yayınladığı sekizinci stüdyo albümüdür. 2016'daki Tidal Wave albümünden sonra uzun bir bekleyişin ardından yayınlanan albüm, tüm ruh hallerimize göre şeyler barındırıyor. , iyimser, melankolik, dans etmemizi sağlayan eğlenceli şarkılar ki kendileri de bazı şarkılarda pop müzik öğelerinden etkilendiğini söylüyor, çok çeşitli güzel bir albüm. Tabiki çeşitlilik fazla olunca biraz karışıklık olması kaçınılmaz oluyor. Dinleyiciler ve eleştirmenler albümde temasal olarak karışık olduğunu söyleyerek tatlı bir eleştiri yapıyor.


27 Maneskin - Rush!

Maneskin durdurulamaz yoluna üretkenlik ile devam ediyor. Genel olarak eğlenceli bir rock albümü olan Rush!'ın önceki çalışmalarına göre bir tık sönük kaldığını söylemeliyiz ancak kesinlikle eğlendiriyor. Lirikal olarak fazla yaratıcı değil ancak Tom Morello'nun eşlik ettiği GOSSIP şarkısı ve eğlenceli müzik klibi, dans etmeden duramadığımız GASSOLINA şarkısı gibi detaylar albümün genel durumunu olumluya çıkartmayı başarıyor.


26 Pierce The Veil - The Jaws of Life

The Jaws of Life, Pierce the Veil'in 10 Şubat 2023'te piyasaya sürdüğü beşinci stüdyo albümü. Albüm, gruptan ayrılan davulcu Mike Fuentes'in yer almadığı ve Third Eye Blind'den Brad Hargreaves'in yerini doldurduğu albüm olması bakımından önem taşıyor. Her şeye rağmen bazen, hem daha yumuşak hem de daha sert olmanın yollarını bulan grup bu albüm ile 2023'ün öne çıkan albümlerinden birine imza attığını söyleyebiliriz.


25 GEL - Only Constant

Amerikalı hardcore punk grubu GEL, şüphesiz kariyerinin çıkışını yapıyor. 2023'ün debut albümlerinde (ilk stüdyo albüm) en iyi debut albümlerinin arasında gösterilen 'Only Constant' albümü, bir hardcore albümünden beklediğimiz her şeyi içeriyor. sadece... sadece şarkılar gerçekten kısa. tamam hardcore şarkılarında genelde çok uzun parçalar beklemiyoruz ancak 10 şarkılık albüm toplamda 16 dakika. Yine de albümdeki her parça gerçekten yüksek ve evrensel eleştirmenler bu albümü üst sıralarda gösterdiler. Bizim de listemize 25. sıradan girmeyi başardılar.24 Corey Taylor - CMF2

Slipknot efsanesi Corey Taylor'ın ikinci solo stüdyo albümü 'CMF2', tam olarak Corey Taylor'ın hayatının iniş çıkışının özeti gibi. Yüksek ve sertliğin yanında yumuşak dokunuşlar arasında ince bir çizgi var. Corey Taylor'ın iki solo albümünü de oldukça beğeniyoruz ve gerçekten kayda değer.


23 August Burns Red - Death Below

Amerikalı nefis metalcore grubu August Burns Red'in Mart 2023'de yayınladığı Death Below, tam olarak metalcore türüne sadık kalan bir albüm. Eleştirmenlerden oldukça olumlu dönüş alan albüm, belki de kariyerlerinin en sert ve deneysel albümlerinden biri oldu. 20 yılı dolduran grup 'Death Below' ile kim oldukları konusunda yanılgıya düşmüyor ve klasik metalcore rifflerini melodik bir tarzla süslüyor. Albümden 'Premonition' parçasını şiddetle öneriyoruz.


22 Within Temptation - Bleed Out

Listemize 22. sıradan giren Hollandalı senfonik metal grubu Within Temptation, sekizinci stüdyo albümü 'Bleed Out' grubun en karanlık albümlerinden biri. Albüm, müzikal olarak senfonik metal, gotik metal, metalcore ve djent'ten öğeleri içeriyor ve lirikal olarak, grup özgürlükle ilgili temalara yaklaştı. Savaş, baskı, kadın hakları, din, zorbalık ve iç mücadeleler gibi konuları ele aldılar.


