top of page
  • Yazarın fotoğrafıBerkay

KIRIK KALPLER İÇİN ROCK

Herkese merhaba. Bugün üzgün sözlere ve yürek burkan hikayelere sahip şarkılardan kendi yüklediğim anlamlara göre bir liste yapmak istedim. Bazıları grup üyelerine bazıları da söz yazarlarının yakın kayıplarına ithafen yazılmış bu parçaların arasında hikayesini henüz öğrenemediğimiz, yazan üyenin yarım kalmış bir kaçamağına göndermeler içeren şarkılar da olabilir. Hazırsanız başlayalım.


1 - Megadeth - Promises

Benim için en anlamlı ve en üzgün (muhtemelen de en bilindik) parça olan Promises ile başlamak istiyorum. En ufak mod düşüşümde kendimi burada bulduğum parça hakkında ufak birkaç yorumda bulunmak istiyorum. Ölmüş bir sevgiliye yazılmış hissi veren bu şarkı hakkında kesin olarak buluşamamış sevgililer için yazılmış denebilir. Dave'in yorumunun da şarkının hissiyatında bariz bi artış sağladığını da üstada saygımızla belirtelim.


"And when we walk down the street

The wind sings our name in rebel songs

The sounds of the night should make us anxious

But it's much to late when the fear is gone"


şarkıda en sevdiğim bölümü ekledikten sonra bu eşsiz parçayı dinlemeniz için aşağıya bırakıyorum.
2.Metallica - To Live is To Die

Metallica’nın 1986’da ölen bas gitaristi Cliff Burton için yazılmıştır. Metallica’nın en unutulmaz ve sevilen şarkılarından birisidir. Metallica'ya ait parçalar arasında daha üzücü bulduklarım olsa da hem Cliff Burton anısına hem de en sevdiğim enstrümental şarkıları olması sebebiyle bu parçaya yer vermek istedim.
3. Avenged Sevenfold - So Far Away

Kesinlikle A7X fanı olmamdan dolayı değil tamamen objektif olarak üçüncü sıraya koyduğum bu parça A7X eski bateristi The Rev Jimmy Sullivan için yazılmıştır. Aşk acısı sebebiyle dinleyen birtakım zararlı cemiyetler olsa da benim için en anlamlı şarkılarından biridir.Elektro gitar öğrenmeye başladığımda ilk öğrendiğim soloya sahip olması da benim için ayrı bir öneme sahip olmasını sağlamakta.


"A final song, a last request A perfect chapter laid to rest Now and then I try to find A place in my mind Where you can stay You can stay away foREVer


How do I live without the ones I love? Time still turns the pages of the book it's burned Place and time always on my mind I have so much to say but you're so far away"
4. Soul Asylum - Runaway Train

Çok üzücü sözlere sahip ve akustik altyapıda yapılmış olması bu şarkıyı bu listeye koymama sebep oldu zannediyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bu parçanın altından başka bir şey çıkacak. Video Director pozisyonunda şarkının klibini hazırlamış olan Tony Kaye'in söylediğine göre klip hazırlanırken Ulusal Kayıp Çocuk kuruluşundan gerekli fotoğraflar alındıktan sonra klibe eklendi. Bu sayede 21 çocuğun bulunduğunu da eklemek isterim :)
5. Accept - Kill the Pain

Hem üzen sonra da kendi yarattığı yıkıntıyı toparlayan garip ve üzücü bir şarkı Kill the Pain. Şarkının (bence) en etkileyici kısmı solosu zira şarkıyı ilk keşfettiğim zamandan sonra (affınıza sığınarak) b*kunu çıkartmış olmama rağmen solosunu dinlerken uzun bir süre istisnasız tüylerim diken diken oluyordu. Introsu, outrosu, nakaratı ve solosu eşsiz olan bu şarkıda kusur bulmak imkansıza yakın. "Come on" dediği yerde ufak bir göz kırpma hissedebilirsiniz.