21 Godflesh - Purge

İngiliz endüstriyel metal grubu Godflesh'in 9 Haziran 2023'te piyasaya sürülen dokuzuncu stüdyo albümü 'Purge', kendi tarzı için 2023 yılının belki de en iyi albümü oldu ve dinleyicisini doyurmayı başardı.

20 Asking Alexandria - Where Do We Go From Here?

Asking Alexandria, 'Where Do We Go From Here?' ile hayranlarından beklediği tarzda ve Asking Alexandria'nın diskografisine uyar bir albüm sundu. Albümün özü hala melodik metalcore, ancak kesinlikle grup için hayranlarının beklediği şekilde daha sert bir yöne gideceklerinin mesajı. Kritikzine yazarlarından Vedat Doğancan, albüm için "özlediğimiz sert riff, intro ve brutal vokal eşlikli breakdown'larına bu albümde yeniden yer verdi. Ancak son bir kaç albümlerine oranla daha sert bir sound mevcut olsada "Metalcore" türüne dönüş yaptılar yorumunda bulunamayız." yorumunda bulunmuştu. "İncelemeye göz atın"


19 The Rolling Stones - Hackney Diamonds

1962 yılında kurulan bir gruptan bahsediyoruz. The Rolling Stones efsanesi.. 61 sene.. daha öncesi de var ama hadi 61 diyelim. efsaneleri efsane yapan şey bu zamana geldiğimizde halen üretiyor olmalarına şaşırmamamız ama şaşırmamak ve hayranlık duymamak elde değil. Gruba bu albümde Elton John, Lady Gaga, Paul McCartney, Stevie Wonder ve eski grup arkadaşları Bill Wyman katkı sağladı ve bizlere harika bir kayıt sundular.


18 Suicide Silence - Remember... You Must Die

Amerikalı deathcore grubu Suicide Silence'ın 10 Mart 2023'te yayınlanan yedinci stüdyo albümü 'Remember... You Must Die', grubun ilk üç albümünü çıkardığı Century Media Records aracılığıyla yayınlandı. Genel olarak, Suicide Silence neden hala tüm zamanların en büyük deathcore gruplarından biri olduklarını bize tekrar kanıtladı ve geçmişteki albümlerinin tarzına geri daha yakın bir albüm sundu.Bu albüm kesinlikle daha yeni hayranlar için harika bir başlangıç albümü ve eski hayranların da takdir edebileceği bir albüm. Ayrıca şanslıyız ki grup, "Remember... You Must Die Tour" kapsamında ilk Türkiye konserini 4 Mart 2023'te İstanbul'da verecek!


17 Code Orange - The Above

Kariyerlerinin en yüksek noktasını yaşayan hardcore grubu Code Orange'ın bu sene yayınladığı 'The Above' albümü, her zamankinden daha acımasız. Basın açıklamalarında albümün nelerden etkilendiği hakkında nu metal,alternatif metal, metalcore,hardcore punk, grunge, endüstriyel rock, hard rock, ve groove metal olarak tanımladılar. Bu kadar şeyi harmanlamak her zaman işe yaramayabilir ve işler ters tepebilir ancak Code Orange, bunu oldukça ustaca ve kusursuzca yapıyor. Listemizin ilk 20'sine girmesine şaşırmamalı. Albümü henüz dinlemediyseniz, kesinlikle dinleyin. Ayrıca "Take Shape" şarkısında Billy Corgan katkısı da var.

16 In This Moment - GODMODE

In This Moment'ın 27 Ekim'de yayınladığı sekizinci stüdyo albümü 'Godmode', 2020 yılında yayınlanan 'Mother' albümüne hakim olan gotik ve endüstriyel etkilerin geliştirilmiş bir hali gibi. Albümün öne çıkan şarkılarından "Army of Me"de İzlandalı şarkıcı Björk de yer alıyor. Grubun yaptığı deneyler Godmode'da ortaya çıkıyor ve bu süreçte eski, daha ağır tarzlarını kullanıyor diyebiliriz. Grubun eski tarzını daha çok seviyorsanız bu albüme göz atmalısınız.


15 Godsmack - Lighting Up The Sky

Godsmack, belkide son stüdyo albümü olan 'Lighting Up The Sky' ile listemizde ilk 15'e girmeyi başardı. Godsmack frontmanı Sully Erna, Lighting Up the Sky'ın sound'ını "yüksek voltajlı, yüksek enerjili, hard rock albümü, melodilerle dolu, dinleyiciyi yakalayan harika gitar soloları" olarak nitelendirdi. Bunun grubun son stüdyo albümü olmaya değer bir "gerçek hard rock kaydı" olduğunu söyledi. Hayranlar için bu oldukça duygusal ve önemli bir albüm. Dedikleri gibi tam anlamıyla kusursuz bir hard rock albümü ve biraz da alternatif metal öğeleri içeriyor. Lighting Up the Sky, ABD Billboard 200'e on dokuz numaradan ve ABD En İyi Hard Rock Albümleri listesine 21.000 birimle 1 numaradan giriş yaptı.


14 Katatonia - Sky Void Of Stars

Büyük beğeni toplayan City Burials albümünün ardından Katatonia, 'Sky Void Of Stars' albümü ile daha progresif bir albüm ile karşımıza çıkıyor. Katatonia, şüphesiz kariyerleri boyunca çeşitli unsurları kusursuz harmanlayan bir grup ve bu albüm ile de o alışıldık karamsarlığı bize en iyi şekilde yansıtıyor. Bu adamlar metaldeki en karanlık ve en çeşitli gruplardan biri ve progresif sahnesinin vazgeçilmezleri.


13 VV - Neon Noir


HIM vokalisti Ville Valo'nun ilk solo stüdyo albümü 'Neon Noir', bize sanki bir HIM albümünü andırıyor gibiydi. Albüm genel anlamda beklediğimiz üzere gotik ve karanlık, kasvetli ancak içinde umut barındırıyor ve karanlığı çekici hale getiriyor. Özellikle bunu Run Away From The Sun ve Salute The Sanguine gibi şarkılarda daha net görebiliyoruz. Bazen HIM gibi tarzına ve belli bir zamana damga vurmuş gruplarında frontmanların ilk stüdyo albümlerinde aynı kaliteyi yakalayamayabilirsiniz. Ama VV burda sanki yola devam etmiş ve bize harika bir HIM albümü sunmuş gibi gözüküyor.


12 Suffocation - Hymns From The Apocrypha


Hymns from the Apocrypha, Amerikalı death metal grubu Suffocation'un 3 Kasım 2023'te Nuclear Blast aracılığıyla piyasaya sürülen dokuzuncu stüdyo albümüdür. Grubun aynı zamanda death metal grubu Disgorge'un davulcusu olan ve grupta vokalistliği alan Ricky Myers'ın da yer aldığı ilk albüm olması nedeniyle önem taşıyor. 2023'ün yılında yayınlanan genel Death metal albümlerine baktığımızda Suffocation, 35 yıllık kariyerlerini ve Death metal için ne kadar büyük bir grup olduğunu ispat ediyor. Cattle Decapitation ve Cannibal Corpse ile birlikte yılın en iyi 3 Death metal albümü yayınladılar. Frank Mullen'in gruptan ayrılmasından sonra gerçekten yapılabilecek en iyi kararı yaptılar ve zaten hali hazırda 10 yıldır sahnelerde vokale eşlik eden Ricky Myers'ı mikrofonun başına geçirdiler. Ne olacak nasıl bir şey olacak derken bu albüm bütün soru işaretlerini ve olumsuz düşünceleri rafa kaldırmayı bildi.


11 Cattle Decapitation - Terrasite

Kat ettikleri yol çok fazla. Özellikle son 10 yılda Death metal dünyasında dengeleri değiştirdiler. Büyük bir heyecan yaratmayı başarıyorlar. Grubun bu yıl çıkardığı 'Terrasite' albümü, Grindcore ve technic Death metal öğeleriyle son derece acımasız ve her şarkısı ayrı kusursuz ve benzersiz bir albüm. Geldikleri noktayı çok fazla yukarı çıkarttılar ve durdurulamıyorlar.