"Hanging on just for tomorrow But I find it hard to see the light I'm just looking for something To kill the pain tonight

Yeah, we're all looking for something To kill the pain tonight Come on, we're all looking for something To kill the pain tonight"

6. Slipknot - Snuff

Aslında ilk sıraya koymam gereken Snuff sizi biraz hazırlayabilmek için altıncı sırada. Aynı zamanda birazdan anlatacağım sebebe ek olarak grubun basçısı Paul Grey'in ölümünden önce yayınladıkları single olması şarkıyı daha da anlamlı ve üzücü kılıyor. Corey Taylor'a göre bu çok kişisel bir şarkı ve 2008'de yapılmış bir röportajda şarkı söylediği kişinin, hayatının gerçekten karanlık bir bölümünde hayatta kalmasına yardım eden, kendisi için çok özel biri olduğunu söylemiş. Alıntıyı ise okumanız için aşağıya bırakıyorum. Hikayeyi bilmezken imkansız aşk veya imkansız platonik yorumu da yapılabilir ancak Corey'in yüklediği anlama saygısızlık olmasın diye ufak bir parantez içinde eklemek zorunda hissettim kendimi."So save your breath, I will not care I think I made it very clear You couldn't hate enough to love Is that supposed to be enough?

I only wish you weren't my friend Then I could hurt you in the end I never claimed to be a saint Ooh, my own was banished long ago It took the death of hope to let you go"
7. Kamelot - Don't You Cry

Kamelot grubunun gitaristi Thomas Youngblood’un babasının ölümünden sonra yazdığı Don't You Cry şarkısının nakarat kısmı babası nın ağzından, geri kalanı ise Tom'un ağzından anlatır gibidir.

.8. Guns n Roses - Don' Cry

Bu şarkının açıklamasını Axl Rose yapacak. Özeti ben geçiyorum.

Izzy'nin bir kızla ilişkisi vardır ama Axl de bu kızı çok seviyordur ve bunu içinde saklar. Kız Axl'ın acı çektiğini anlar ve Izzy ile ilişkisinin devam edemeyecegini düşünür. Izzy ile ayrılır.O gece Izzy ve Axl bu şarkıyı yazarlar ve grubun en sevilen şarkılarından birisi ortaya çıkar. Bu şarkının hikayesi ile ilgili Axl Rose'un sözleri şudur :

-Şarkı Izzy'nin çıkmış olduğu bir kız hakkında ve ben ondan çok hoşlanıyordum. Onlar ayrılınca beraber bu şarkıyı yazdık. Roxy'nin orda oturuyordum ve bu kıza cidden aşık olmuştum. O da bu ilişkinin yürümeyeceğini anlamıştı, benimle de ayrılıyordu o sırada. Ben oturup ağlamaya başlamıştım. Kız da bana ağlamamı söyleyip duruyordu. Daha sonra Izzy'le buluştuk ve şarkıyı 5 dakika içinde yazdık. Izzy'de aynı kızla yaşadığı şeyleri yazdı, ben de...


"Give me a whisper And give me a sigh Give me a kiss before you Tell me goodbye Don't you take it so hard now And please don't take it so bad I'll still be thinkin' of you And the times we had, baby


And don't you cry tonight Don't you cry tonight Don't you cry tonight There's a heaven above you, baby And don't you cry tonight"
9. Eric Clapton - Tears in Heaven

Rock veya metal kategorisinde olmamasına rağmen hikayesini çok üzücü bulduğumdan dolayı sınırları kaldırıp bu şarkıya yer vermek istiyorum. Hikayesi ise şöyle:

20 Mart 1991 tarihinde Eric’in oğlu Conor, annesinin arkadaşına ait 53. kattaki evinden aşağı düştü. New York Times gazetesindeki habere göre eve gelen temizlikçi, Conor odada yokken pencereleri odayı havalandırmak için açık bıraktı ve kapatmadan gitti. Böylesine basit bir hata 4 yaşındaki Conor’ın cama uzanıp yere üşmesine sebep oldu.
10. Evanescence – My Immortal

Çok üzücü sözlere sahip bu şarkıyı kimilerine göre Amy Lee ölen kardeşi Bonnie Lee için yazmıştır ancak bu bilgi kesin kaynaklara dayanmamaktadır. Bring Me to Life ile arasında kaldığım kararsızlığı 2005 Grammy adayılığı sebebiyle My Immortal kazandı.