10 Paramore - This Is Why

Paramore'un heyecan yaratan albümü 'This Is Why'ın evrensel beğeni toplamasına şaşmamalı. Daha önce hiç olmadıkları kadar deneysel bir albüm ortaya koyan Paramore, bugüne kadarki en olgun ve sanatsal albümlerini yayınladı. Hareketli pop-punk, new wave şarkılarının yanında çeşitlilik katan post-punk şarkıları ile farklı duygu geçişleri yaşarken albümün son üç şarkısında dream-pop esintileri de görmek mümkün.


9 Cannibal Corpse - Chaos Horrific

2023 yılının bir başka acımasız Death metal albümünü yayınlayan Cannibal Corpse, 35 yıl sonra da death metalin zirvesinde yer alıyor. Onlar, 90'lardan bu yana death metalin en heyecan verici en ilham verici gruplarından biri. Bir önceki stüdyo albümü “Violence Unimagined”da başarılı bir albümdü ancak bu albüm bir tık daha Cannibal Corpse diskografisine yakışıyor.


8 Blink - 182 - ONE MORE TIME


Şüphesiz 2023'ün en büyük süprizlerinden biri pop-punk efsanelerinin geri dönüşü ve yeni albümleri 'One More Time' oldu. 12 yıl sonra geri dönen vokalist Tom DeLonge, sanki araya hiç zaman girmemiş gibi bunca zaman sonra aynı enerjide kaldığı yerden devam ediyor. Çeşitlilik konusunda ortalamada kalan albüm, ilerlemeden çok temele dönüş nostaljisine daha fazla yönelik hissettiriyor ve bizleri 2000'lerin başına ışınlıyor. Her şey göz önüne alındığında bu ayrılıkların ve zorlukların ardından oldukça başarılı bir pop-punk kaydı.


7 In Flames - Forgone

İsveçli metal grubu In Flames'in on dördüncü stüdyo albümü 'Forgone', 10 Şubat 2023'te Nuclear Blast aracılığıyla yayınlandı. Albüm, Niclas Engelin'in yerini alan gitarist Chris Broderick'in yer aldığı grubun ilk albümü olarak karşımızda. Albüm, "State of Slow Decay" gibi daha önceki melodik Death metal soundlarına benzer şarkılar içeriyor ve In Flames'in kariyerini yansıtan bir albüm olarak bizleri tatmin ediyor. Bu albüme kadar son zamanlarda In Flames'in orijinal sound'ından uzaklaştığı sır değildi ve eleştirilen bir konuydu ancak grup bu albümle bunu sona erdirmiş görünüyor.


6 Creeper - Sanguivore

Vampirler temalı bir albüm olan 'Sanguivore', 19 yaşında bir vampir olan Mercy ve üzerinde kontrolü sahip olduğu yaşlı bir adam olan Spook karakterlerinin aşk hikayesini ele alıyor. Gotik bir temasal albüm olarak son zamanların en iyi işlerinden biri olan albümün açılış şarkısı "Further Than Forever", Spook'un bir vampire dönüşme hikayesini ve devamında Mercy'nin insanlığının çoğunun geri kazanmasını tema alıyor. Albümün yoğun gotik rock atmosferinin yanında Sacred Blasphemy" şarkısında emo öğelerini "Lovers Led Astray" şarkısında synth rock ve "Black Heaven" şarkısında dark wave öğeleri görüyoruz.


5 Metallica - 72 Seasons

2023 yılının en öne çıkan olaylarından biri de şüphesiz yeni Metallica albümü '72 Seasons' oldu. Bir şey kanıtlama ihtiyacı olmayan efsaneler, son albümlerinin birkaçında üstün büyük bir etki yaratmamıştı ancak aşağı kalır da değildi. Ancak bu albüm Metallica ortalamasının bir tık üstünde diyebiliriz. Bu albümün genel anlamda hayranları hayal kırıklığına uğratacağını düşünmüyoruz. Metallica sound'ını çoğunlukla korudukları ve gerçekten agresif şarkılar da içeren bir albüm. Albüm genellikle Hetfield'ın sözlerini ve vokal performansını öven ancak albümün uzunluğunu eleştiren eleştirmenlerden genellikle olumlu eleştiriler aldı. 72 Seasons, 66. Grammy Ödülleri için 3 adaylık aldı; En İyi Rock Albümü, “Lux Æterna” ile En İyi Rock Performansı ve “72 Seasons” ile En İyi Metal Performansı. Ayrıca 72 Seasons, Metallica'nın bugüne kadarki en uzun şarkısı olan ve 11 dakikadan fazla süren "Inamorata"yı içeriyor.


4 Jesus Piece - ...So Unknown

2023 yılının en iyi metalcore albümü. Amerikalı metalcore grubu Jesus Piece, 2015 yılında kurulmasını göz önüne alırsak merdiveni üçer üçer çıkıyor. Bu albüme kadar 5 yıl beklemiş olsak da albüm göz önüne alındığında bekleyişe değiyor. Albüm, 10 acımasız şarkı içeriyor. benzersiz bir karışımına sahip olan albüm, metalin melodik ve teatral eğilimlerini hardcore'un enerjisiyle dengeliyor. Hemen hemen her şarkıda depresifliği, öfkeyi ve rifflerdeki yüksek tempoyu hissetmemek mümkün değil.


3 Foo Fighters - But Here We Are

But Here We Are, Amerikalı rock grubu Foo Fighters'ın 2 Haziran 2023'te piyasaya sürülen on birinci stüdyo albümü. Bu albüm, Mart 2022'de uzun süredir davul çalan Taylor Hawkins'in ölümünden bu yana grubun ilk stüdyo albümleri. Frontman Dave Grohl, Hawkins'in yokluğunda albümün davul parçalarının tamamını seslendirdi ve kaydetti. Albümden önce "Rescued", "Under You", "Show Me How" ve "The Teacher" olmak üzere dört single piyasaya sürülürken, davulcu Josh Freese'nin grubun destekleyici tur için yeni davulcusu olduğu açıklanmıştı. Foo Fighters'ın böyle bir kayıt yapmak için güç ve cesareti toplayabildiği gerçeği sadece dostluklarının değil, müziğin onarıcı gücünün de kanıtıdır. Albümün ismi de bunu onaylıyor. "Ama buradayız" her şeye rağmen burdayız, güçlüyüz mesajı veriyorlar. Grubun kariyerinin en güçlü albümlerinden biri.


2 Avenged Sevenfold - Life Is A But Dream

Life Is But a Dream..., Avenged Sevenfold'un 2 Haziran 2023'te Warner Records aracılığıyla yayınlanan sekizinci stüdyo albümüdür. Piyasaya sürülmesi, harika albüm The Stage'den yaklaşık yedi yıl sonra, grubun bugüne kadarki stüdyo albümleri arasındaki en uzun farkını işaret ediyor. The Stage, gerçekten harika bir kayıttı ve üstüne daha ne koyulabilir derken Avenged Sevenfold, neden bu kadar büyük bir grup olduğunu bize tekrar gösterdi. Yıl sonu listelerinin çoğunda ilk 10'a girmeyi başaran albüm, grubun yeni bir şeyler denediği, ve bunda da bizce oldukça başarılı olduklarını gösterdiler.


1 Sleep Token - Take Me Back to Eden

Ve geldik listemizin zirvesine. Sleep Token'ın bu yıl müzik üzerindeki etkisinin daha görülmemiş olduğu inkar edilemez. 2016 yılında kurulan anonim grubun bu albümü, kendi evrenini genişletmekle kalmayıp metalin sınırlarını zorlamaya devam eden, aynı zamanda derin düşündüren bir albüm. Sleep Token'ın bugüne kadarki en güçlü kayıtı. Albüm, funk, black metal, electronic, pop, R&B, progressive metal, djent, metalcore, ve blues gibi çeşitli türlerin unsurlarını kusursuz birleştiriyor. Türlerden bağımsız müzikal kalitelerini türe bağlı kalmadan harika harmanlıyorlar. Sleep Token, bundan sonraki süreçte adından hiç olmadığı kadar geçirmeye ve müzik piyasasının en iddialı gruplarından biri olacağının mesajını veriyor.0 yorum

Comments


bottom of page