"When you cried, I'd wipe away all of your tears When you'd scream, I'd fight away all of your fears And I held your hand through all of these years But you still have all of me

You used to captivate me by your resonating light Now, I'm bound by the life you left behind Your face it haunts my once pleasant dreams Your voice it chased away all the sanity in me

These wounds won't seem to heal, this pain is just too real There's just too much that time cannot erase"
11. Linkin Park - One More Light

Geldik malum şarkıya... Bu listeye girebilecek onlarca LP şarkısı olduğu doğrudur ancak gerek sözleriyle gerek de Chester'ın bize anlatmaya çalıştığı şeyleri içermesiyle en üzücü diyebileceğim parça. Normalde kanserden ölen grubun yakın bir dostu olan Amy Zarat için yazılmış olduğu söylense de ben farklı düşünmekteyim. Nobody Can Save Me ile başlayan albüme adını da ayrıca veren parçadır. Albümün kapak fotoğrafı sizi bilemem ama bana geçmişteki her şeyin güzel (veya güzelmiş gibi) hatırlanmasını mesajını veriyor. Affınıza sığınarak sözlerin tamamını eklemek istiyorum.


"Should've stayed, were there signs, I ignored? Can I help you, not to hurt, anymore? We saw brilliance, when the world, was asleep There are things that we can have, but can't keep

If they say Who cares if one more light goes out? In a sky of a million stars It flickers, flickers Who cares when someone's time runs out? If a moment is all we are We're quicker, quicker Who cares if one more light goes out? Well I do

The reminders pull the floor from your feet In the kitchen, one more chair than you need oh And you're angry, and you should be, it's not fair Just 'cause you can't see it, doesn't mean it, isn't there

If they say Who cares if one more light goes out? In a sky of a million stars It flickers, flickers Who cares when someone's time runs out? If a moment is all we are We're quicker, quicker Who cares if one more light goes out? Well I do"
12. Avenged Sevenfold - I Wont See You Tonight 1

Gerek piyanolu introsu ile gerek hüzünlü eşsiz solosuyla gerek de nakaratta Matt'in tüyler ürperten vokaliyle eklemek isteediğim bir parça. (fanlığımdan dolayı torpil geçip iki şarkı koydum). Beni aralarında en çok üzen şarkı olup müzikal anlamda da tarifsiz bir doygunluğa sahip.

"no more nights, no more pain"


"Sorrow, sank deep inside my blood All the ones around me I cared for and most of all I loved But I can't see myself that way, please don't forget me Or cry while I'm away

Cry alone, I've gone away No more nights, no more pain I've gone alone, took all my strength But I've made the change I won't see you tonight

So far away, I'm gone Please don't follow me tonight And while I'm gone everything will be alright

No more breath inside Essence left my heart tonight No more breath inside Essence left my heart tonight"
Zaman ayırıp okuduysanız çok teşekkür ederim, şimdilik bu kadar. Dürüst olmam gerekirse gayet keyfim yerinde bunu yazarken, sadece beğenirseniz seri şeklinde devam etmek amacıyla başladım.

Keyifli dinlemeler,

hiçbir şey sizin mutluluğunuzdan daha değerli değil.


Eğer bir sonraki listede bulunmasını istediğiniz şarkı önerisi varsa bana instagram üzerinde ulaşabilirsiniz: @berkayhead

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page